BAYRAM’IN SEÇİMLERİ

M.Emin Elagöz
M.Emin Elagöz

İnsan hayatta bazı seçimleri yapamaz. Anne ve babasını, genetiğini, fiziki yapısını(cinsiyetini, saç, ten, göz rengini), zekasını, dilini, ırkını vs seçemez. Çünkü kendi elinde değildir. Ama ahlaklı olmayı, adil olmayı, doğru- dürüst olmayı, merhametli olmayı, iyi insan olmayı, edepli olmayı seçebilir. Onlar insanın elindedir. İşte o seçimler hayatın olur. Bayramda anne ve babasından aldığı kültürün ve alışkanlığın etkisiyle seçimini yaptı. İşte o seçimler.
Hayatı boyunca emeğiyle, azmiyle var olmaya çalıştı ve çalışıyor. Kimseye yük olmadan kendine yeterli olmuş. Sabrın, tahammülün, anlayışlı olmanın bir fedakarlık olduğunu bilmiş. Hak söz konusu olduğunda her türlü aidiyet, yakınlık ve çıkarı geçersiz kılmış. Yorucu ve yıpratıcı olsada hak ve hakikatle yürümeye gayret göstermiş. Hak, hukuk ve adalet kavramlarını unutanlardan uzak durmuş. Topluma ayna tutan Bayram; herkes emeği, azmi ve faydası kadar var olmalı diyor.
Kimsenin saçına ‘ak’olmayın. Kimsenin gönlüne ‘yük’ olmayın. Kimsenin kalbine ‘yara’ olmayın. Kimsenin gözüne ‘yaş’ olmayın. Kimsenin diline’ah’ olmayın. Kimsenin baharına ‘kış’ olmayın diyen Şeyh edebali’nin sözlerini rehber alıyor.
Bu dünyada itibar için yaşayanlar var, itibar için hayatını verenler var. İtibar parayla, pulla, şatafatlla değil, itibar güvenilir olmakla kazanılır ve kazanılmalı diyor. Tuzakçıların, soyguncuların, pusucuların, sahtekarların ve zorbaların itibarı olmaz, olmamalı. Çünkü; İtibar edeptir, tevazudur, sadeliktir, dürüstlüktür, adaletli olmaktır, insan haklarına saygıdır.
İnsanı insan yapan ne makam, ne mevkii, ne de servettir. Bilgisi, fiziki güzelliği de değildir. Vicdanı, merhameti, edebi ve şefkatidir. Tabi ki iyiyi ve iyiliği anlayana...diyor. Altının kıymetini sarraf bilir, iyi insanların kıymetini de sadece iyiler bilir diyor, dikkat çekiyor.
Onun için sana değer vermeyene değer vererek, sevgi vererek kendine ihanet etme...! Hak etmeyen, değer bilmeyen insanlara hep iyi ve verici olmak bir israftir diyor. Bunu yaşam duvarlarına çarpa çarpa öğrenmiş. Geçimsizlere, adaletsizlere katlanmış. Keşke bu gerçekleri okumayla öğrenebilseymiş. Ama öyle olmamış. Hayatın cenderesinde ağır bedeller ödeyerek öğrenmiş. Kontrol edemediği şeylerden sorumlu olmadığını biliyor, ama hayatın seçimleri, tercihleri ve davranışlarının kendi elinde olduğunu ve onlardan sorumlu olduğunu biliyor. O nedenle gündemini, sınırlarını ve seçimini kendisi belirlemeye çalışıyormuş. Hal ve ahvali bilenleri anlıyor ve onaylıyorum.
Ruh kanayınca iyileşemiyor, dil yarası geçmiyor diyor. Kendilerini hep haklı gösteren ve isteklerini dayatan merhametsiz ve menfaatçiler, mutluluğunu çalar diyen Bayram, nefret yüklü şikayetçilerden uzak durmayı öğütlüyor. Hep almaya odaklı ailelerin çocukları da aynı yolu izlerler. Böyle narsistler, eleştiriyle, saldırıyla, suçlayarak, yargılayarak, aşağılayarak var olmaya çalışırlar.! Gizli benciller, verirken bile hükmetmeye, kullanmaya, ilgi ve takdir toplamaya yönelirler ve etrafını baskılamaya çalışırlar. Anlayacağınız verirken bile sömürme vardır. İşte bu seçimi yapan hal ve ahval bilmeyenlerden uzak olmayı öğütlüyor.
Algıları değil, olguları seçen Bayram; şikayet etmeden iyi niyetle, iyi insan olmayı ve itibarlı yaşamı seçti. Bayram gibi seçimlerle hayırlı bayramlar dilerim.
Günün sözü: Nefsin sınır tanımaz arzuları hem kendi ruhumuza, hem bedenimize, çoğu kez başkalarına zarar vermektedir. Sabır ise nefse karşı kazanılmış bir zaferdir.

- Elbistan Kaynarca, M.Emin Elagöz tarafından kaleme alındı
https://www.elbistankaynarca.com/makale/7068397/memin-elagoz/bayramin-secimleri