Elbistan’da karantina kaçağı 3 kişi yurda yerleştirildi

Karantina sürelerini, zorunlu olarak yurtta tamamlayacak 3 kişiye, 3 bin 150’şer TL idari para cezası kesilerek haklarında 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılacağı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince evlerinde zorunlu karantinada olanlara yönelik yapılan kontrollerde bir şahsın, Covid-19 testi pozitif çıktığı halde karantina şartlarına uymayarak evinden benzin almaya gittiği tespit edildi. Aynı şekilde karantina kuralını hiçe sayarak evlerinden dışarı çıkan Covid-19 hastası 2 kişi de polisin uygulamasında yakalandı. Söz konusu 3 kişi, idari ve adli işlemlerin ardından Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince il merkezindeki yurda götürüldü. Zorunlu gözetime tabi tutulacak 3 kişinin, karantina süresince yurtta kalacağı ve günlük ihtiyaçlarının ücretinin de kendilerinden tahsil edileceği bildirildi.

Karantina kaçakları 14 gün süresince yurtta kaldıktan sonra, dışarı çıktıklarında haklarında adli ve idari işlem yapılacak. Bu kişiler hakkında TCK'nun 195'nci maddesinde düzenlenen "Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma" suçlamasıyla 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılacağı bildirildi. Toplum sağlığını tehlikeye atmak suçlamasıyla yargılanacak bu kişiler hakkında ayrıca Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında 3 bin 150 TL idari para cezası da verilecek.

 

- Elbistan Kaynarca, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.elbistankaynarca.com/haber/5500329/elbistanda-karantina-kacagi-3-kisi-yurda-yerlestirildi