Musluklardan 1 saat akıttıktan sonra su içilebilir

Elbistan’da keson kuyulara karışan ve yaklaşık 60 bin insanı etkileyen norovirüs kaynaklı salgının başlangıcından 8 gün sonra musluklara sağlıklı içme suyu verilmesine saat 21.00 itibariyle başlandı.

Kaynarca Su Terfi Merkezi’ndeki keson kuyulara karışan kirli suyun neden olduğu ve ilk olarak çocuklarda ishal, kusma, karın ağrısı ile yüksek ateş şikayetlerine neden olan norovirüs kaynaklı salgın, 8.gününde ilçede yaşayanların büyük bir bölümünün hastanelere akın etmesine neden oldu. Salgının sebebinin belirlenmesinin ardından keson kuyuların olduğu bölgede kapsamlı bir inşa çalışması başladı. Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü ekipleri, Kaynarca Su Terfi Merkezi’ndeki keson kuyuların çepeçevre izole edilmesi için çaba harcadı. Onlarca iş makinesi ve yüzlerce personelle Kaynarca mevkiini baştan sona kazan KASKİ ekipleri, keson kuyuların etrafını ise geçirimsiz olan kil tabaka ile kapladı. Keson kuyuların üst kısmından geçen ve 1960’lı yıllarda ilçenin elektriğini üretmek amacıyla yapılan kanalı da kapatan KASKİ, çevredeki diğer kaynak sularını da borularla uzak alanlara taşıdı. Çevreden geçen kanalizasyon borularını eksiz plastik borularla yenileyen ve yönünü de değiştirip uzak bir alana götüren ekipler, kirli alanları da kireç kaymağı ile kaplayarak, mikroplardan arındırılmasını sağladı.

Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından şebeke ve depoların dezenfektasyonu için süper klorlama yöntemi kullanıldı. Şebekeye yüksek dozda klor basılarak dezenfekte edilmesi sağlandı ve buralardaki su tekrar deşarj edildi. Sağlık Bakanlığı ve Halk Sağlığı ekipleri, her işlemden sonra hem keson kuyulardan hem de depolardan su numuneleri aldı. Yapılan tahlillerin ardından depolara verilen içme suyunun sağlık açısından herhangi bir sorun taşımadığı tespit edildi. 8 günden beri hazır su kullanan ve büyük zorluk yaşayan Elbistanlıların beklediği haber ise 2 Eylül 2016 Cuma günü akşam saatlerinde Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden geldi. Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü, 2 Eylül 2016 Cuma günü saat 21.00’den sonra şebekeye verilen suyun 1 saat akıtıldıktan sonra içme ve diğer ihtiyaçlar için kullanılmasında sakınca olmadığını açıkladı.

Açıklamada, "Elbistan ilçesinde içme ve kullanma sularında gerekli önlemler alınmış ve yüksek düzeyde klor verilerek şebekelerdeki dezenfeksiyon sağlanmış olup 02.09.2016 tarihi saat 21.00 itibari ile musluklarına su ulaşan vatandaşlarımızın 1 saat akıttıktan sonra içme ve kullanmasında herhangi bir sakınca olmadığı halkımıza önemle ve saygıyla duyurulur” denildi.

- Elbistan Kaynarca, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.elbistankaynarca.com/haber/2869189/musluklardan-1-saat-akittiktan-sonra-su-icilebilir