Polis, mesafeli ve halaysız düğün denetimi yapacak

Düğün boyunca tören alanında kalacak olan resmi ya da sivil polisler, maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulup uyulmadığını denetleyecek. Tedbirlere ve kurallara uyulmayan törenler için de düğün sahipleri hakkında idari işlem yapılacak.

Pandemi süreci nedeniyle ara verilen düğün törenleri, belirli kurallar doğrultusuna 1 Temmuz itibariyle başladı. Düğün törenlerinin, İçişleri Bakanlığı’nın aldığı tedbirlere göre yapılması gerekiyor.  Bakanlığın yayımladığı genelgeye göre; düğünler, bulaşma riskini azaltmak amacıyla mümkün olduğunca kısa sürede yapılacak. Düğünlerde karşılama, uğurlama ve takı merasimi sırasında tokalaşma ve toplu fotoğraf çekimi yapılmayacak, takılar toplama kutusuna konulacak. Her masada kolonya veya el antiseptiği bulundurulacak. Düğün yapılacak mekânlara maske takılarak girilecek, işletme sahiplerince girişlerde yeterli miktarda maske bulundurulacak. Maskesiz misafirlere girişte maske dağıtılacak. Fotoğraf çekimi ve pasta kesimi esnasında gelin ve damat hariç mesafe kurallarına uyulacak. Ancak maske kullanmak ve mesafe kuralına uymak kaydıyla misafirler gelin ve damatla bireysel fotoğraf çekimi yapabilecek. Genelge kapsamında düğün yapılacak mekânlarda, gelinle damat haricinde kişiler arasında temasa neden olabilecek ya da mesafe kuralına aykırılık oluşturulacak oyun, dans, halay ya da gösteri yapılmayacak.

Sağlı Bakanı Fahrettin Koca’nın da vaka sayılarının artmasında tedbirlerin hiçe sayıldığı törenleri örnek gösterdiği düğünler için Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü tüm planlamalarını tamamladı. Planlama doğrultusunda, düğün sahipleri, tören öncesinde emniyetten izin alacak. Burada düğün sahibine koronavirüs tedbirlerine uyacağına ilişkin gerekli tebliğler yapılacak. İzin başvurusu yapılmayan düğün törenlerinin tespiti için de ekipler saha olacak. Tespit edilen düğünlerde, düğün sahiplerine gerekli tebligatlar yapılacak.

Düğün boyunca da resmi ya da sivil polisler tören alanında olacak. Polis ekipleri, özellikle oyun oynanması, maske ve sosyal mesafe kuralları yönünden denetimde bulunacak. Düğün sonunda da konvoy yapılmasına izin verilmeyecek. Alınan tedbir ve kurallara uymayanlara ise Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri doğrultusunda idari işlem yapılacak.

- Elbistan Kaynarca, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.elbistankaynarca.com/haber/4957233/polis-mesafeli-ve-halaysiz-dugun-denetimi-yapacak