İÇİNDE NEFRET OLANIN VE İFTİRA ATANIN RUHU KİRLİDİR.

M.Emin Elagöz
M.Emin Elagöz

                 

            İÇİNDE NEFRET OLANIN VE İFTİRA ATANIN RUHU KİRLİDİR.

            Sosyal medya da, siyasette nefret söylemleri, iftiralar ve yalanlar o kadar çoğaldı ki, insan neye inanacağını şaşırıyor. Bırak gençleri koca koca fertler zihinsel işgale giriyor. Hele içinde kin ve nefret varsa, yani ruhu kirliyse pisliği-kokusu herkesi rahatsız etmeye yetiyor.

            İnsan; ya eşref-i mahluktur ya da aşağıların aşağısı diye boşa denmemiş. İnsanlığa faydası olan en şerefli insanlara helal olsun.  Ama obur arzuları, şiddeti, nefreti ve iftirayı sermaye edene ne denebilir? Yanlışta karar kılan ve onu yol yapana ne denir? Ona da aşağıların aşağısı denir. Onların hayata ekeceği de acıdır. Tabi ki biçeceği de kötülük olacaktır. Kötü ruhlu olan varlıklar, çevresine mikrobunu bulaştırdıkları için yaralayıcı ve inciticidirler. Varlıkları zarardır. Bu durum sosyal alanı da kirletiyor ve insanlarımızın huzurunu kaçırıyor.

  İnsanların hayatı akıyor, ama insanlar nerede incindiyse orada kalıyor. Acıyı ve iftirayı hatırlatan her şeyde aynısını tekrar yaşıyorlar. Hele iyi niyetlilere ve iyilik yapanlara iftira atılıyorsa...Sabır çekmekten başka çare kalmıyor ve Allah’a havale ediyor insanlar. Kin ve öfke ile kendi hatalarını başkalarına iftira atarak perdelemeye çalışan ve dışarıda insan görünüp içinde hiçbir insani melekesi olmayan öyle yaratıklara ne demeli? Aman kirini bulaştırmasın...Allah’ından bulsun derler ve diyorlar.

            KENDİ ELİNİ TUTMALI İNSAN

            Açlık çekmemiş, acı görmemiş, aldatılmamış, adaletsizliğe uğramamış insanlara onu anlatmak zor. Hele konforda yaşayanlara, kışın üşümeyenlere, yokluk ve çaresizlikleri bilmeyenlere hiç anlatamazsınız. Yine de insan yolunda bulunmalı ve umut var olmalı. Öyle ki tek başına hayatı öğrenen insanı kimse korkutamaz. Bilinsin isterim.

            Kötü geçen bir çocukluk yaşamak birçok soruna kaynaklık eder. Ancak hiç birimiz geçmişin çaresiz mahkumları değiliz. Olmamalıyız. Güzel bir niyet, taze bir umut, güçlenen bir irade, yeni bir başlangıç, iyi gelen bir ilişki hangi yaşta olursak olalım bizi onarıp iyileştirebilir.(Ferhat Kardaş)

            Yaşarken yaşamaya hasretiz; kimi ekmeğe, kimi çocukluğa, kimi gençliğe, kimi arkadaşa, kimi akrabaya, kimi sevmeye, kimi sevilmeye, kimi saygıya ve şuna buna özlem duyarız. Ve yine hasretle geçer ömür. Esasında İstikameti doğru bir insan için yol tamam. Yeter ki kendi elini tut, kendini bil, kendini bul...Ötesi ‘’nasip’’ derim.

Günün sözü: Zarafet dış görünüme özgü bir nitelik değildir. Ruhun dışarıdan görülebilen parçasıdır. (Paulo coelho)      

- Elbistan Kaynarca, M.Emin Elagöz tarafından kaleme alındı
https://www.elbistankaynarca.com/makale/9250181/memin-elagoz/icinde-nefret-olanin-ve-iftira-atanin-ruhu-kirlidir