Yetkililerin dikkatlerine sunalım (Kısa kısa: 3)

Arif Bilgin
Arif Bilgin

SİTTİ MÜKRİME HATUN KÜLTÜR EVİ’NİN MAAİLE OTURUMA AÇILMASI: Malum, Pınarbaşı’nda epeydir var olan ahşap bina, Elbistan belediyesi tarafından düzenlenerek Sitti Mükrime Hatun[1] Kültür Evi adı ile hanımların hizmetine sunulmuştu. Çok da güzel ve yerli yerinde bir hizmet… O gün bugündür çalışmalarını sürdürüyor. Buna rağmen geçen hafta şu konuyu özellikle dile getiren arkadaşlardan oldu:

‒ Orası için bu haliyle sadece bir partinin kadın kollarına veya gönül verenlerine hizmet ediyor gibi bir algı oluştu. Diğer partili kadınlar bu algı sebebiyle gidemiyorlarmış. Her çevreden insanların gelmesi daha uygun olur. Mesela, güney ve kuzey taraf yazlık bahçeleri kadın-erkek karışık gelenlere açılmış; orada öyle oturanları gördük de. Kapalı alan da neden açılmasın? Dışarıda kadın-erkek oturmanın sakıncası yok da içeride mi var? Bir aile böyle nezih bir ortamda çay içip serinlemek isterse, oturup dinlenmek isterse buraya gelebilmelidir...

Ben de şöyle derim: eğer “Kapalı alan ille kadınlara ait olmalı” denilirse, belli bir yerden zarif bir paravan ile ikiye bölerek bir tarafına ailelerin gelmesi sağlanabilir.

PINARBAŞI’NDA KURUYAN AĞAÇLAR: Birkaç yıldır dikkatimi çekiyordu; Pınarbaşı’nda batı taraf piknik alanlarının olduğu yerde en az 20 kadar yetişmiş ağaç kurumuş, kuruyor…

Suyun bol olduğu bir yerde sekiz, on, yirmi yaşına gelmiş birkaç cins ağaç kuruyorsa onlara musallat olan bir hastalık veya özünü yiyen bir kurt vs var demektir. (Bu benim tahminim). Bir an önce sebebi bulunmalı, kurtarılacaklar varsa kurtarılmalı, tamamen kurumuşlar kesilerek yenileri dikilmelidir.

BAZI ELEKTRİK DİREKLERİ DEĞİŞMEYECEK VE YER ALTINA ALINMAYACAK MI? Genelkurmay Başkanlarından Doğan Güreş Paşa emekli olduktan sonra 1996’dan başlayarak 20. ve 21. dönem milletvekili seçildi. Milletvekili iken memleketi olan Kilis’te elektrik hatlarının yer altına alınmasını sağladı. Bunu ben duyunca, hemen “Neden Elbistan’da da elektrikler yer altına alınmıyor” diyerek üst üste yazılar yazdım. Nitekim bir ara şehrin ana caddelerinden bir ikisi yer altına alınmıştı. Sonra geçen yıla kadar durdu.

Benim evim Taşoluk evleri sitesindedir. Sık sık yüksek gerilimden, ikide bir elektrik kesilmesinden çok sayıda elektronik aletlerimiz yandı. Arkadaşlardan da bu bağlamda birçok şikâyet dinliyorduk. Ben de hem bunları dile getirmek ve hem de yer altına alınmasını hatırlatmak adına en az beş kere yazı yazdım.

Çok şükür alınmaya başladı ve neredeyse bitmeye vardı. Güzel; sebep olanlardan Allah razı olsun. Olsun da her yer alınırken tam da bizim siteye doğru uzanan caddenin üzerindeki 11 direk değiştirilmedi, kablolar yer altına alınmadı. Alınmadığı gibi sitemizin üst köşesine bir tane daha eski tip kafes direk dikilerek kablolar havada olmaya devam ettirildi. Bizim siteden yukarısı yer altına alındı; aşağısı söylediğim gibi tam 11 direk alınmadı. Onlardan daha aşağısı yine alındı. NEDEN?

Ayrıca bu 11 direğin ikisinde bir elektrik lambası vardı. Işıtmaktan çok mum ışığı gibi ışık veren lambalar… Yani bu direkler de yenisi ile değiştirilseydi, kablolar yer altına alınsaydı, yüzlerce insanın gelip gittiği engelli okulun da olduğu cadde pırıl pırıl aydınlatılsaydı kıyamet mi kopardı?

Dahası var; sitemizin doğusuna sınır olan Taşoluk’a çıkan Cezaevi Caddesi ile üstteki türbeye doğru çıkan (yani bizim sitenin önünden geçen 11 direği yer altına alınmayan) caddeyi birleştiren cadde de iki tane direk eski tip vardı. Nedense onlar da söküldü, yerine ne yeni ne de eski direk dikilmedi. Burası daha da karanlık oldu.

Gittim, ilgili kuruma başvurdum. Dilekçe istediler, yazdım.  İki caddemiz halinin sebebini sordum; şöyle dediler:

‒ Bu caddeler üzerinde inşaat alanı yok; yani elektrik talep edecek, abone olacak durum yok; bu durumda olan caddelerde direkler yenilenmiyor, kablolar yer altına alınmıyor…

Ben de ilgililerden, yetkililerden cevap bekliyorum. Bakalım ne diyecekler; biz ne diyeceğiz?

………………………………………………………………..
(1) Sitti Mükrime Hatun: Elbistan’da doğdu. Elbistan’da hüküm süren Dulkadirli Beylerinden Süleyman Bey’in kızıdır. 15.12.1449 tarihinde Fatih Sultan Mehmet ile evlendi. Çocuksuzdur. 1467’de Edirne’de vefat etti.

- Elbistan Kaynarca, Arif Bilgin tarafından kaleme alındı
https://www.elbistankaynarca.com/makale/3723979/arif-bilgin/yetkililerin-dikkatlerine-sunalim-kisa-kisa-3