Patlak mısır hasadı başladı

Daha önceki dönemlere oranla fiyatı düşse de patlak mısırın kilosu bu sezon 1 lira 60 kuruşa kadar alıcı buluyor.

Türkiye’nin 4. büyük ovası olan Elbistan Ovası’nda, 2014 yılı patlak mısır hasadı umutlu başladı. Genelde sözleşmeli olarak ekilen patlak mısır, verim ve geçtiğimiz yıla oranla artan fiyatı ile çiftçiyi bir nebze de olsa sevindirdi.

Son yıllarda cin mısırı (patlak mısır) deposu haline gelen Elbistan’da üretilen patlak mısırlar başta Arap ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihraç edilmeye başlandı. Yüksek fiyatı da çiftçiyi memnun edince ekim alanı her yıl artan patlak mısır, 2013 sezonunda çiftçiye hüsran yaşatmıştı.

Geçtiğimiz yıl yaşadıkları sıkıntıyı bu sezon da tekrarlanmasından endişe eden bazı çiftçiler, tarlalarına patlak mısır yerine danelik ya da silajlık mısır ekti. Yine de hatırı sayılır bir ekim alanına sahip olan patlak mısırın hasadı, biçerdöverler yardımı ile başladı.

Bu yıl yaşanan kuraklıktan pek fazla etkilenmeyen mısırın özellikle Karahüyük, Çatova, Akveren, Doğan, Alembey ve Balıkçıl Mahallelerindeki arazilerde ekimi yapıldı. Patlak mısırın en yoğun olduğu bölgelerden olan Karahüyük Mahallesi’nde 10’larca biçerdöver, mısırların hasat olgunluğuna gelmesini bekliyor. Erken ekim yapan çiftçiler ise, mısır biçimini başlattı. Tarlada biçilen mısırlar sözleşme imzalanan firmaların personeli ve araçları tarafından alınarak depolara götürülüyor. Hasat edilen alanlardaki verim de çiftçinin beklentilerini karşıladı. Kuraklık nedeniyle diğer ürünlerden umduğunu bulamayan ve mısırda da rekolte düşüşü bekleyen çiftçi, bir dönümden elde ettiği 600-800 kilogram patlak mısırla bir nebze de olsa rahat nefes aldı.

Elbistan genelinde çiftçiler, patlak mısırı genellikle sözleşmeli olarak ekiyor. Ancak birçok çiftçi de sözleşme yapmadan ektiği mısırını serbest piyasada satıyor. Sözleşmeli olarak sezon başında 1 lira 25 kuruş ile 1 lira 35 kuruş arasında değişen fiyatlarla ekilen patlak mısır şuanda nem oranına göre 1 lira 40 kuruş ile 1 lira 60 kuruş arasında değişen fiyatlarla alıcı buluyor.

Bir numaralı üreticisi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) GDO’lu tohumlar nedeniyle ekim alanının azalmasının ardından son yıllarda adeta Türkiye’nin en büyük üretim bölgesi olan Elbistan’da 2013 sezonunda kilosu 80 kuruşa kadar düşen patlak mısır hasadının ekim ayı sonlarına doğru tamamlanması bekleniyor. Binlerce dönümlük alanda ekimi yapılan patlak mısır, başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor.

- Elbistan Kaynarca, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.elbistankaynarca.com/haber/2894271/patlak-misir-hasadi-basladi