NİYET ETTİM

Niyetin tanımı bana göre ‘’kalbin gerçek sesi ‘’, duru ve net bir şekilde çıkan, bazen kişinin kendisinin bile duyamayacağı kadar ince ses. Kimimiz kulak kabartıp farkına varırız bu niyetin, kimimiz yüreğimizin sesini duyamayacak kadar sağır. Bu ses eğer içerdeki gibi çıkmazsa dışarıya farklı sonuçlar doğurur. İçimden ‘’a ‘’ sesini çıkarmak istiyorum lakin dışardan ‘’z’’ diyorum. Niyet o kadar önemlidir ki; onu iyi dinlemez, iyi anlamaz isek istediğimiz ses ile çıkardığımız ses farklı olur ve inanın beynimiz ve hayatımız şaşar.

Niyet sonuçlar zincirinin başlangıç halkasıdır. Başlangıç halkasındaki zinciri diğer zincirleri dizerken değiştirmeye kalkar isek, başlangıçtaki halkanın istediği sonuç değil farklı sonuçlar ile karşılaşırız. Ne zaman istediğimizden farklı sonuçlar ile karşılaşır isek; hemen başlangıca ve o yolda başlangıçtaki niyetimize sadık kalıp kalmadığımızı sorgulamalıyız.

Hukukta saik hatası vardır. İnsan asıl niyetinden başka bir konu, şahıs, sözleşme için ifade açıklaması yapar ve istediğinden tamamen farklı sonuçlar ortaya çıkar. Niyetine sadık kalmak, niyetini dinlemek ve onu yoldan saptırmamak karşılaşacağımız sonuçlar açısından çok önemlidir.

İnsan hep dili ile konuşur zanneder. İnsan aslında yüreği ile konuşur. Biz istediğimiz kadar dışarıya farklı kelimeler ile seslenelim; niyetlerimizdir, içimizdeki o sestir hayatımıza ve başımıza geleceklere yön veren. Tasavvuf üstadı Mevlana’nın halı kilim tozu silkelemek ile halıyı dövmek hikâyesini bilir misiniz? Neye inanır O’’ Allah’ın bize verdiği sıkıntı ve kederlerin, bizim aslında tozumuzu almak için silkelenmemiz olduğuna inanır. ‘’Balkonda halıya sopayla vuran teyzeler… Dışardan baktığımız zaman ne kadar da tuhaf değil mi? Biz biliyoruz, halının tozlarını almak için vurulduğunu, aslında oradaki niyetin halıyı dövmek olmadığını, tozlarını silkelemek olduğunu biliyoruz. Dışardan farklı resim görünse de; halının tozu gittiyse niyetle sonuç buluşmuş ve yürekteki ses doğru yolu bulmuştur.

Bazen bulanıklaşır hareketler, kafamız karışır ve hesap sorarız değil mi? ’Senin niyetin ne?’’ deriz karşımızdakine. Biz çok ehemmiyet veririz niyetlere. Davranışını doğru aktaramasa da; biliyorum ben onun niyetini doğrudur, iyi niyetlidir deriz. İçimizdeki o nehir ne kadar berrak olursa, o kadar temiz sularda yüzeriz. Dikkat edin, ne zaman niyetimiz karardı ise ne zaman niyetimize hile karışır ise beklenmedik sonuçlara yol açar. Pusulamız şaşar, yollar sarpa sarar ve yolda kalırız.

Ne kadar gizlenirse gizlensin, niyetler eninde sonunda ortaya çıkar. Çünkü hiçbir toprak buğday ekince fasulye vermez. Hiçbir ağaç elma yerine nar vermez. Eğer bir ağaç birden fazla meyve verdi ise biz orda aşılandığını anlarız. Çiftçinin niyeti belli, elma yanında erik de yetişsin istemiş.

Yolcuyuz hepimiz. Amellerin niyetlere göre olduğuna inancımız tam. Fatır suresi 38. Ayet ‘’Allah gaybı bilir, göğüslerde saklı tüm fikir ve düşünceleri bilir.’’ Hadisi Şerif: ’’Müminin niyeti amelinden üstündür.’’ Der. Niyetimiz farklı, davranışımız farklı, istediğimiz sonuç farklı olursa bu kadar uyumsuzluk karşısında evren size kayıtsız kalmaz. Niyet ettiğinizi bulamaz ve gerçekten buğday ekip fasulye toplayabilirsiniz. Çünkü siz aslında gizli gizli fasulyeye niyet ettiniz. Halis niyet ve iyi niyet…

‘Düşeş atsam yek geliyor.’ Ne umdum ne buluyorum diyorsanız. Durup bir yoklamak lazım. Şu tüm evreni içine sığdıran kalp var ya hani. İşte orası bizi kurtaracak olan, sonumuzu getirecek olan da o. Çünkü niyetimiz davranışlarımızdan üstün değil mi?

Niyet ettim Allah rızası için oruç tutmaya, niyet ettim doğru olmaya, açlığın bana vereceği dersi anlamaya, yokluğun nasıl da dayanılmaz olduğunu anlamaya, paylaşmanın inanılmaz güzelliğine erişmeye, akşama kadar sadece aç kalmanın oruç olmadığını anlamaya, nimetlere şükre, açlıktan ölen insanlar varken orucun bana vereceği dersi anlamaya… Niyet defterim olduğuna ve neye niyet eder isem karşıma onun çıkacağına, düşüncelerimin evrende toz bulutu olup kaybolmadığını anlamaya… Niyet ettim Allah rızası için insan gibi insan olmaya… İyi niyetle kalın. Dilek ağacınız ile niyet ağacınızın kardeş olduğunu unutmayın…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nazife Yetişgen - Mesaj Gönder

# olan, yol, Bilir

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.