Vaka sayısı sıfıra iniyor

Türkiye'de ilk Covid-19 vakasının tespit edildiği 11 Mart 2020'nin ardından başlayan süreçte sokağa çıkma kısıtlaması, işyerlerinin kapatılması, toplu etkinliklerin durdurulması, uzaktan eğitime geçilmesi gibi birçok karar alındı. Hiç de alışık olmadığımız bu kararlara ek olarak maske, sosyal mesafe ve hijyen tedbirleri, günlük yaşamı baştan sona değiştirdi. Bilim Kurulu’nun aldığı kararla birlikte 8 Eylül 2020'de ülke genelinde tüm açık ve kapalı alanlarda maske zorunluluğu getirildi. Maske, bu tarihten sonra günlük hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Maske ile geçen yaklaşık 1,5 yılın ardından ilk olarak 2 Mart 2022'de açık havada kaldırılan maske takma mecburiyeti, kapalı ortamlarda ise havalandırma ve mesafe kuralına göre uygulanmaya başladı. Günlük vaka sayısının 2 binlere kadar düşmesinin ardından, 26 Nisan'da kapalı mekanlardaki maske takma zorunluluğu da sonlandırıldı. Covid-19 vaka sayılarının arka arkaya üç gün binin altında seyretmesinin ardından maske takma mecburiyeti toplu taşıma araçları için de sonlandırıldı. Şehir içi toplu taşımanın yanı sıra otobüs, tren, uçak gibi şehirler arası seyahatlerde de maske zorunluluğu kaldırıldı. Böylece ülke genelinde 629 gün sonra sosyal hayat tamamen maskesiz oldu.

Ülke genelinde olduğu gibi Elbistan’da da salgının etkileri büyük ölçüde silindi. Nisan 2020’de Covid’le yüzleşen Elbistan, vaka sayılarının pik seviyeye ulaşmasıyla Eylül 2020’de yüksek riski simgeleyen ‘kırmızı’ renge büründü.  Elbistan, aynı yılın Eylül ayında günlük 4-5 kişinin koronavirüsten hayatını kaybettiğine şahit oldu.

Aşının hayatımıza girmesiyle birlikte kentte hızla düşüş gösteren vaka sayıları da sıfıra indi. Aktif vaka sayısının bir elin parmaklarını geçmediği Elbistan’da, hastanede tedavi gören hasta da bulunmuyor.

 

- Elbistan Kaynarca, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.elbistankaynarca.com/haber/10439048/vaka-sayisi-sifira-iniyor