HERKESE DOKUNAN HALLER

M.Emin Elagöz
M.Emin Elagöz

Günümüzde umursamazlık, nankörlük diz boyu. Çalışmadan, üretmeden kişisel kazanımlara odaklı ve her şeyi tepe tepe kullanan ve altta kalanın canı çıksın diyen hal yaygın. Her şeyi kendilerine lütfedilmiş bir müktesep hak gören bir zihniyet var.  Ebeveynler de bu duruma çanak oluyorlar. Çocuğum özgüvenli, sorgulayan olsun derken, kendini bilmeyen, kafa tutan bireylerin yetişmesine sebep oluyorlar. Her istediği şeyi yerine gelen çocuklarla ancak “haddini bilmeyen” narsist fertler olur. Öyleleri her istediği olmadığında kendileri mutsuz olduğu gibi yakınlarını da mutsuz ederler ve ediyorlar da. Aslında herkesin her istediğini yaptığı bir dünya yok. Onun için öz denetimli, özsaygılı çocuklar yetiştirmek gerekiyor.

ARZU MU, İHTİYAÇ MI?

Eskiden eksikleri tamamlamak ve temel ihtiyaçları karşılamak için alışveriş yapılırdı. Şimdi ise ruhsal eksikliğini tamamlamak için yapılır oldu. Hayatındaki boşlukları eşya ile alışverişle doldurma haline dönüştü. Varımıza, zamanımıza ve paramıza el atan hırslı alışveriş siteleri yakıyor insanları. İhtiyaçlardan ziyade beğenilmek, üstün görünmek, egoyu tatmin etmek için yapılan harcamalar, israflar, iflas ettiriyor. Harcadıkça harcanıyor insanlar. Özenti ve beğeni cenderesinde hareketle “Kaçtı kaçıyor, kalmıyor, kaçırmayın” diyerek yapılan çılgın alışverişler gençleri avlıyor. İnsan nefsi menfaate, şehvete, güce, zenginliğe ve şatafata meyillidir. Ve hatta ona erişmek için arzuların emrine giren nefsin tüketici olma kolaycılığı ve konforu değerlerimizi yok ediyor. Üretemeyen ruhun, tüketmeye meyilli nefsine yenik düşmesi çürütüyor insanı ve insanları.

İnsan en zor kendini aşabiliyor. Ve insan en kolay kendine yeniliyor. Kendine yenilmeden yetişen güzel insanlarla dünya yaşanmaya değer. Güzel insanlar, adalet duygusu gelişen insanlardır.

Etrafımız, sevdiklerinin yanlışlarına göz yuman, sevmediklerinin doğrularına kör bakanlarla dolu. Kötü kötüyü üretiyor ve üretecek te! Onun için iyilikte yarışmak gerekiyor. Yalnızca iyilik yetmiyor, adaletli iyilik lazım. Adaletli iyi olmak da sosyal bir sorumluluktur.  İşini iyi yapmak, iş ahlakı insanların iliklerine kadar işlenmesi gereken bir değerdir. Değerlerin ve kuralların olmadığı yerde adaletsizlik ve haksız kazanç vardır. Yeni nesilde adalet duygusunu geliştirmek zorundayız. Aksi halde hepimiz zarar görürüz. Şahsen ben, adaleti yoksulların gözlerinin içine bakınca görüyorum. O gariplerin uğradıkları haksızlıklarla olgunlaştıklarını da görüyorum.

Onun için çocuk ve gençlerimize iyi bakmak ve büyütmek yetmiyor. Adalet duygusunu geliştirmemiz ve güzelim değerlerimizle donatmamız gerekiyor. Olumlu gelişme olursa yüzümüz güler huzur buluruz. Olumsuz olursa da, herkese- hepimize dokunur ve üzülürüz. Bilinsin isterim.

Günün sözü: İftira atanın ruhu kirlidir.

- Elbistan Kaynarca, M.Emin Elagöz tarafından kaleme alındı
https://www.elbistankaynarca.com/makale/8944694/memin-elagoz/herkese-dokunan-haller