KSÜ’ye Elbistanlı mimarın projesi uygulanacak

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Avşar Yerleşkesi ana giriş kapısının tarihi öğelere bağlı kalınarak tekrar yapımı için açılan ödüllü yarışmada Mimar Mehmet Dal’ın sahibi olduğu MEH-SEL mimarlık bürosu ile Yüksek Mimar Ömer Faruk Alp’in sahibi olduğu OFA Mimarlık bürosu işbirliğiyle hazırlanan kapı projesi, 21 firma arasından birinci seçildi.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Metin Köse, KSÜ Yapı İşleri Teknik Daire Başkanı Mustafa Kemal Hançerli ile Mimar Hasan Sükuti Kılınçkıran’ın seçici kurul olarak görev yaptığı değerlendirme neticesinde birinci seçilen projenin sahibi Yüksek Mimar Ömer Faruk Alp oldu. Alp, mutluluğunu ve memnuniyetini dile getirerek; “Büromu yeni açtım ve ilk çalıştığım proje bu oldu, projemin beğenilmesi beni çok mutlu etti, asıl mutluluğumsa ilk işimin beğenilerek birinci seçilmesi. Karadeniz Teknik Üniversitesinden 2011 yılında mezun oldum ve kazandığım burs ile Amerika’ya gidip orada dil öğrendim, oradan İngiltere’ye geçerek Yüksek Lisansımı tamamladım. Kahramanmaraş’a yeni geldim ve ofisimi açtım ofis açtığım gün bana böyle bir yarışma olduğunu söylediler ve ekip arkadaşlarımla oturup bu projeyi çizdik, doğrusu projemin beğenilmesi hem kendime olan güvenimi artırdı, hem de gelecek için umut verdi, daha güzel işler çıkaracağım ama önce tanınmam gerek” dedi.

KSÜ Avşar Yerleşkesi ana girişine Kahramanmaraş’ın tarihi ve doğal değerleri göz önünde bulundurularak ve tercihen Selçuklu konseptine bağlı kalınarak yapılmış bir ana giriş kapısı kazandırmak olduğunu söyleyen KSÜ Yapı İşleri Teknik Daire Başkanı Mustafa Kemal Hançerli ise, yapmış olduğu açıklamada, “Yarışmaya birbirinden değerli 21 adet proje katıldı ve seçim yaparken zorlandık. Üniversitemize yakışır bir kapı olması için ince eleyip sık dokuduk, hepsi de emek verilerek hazırlanmış birbirinden güzel çizimler ama seçici kurul olarak dereceye girenleri belirlemek zorundaydık ve yaptığımız değerlendirme sonucunda OFA Mimarlık’ın projesi birinci seçildi. Tabi ki bu eseri birinci seçtik diye kapıyı bu şekilde yaptıracağız anlamına gelmesin, gönül üniversitemiz için en iyisini yapmak ister ancak bu bir maliyet meselesi.”Bilgisini verdi.

- Elbistan Kaynarca, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.elbistankaynarca.com/haber/2894110/ksuye-elbistanli-mimarin-projesi-uygulanacak