KPSS’ye gireceklere il dışı sınav merkezi sürprizi!

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ortaöğretim ve ön lisans giriş belgeleri erişime açıldı. ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 27 Eylül cumartesi Sabah ön lisans düzeyinde, 28 Eylül pazar sabah ortaöğretim düzeyinde yapılacak olan KPSS ortaöğretim ön lisans sınavına başvuran adayların, sınavlara girecekleri bina ve salonlara atanma işlemleri tamamlandı. Ancak ÖSYM, Elbistan’da birçok adayı sınav yeri tercihleri arasında bulunmayan Gaziantep’e yerleştirdi. Sınava memleketlerinde hatta evlerinin yakınındaki bir okulda gireceğini düşünen adaylar ise bu durumu şaşkınlıkla karşıladı. Adaylar, Elbistan ve Nurhak’ta oturdukları halde sınava Gaziantep’te girmek zorunda kalacaklarını öğrendiklerinde şoke oldular.

27 Eylül cumartesi sabah ön lisans düzeyinde, 28 Eylül pazar sabah ortaöğretim düzeyinde yapılacak olan KPSS’ye Elbistan’da 11 binden fazla adayın girmesi bekleniyor. Ancak bazı adaylar, sınav heyecanının yanı sıra farklı bir sürprizle karşılaşmanın da üzüntüsünü yaşıyorlar. Sınav yeri belgesi almak için internet başına geçen çok sayıda Elbistanlı aday, KPSS sınav yeri olarak Gaziantep’i görünce büyük bir şaşkınlık yaşadı. Sınav yerlerini defalarca kontrol eden adaylar, şimdilerde 250 kilometre uzaktaki Gaziantep’e nasıl gideceklerinin hesabını yapıyorlar. Tercihlerinde bile Gaziantep seçeneği bulunmadığı halde bu ile yerleştirilen memur adayları, “Biz Elbistan ya da Göksun’u işaretledik. En azından bu merkezlerde girelim dedik ama olmadı. Çoğumuz Gaziantep’e mecbur edildik. Şimdi oraya gitmek için araç ayarlamak, otel yeri ayarlamak durumundayız. Tanıdıkları olanlar şanslı ama tanıdığı kimse olmayanlar sıkıntıya girecek. En az 2 günümüz yolda bilmediğimiz adreslerde geçecek” diyerek duruma tepki gösterdiler.

ÖSYM’nin geçtiğimiz yıllarda da bu tür uygulama yaptığı ve söz konusu durumun tercih edilen sınav merkezlerinin kontenjanlarının dolması sonucunda, harita üzerinden en yakındaki il merkezine yönlendirmeden kaynaklandığı belirtildi.

- Elbistan Kaynarca, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.elbistankaynarca.com/haber/2881909/kpssye-gireceklere-il-disi-sinav-merkezi-surprizi