'UFUKLAR ARDI BİZİM'

 

Geleneksel halk şiirimiz adına umudumuzu tazeleyen şairlerimiz var iyi ki! Halk şiirinin yenilenmeye duyduğu ihtiyacı karşılamaya yönelik bu çabalar bizi kültürümüz adına heyecanlandırıyor açıkçası. Şiirin sorumluluğunu üstlenen bu soylu uğraşı eminiz ki şiiri çok daha güzel yerlere taşıyacaktır. Bizim şiirimizin çok uzaklardan gelen esintisi gibi bir serinlik veriyor gönüllerimize bu güzel şiirleri okuyunca.

        Yayıncıların halk şiirine pek değer verdiği söylenemez doğrusu. Ya para karşılığında basarlar bu şiiri ya da tamamıyla ideolojik sebeplerle. Çoğu kez şairler kendi imkanlarıyla bastırıp eşe dosta dağıtmak durumunda kalır eserlerini. Köklerini Hoca Ahmet Yesevi’den ve daha sonrasında Yunus Emreden alan ve bugün yaşasalardı ne söylerlerdi derdiyle şiir üreten gönüllülerin ifa ettiği hizmetin, Türk’ün öz kültürü açısından ne kadar büyük bir önem taşıyor olduğunu ne yazık ki ilgililer yeterince takdir etmiyorlar.

         Vaktiyle steplerde ve bozkırlarda kopuz eşliğinde adeta bir çığlık gibi yükselen sesimizin Mehmet Ali Kalkan hocamın kaleminde yeniden hayat bulduğunu söylemek abartılı bir tespitmiş gibi gelmesin kimseye. Şiirleri okunduğunda bunu rahatlıkla göreceksiniz zaten. Daha önce yayınladığı ‘Gök Aradık Tuğlara’ isimli şiir kitabını okuyanlar tespitlerimizin ne kadar isabetli olduğunu takdir edecektir. Şimdi de gönüllülerimizi abat eden, ufkun ötelerini sorgulayan şiirleri "Ufuklar Ardı Bizim" ismiyle Ötüken yayınları arasında yerini aldı. Sekiz yıl aradan sonra çıkan bu kitap, iyi kötü şiir yazan biri olarak beni ziyadesiyle sevindirdi, ümitlendirdi…

         Bu necip milletin köklerine işaret ederek, yarınlar adına ümit aşılayan Mehmet Ali Kalkan hocam ‘Yunus gönüllü, Yesi mayalı, kurt nefesli, maveradan sesli, vermeye kurgulu, ülkü devlerinin kâtibi…’ mesabesinde taşıdığı sorumluluğun bilinciyle üreten bir şairdir. Üretirken de kaliteden ödün vermeyen yönüyle yeni nesle öncülük etmektedir.

         Ehli biliyor ki, "Kişi dilinin altında gizlidir."

         Yani söylenilen söz, söyleyeni işaret eder.

         Elimizdeki eserden yola çıkarak baktığımızda sermayesi söz olan şairin, şiir aynasındaki yolculuğunu, ufuklar ardını sahiplenen, gönül coğrafyamızın gölgede kalan kısmına ışık tutarak farkına varmamızı tembihleyen siluetiyle karşılaşmaktayız. Milli duyguları ayakta tutma adına, daldığımız derin uykulardan uyanmamız için gerekli reçeteyi önümüze serdiği ve Türk'ün kırmızı çizgilerini belirlediği ‘Kırmızılar’ isimli şiirini takdirlerinize sunuyorum.

 

"Kırmızılar”

Kumaşımız aynı bizim,

Ayrı- gayrı yok gerekir.

Daneden büyümez üzüm,

Evvel emir kök gerekir.

 

Kap doluysa daha olmaz,

Geceler gündüze kalmaz,

Su taşarsa deniz dolmaz,

Daha deniz çok gerekir.

 

Ustasını bilir çırak,

Dalına tutunur yaprak,

Yürümeye kara toprak,

Uçmak için gök gerekir.

 

Delinmesin yerin bağrı,

Gökten gelsin kutlu çağrı,

Yay dediğin eğri büğrü,

Ona, doğru ok gerekir.

 

Ufukları aşanların,

Kut'lu yola düşenlerin,

Gökle boy ölçüşenlerin,

Alınları ak gerekir.

 

Ya oldurur ya öldürür,

Ya ağlatır ya güldürür,

Taşa değse toz kaldırır,

Söz dediğin dik gerekir.

 

Kopuzumda çokça tel var,

Dokuz yönde dokuz yel var,

İki ayak iki el var,

İllâ ki baş tek gerekir...

 

     Ezcümle;

     Bu kitabı okurken tarih şuurunun yanı sıra var olma mücadelesinin kahramanları ile tanış-konuş oluyor, el ele tutuşarak Türk illerini geziyorsunuz.

      Adıma imzalayarak tarafıma gönderilen bu güzide eser için çok teşekkür ediyor,

daha nice kıymetli eserlere imza atması temennisiyle selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Gözükara - Mesaj Gönder

# olan, Bilir

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.