Şeker Fabrikası Müdürü Büyük: “Salgında fabrikanın etkisi yok”

Elbistan Şeker Fabrikası Müdürü Ahmet Büyük, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç’un, fabrika atıklarının şehir içme şebekesine karıştığı yönünde ulusal basına yansıyan açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Büyük, çamur havuzlarının Ceyhan Nehri ya da kanalizasyon şebekesi ile bağlantısının bulunmadığını belirtti.

Elbistan’da yaşanan norovirüs kaynaklı salgınla ilgili olara ulusal medyaya açıklama yapan CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç’un kanalizasyon ve şeker fabrikası atık suyunun, Elbistan şehir şebeke suyuna karıştığı iddiasında bulunduğunu hatırlatan Elbistan Şeker Fabrikası Müdürü Ahmet Büyük, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Elbistan Şeker Fabrikasının evsel atık suları, Elbistan Belediyesinin 26.08.1992 tarih ve 72 sayılı yazısına istinaden Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü sorumluluğunda olan kanalizasyon şebekesine bağlanmıştır. Elbistan Şeker Fabrikasının şeker üretim faaliyeti sonucu oluşan endüstriyel atık sular fabrika sahası içerisinde bulunan yaklaşık 300 bin metreküp kapasiteli çamur havuzlarında depolanmaktadır. Çamur havuzlarının Ceyhan Nehri ve/veya kanalizasyon şebekesi ile herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. 2015-2016 şeker üretim kampanyasında Elbistan Şeker Fabrikasının faaliyette olduğu dönemde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince 30.12.2015 tarihinde yapılan denetimde fabrika çamur havuzlarından alıcı ortama atık su (proses atık suları) deşarjının olmadığı tutanağa bağlanmıştır.”

Fabrikadaki çamur havuzlarında toplanan atık suya kırmızı boya katıldığının da bilgisini veren Elbistan Şeker Fabrikası Müdürü Ahmet Büyük, açıklamasını, “Ayrıca, Elbistan Şeker Fabrikasının çamur havuzlarında depolanan atık sular fabrikanın bilgisi dışında, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü veya Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı renge boyanmıştır. Yaşanan olayın öncesinde veya sonrasında Ceyhan Nehrinde veya kanalizasyon şebekesinde bu renkte bir suya rastlanmamıştır. Bu bağlamda, basına yansıyan şeker fabrikası atık suyunun şehir şebeke suyuna karıştığı haberinin tamamen gerçek dışı olduğu kamuoyuna saygıyla duyurulur” cümleleri ile tamamladı.

- Elbistan Kaynarca, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.elbistankaynarca.com/haber/2912403/seker-fabrikasi-muduru-buyuk-salginda-fabrikanin-etkisi-yok