Çin’le yapılan enerji anlaşması, gözleri Afşin-Elbistan’a çevirdi

Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında imzalanan tarihi enerji anlaşmasının ‘kömür’ başlığı, dikkatleri ülkemizin en büyük linyit rezervlerinin bulunduğu Elbistan-Afşin bölgesine çevirdi.

Uzun süredir Çin’deki ‘süper termik’ modeli üzerinde çalışmalar sürdüren ve Afşin-Elbistan sahasını Türkiye için kilit bir nokta olduğunu her fırsatta yineleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, bu alandaki anlaşmaya Çin Enerji İdaresi adına Ulusal Enerji İdaresi Başkanı Nur Bekri ile birlikte imza koydu.

Elbistan-Afşin bölgesinde bulunan yaklaşık 4,5 milyar ton rezerve sahip düşük kalorili linyit kömüründen enerji üretmek için uzun süredir farklı girişimlerde bulunuluyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nde faaliyet gösteren TAQA firmasının bölgedeki 14 milyar dolarlık yatırımdan 3 yıl önce vazgeçmesinin ardından özellikle Uzakdoğu ülkelerinin Afşin-Elbistan’a ilgisi arttı. Katar firmalarının da öncelikli olarak takip ettiği dev enerji projesi, Berat Albayrak’ın Çin’deki temaslarının ardından literatürümüze yeni giren ‘süper termik’ modeli ile anılmaya başladı.

Süper termik modeli, her biri 1000 MW kurulu güce ulaşan çok sayıda santral paketini içeriyor. Çevre kirliliğine neden olan faktörleri en aza indiren bu modelde sıvı kızgın yatak (fludised bed) teknolojisi tercih ediliyor. Elbistan-Afşin bölgesi için de en uygun teknolojinin sıvı kızgın yatak modeli olduğu uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Böyle bir paketle çevreyi kirletmeden elektrik enerjisi üretmenin mümkün olduğu görüşü paylaşılıyor.

Gelinen noktada ise bölgemizi de yakından ilgilendiren gelişmelerin en büyüğü Çin'in Hangzhou kentinde düzenlenen G20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde atıldı. Zirveye katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çin Halk Cumhuriyeti ile Nükleer, yenilenebilir enerji ve kömür sektörü alanında tarihi öneme sahip 3 protokole imza attı.

Nükleer, yenilenebilir enerji ve kömür sektörü alanında protokoller imzalayan Bakan Albayrak, Türkiye'nin enerjide gelecek vizyonunu belirleyecek üç önemli protokole imza atarken, enerji alanıyla ilgili kritik açıklamalarda da bulundu. Nükleer enerji başta olmak üzere güneş ve rüzgâr enerjileriyle ilgili de önemli projeleri anlatan Bakan Albayrak, şunları söyledi:

“Çin tarafı ile enerji alanında üç mutabakat zaptı imzaladık. Nükleer, yenilenebilir enerji ve kömür. Üçüncü nükleer santral ABD’nin konsorsiyumunun talip olduğu bir proje. Önümüzdeki günlerde konsorsiyumla birlikte üçüncü nükleer santralin saha seçimi ve fizibilite ile ilgili açıklamalar da yapılacak. İlk iki nükleer santralimiz Akkuyu ve Sinop olacak. Üçüncüsü ile ilgili saha çalışmaları bir noktaya geldi, hangi bölge olacağı henüz belli değil. Burada duygusal değil 17-18 kritere göre hareket ediyoruz. Bunların içinde depremsellik, suyollarına yakınlık, hava yollarının kesişimi, askeri bölge ve diğer kriterler var. Bunlara göre seçim yapılıyor. Haritalarda birkaç yer öne çıkıyor. Bunun için üst düzey istişare ile stratejik bir karar verilecek.”

Çin'in stratejik işbirliği çerçevesinde Türkiye'nin enerji alanında önemli görüşmeler yaptığı ülkelerin başında geldiğini kaydeden ve enerjinin stratejik bir alan olduğuna dikkat çeken Bakan Albayrak, “10-20 yıl sonrasını görerek karar vermeliyiz. 2019'da seçim var diye düşünme lüksümüz yok. Enerji ile ilgili stratejik vizyonu, tüketildiği merkezlere, sanayiye, demografik yapıya göre düzenliyoruz. Haritayı, arz talep dengesinde tüketim ve üretim maliyetine göre dengelememiz lazım. Enerjide en kötü senaryoya göre B, C, D planlarınız olmalı. Elektrik gittiğinde hayat duruyor. Bunun için bugüne kadar alınmış tedbirlerin ötesinde birçok senaryoyu çalışıyoruz. Doğalgaz depolama kapasitesi oranımızı artırdık. Nükleerde uranyum altyapısını oluşturmak durumundayız. Türkiye nükleer teknolojiye geçtikten sonra, doğal kaynakları itibarıyla altyapısı hazır. Türkiye aslında doğal kaynakları zengin bir ülke. Ama henüz yolun başındayız” ifadelerini kullandı.

- Elbistan Kaynarca, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.elbistankaynarca.com/haber/2887954/cinle-yapilan-enerji-anlasmasi-gozleri-afsin-elbistana-cevirdi