Kaynarca göleti güzelliğine yeniden kavuşuyor

Gölet, bent kapaklarının kapanmasının ardından yaklaşık 24 saat sonra dolarak masmavi görüntüsü ile eski güzelliğine dönecek.

Elbistan Belediyesi’nin Ceyhan Nehri Rekreasyon Projesi kapsamına geçtiğimiz yıl başlattığı çalışmalarda Kaynarca bölgesinden binlerce kamyon hafriyat çekilmişti. Yapılan titiz çalışma sonucunda kabuğunu kırarak yeniden doğan Kaynarca’da 14 futbol sahası büyüklüğünde masmavi bir gölet oluşmuştu. Bataklık halinden eser kalmayan ve görenleri hayran bırakan bir görünüme kavuşan Kaynarca bölgesinde 3 adet de doğal adacığın oluşmuştu. Söz konusu rekreasyon projesinin devamı niteliğinde kıyı şeridi boyunca ağaçlandırma çalışması yapıldı. Elbistan Belediyesi İşleri Müdürlüğü ekipleri, vatandaşların su ile iç içe olmasını sağlayacak sahil şeridi düzenlemesi için kolları sıvadı. Göletteki çalışmaların sağlıklı ilerleyebilmesi için bent kapakları açılarak su tahliye edildi. Sahildeki peyzaj çalışmaları kapsamında betonarme bir kıyı şeridi oluşturuldu. Ekiplerin hummalı çalışması sonucunda kıyı şeridiyle birlikte sahil boyunca üst basamak çalışması aşamasına geçildi. Tüm bu çalışmalar, vatandaşların suya dokunabilecekleri ve rahatça zaman geçirebilecekleri bir park alanı oluşturmak için titizlikle sürdürülüyor.

Sahil şeridindeki çalışmaların tamamlanmasının ardından, gölette tekrar su tutma işleminin başlayacağı öğrenildi. Yaklaşık 24 saatte dolması beklenen gölette bent tekrar kapatılacak. Göletin tamamen dolmasıyla birlikte de Kaynarca hem gündüz hem de gece görenleri büyüleyen güzelliğine kavuşmuş olacak.

- Elbistan Kaynarca, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.elbistankaynarca.com/haber/4942757/kaynarca-goleti-guzelligine-yeniden-kavusuyor