Sizlerden kütüphane/okul için gelenler

Mehmet Dal (Mimar müh.): Hocam alanı ne olursa olsun öğretmen evinin yanında okul olması uygun olmaz. En güzeli kütüphane olmasıdır. Yaklaşık 13.000 metrekare alana 1000 metrekareye oturtularak 5 kat ve 5000 metrekare (kapalı alan) inşaat yapılır. (Belediye izin verirse 6 kata da çıkartılabilir). Burada girişleri ayrı olmak şartıyla bir katı kütüphaneye, diğer katları otel, lokanta, konferans salonu vs gibi sosyal alanlara ayrılır. Projesi buna göre çizilmelidir. Kalan yerler de çitlerle bölünerek kütüphanenin ve öğretmen evinin bahçesi olarak tanzim edilir.

Mehmet Önat: Oraya bir öğretmen evi yapılacaksa o paraya Kalealtı’ndan Ekinözü’ne kadar atıl durumda bekleyen sulama pompalarına bakım yapılsın. 50 bin dönüm arazi suya kavuşur. 50 bin ton buğday demek, ekmek demek, iş demek, geçim demek... (Size ayrıca ve daha geniş yazacağım Hocam).

Bir Ev hanımı: "Hocam iyi geceler ben sıradan bir ev hanımıyım okumayı istedim ama babam okutmadı. Hemen askerlik şubesinin üstündeyim 3 adim uzaklıkta mesafe var. Askerlik şubesiyle yazınızı okudum çok beğendim. Kütüphane çok güzel, teşekkür ederim. Çam ağaçlarının altında okumak, orda oturmak, ne güzel. Ben her sabah kalktığımda, şubeye baktığımda içim acıyor, pislik içinde pet şişeler, naylon poşetler... Her ilkbaharda traktör gelip sürmesi, naylonların ve pet şişelerin toprağa karışması beni çok üzüyor. Çam ağaçlarını gece kesip götürüyorlar. Kuruyan cam ağaçları rüzgâr devriliyor, çalınıyor. Öyle bakımsız ki hocam orası! Elbistan’da orası bir adres, orası tarih... Mehmet Gürbüz Bey’i tesadüf gördüm, söyledim cam ağaçlarını kesiyorlar diye. “Tamam” dedi ve o da çok kızdı niye kesiyorlar diye... Ellerinizden öperim, iyi ki varsınız. Sizin gibi öğretmenlere muhtacız, ne olur bununla ilgilenin"

Cebrail Çatalbaş: Hocam Askerlik şubesi arsasının 2/3 ne bir ilkokul yapılması gerekir nedeni askerlik şubesi civar mahalleye en yakın ilkokul İstiklal ve Pınarbaşı İlköğretim okuludur kışla caddesinin dağ tarafı olan Kızılcaoba bölgesinde hiç ilkokul yoktur bu bölgedeki çocuklar perişan durumdadır. Diğer 1/3 öğretmen evi yapımına veya kütüphaneye yeter alanlıdır.

Haşim Kalender: Derdi memleket olanlar dinlenmeli değer verilmeli inşAllah bir gün birileri görür dilinize yüreğinize sağlık ağabeyim

Cihangir Hulusi Gök: Hocam öğretmenevi ve kütüphane fikriniz çok yerinde bir düşünce size çok teşekkür ederim umarım yetkililerimiz değerlendirir.

Gülperi Doğan: Öğretmenevinin yanında özellikle kütüphanenin olması çok iyi olur Arif hocam, inşAllah yetkililer sesinize kulak verir.

Muhammed Cuma Öztunç: Gayet yerinde ve güzel bir düşünce. Üzerimize düşen bir şey olursa Elbistan’ımız için baş tacı gereğini yaparız. Konu hakkındaki hassasiyetiniz için teşekkür ediyoruz Arif hocam.

Kubilay Gürünlüoğlu: Arif hocama katılıyorum. Arazinin bir kısmı bakımsız ve atıl kalacak. Yeni eserlere dönüştürülmeli.

Ayşegül Göçer: Kütüphane düşüncenizi destekliyorum. Elbistan için güzel bir hizmet olacaktır. Sayın Bakanımıza her zaman olduğu gibi eğitime verdiği desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Abdurrahman Karaköse: O yazınızı okudum Hocam. Bir Elbistan sevdalısı olarak ilçenizin meselelerini iyi biliyorsunuz ve çözüm getirecek teklifler yapıyorsunuz. Siz vicdani görevinizi yapmışsınız. Allah sizden razı olsun...  Arif hocamın hemen hemen bütün kitaplarını okumuş biri olarak onun ne büyük bir Elbistan sevdalısı olduğuna şahidim. İnşallah bu yazısı ilgili kişi ve kuruluşlarca değerlendirilir.

Gökhan Kanar: Abi diline sağlık. Çok isabetli tespitler. Özellikle askerlik şubesinin arazisine bir kütüphane çok iyi olur. Öğretmen evleri de kahvehane olmaktan kurtarılıp gerçek manada kıraathane kimliğine kavuşturulmalı. Külliye şeklinde ne güzel olurdu.

Mustafa Potur: Güzel olacağına inanıyorum gençlerin kitap okumaya daha faydalı olacaktır çok güzel düşünülmüş yapılırsa gençlerimiz için iyi olur onların geleceği.

Adem Has: Şehrin mimarları kadar mihmandarları da önemli. Tecrübe kolay kazanılan bir şey değil. Yapılan hizmetler gelecek nesillere de aktarılmalı. Bu nedenle iki ölçüp bir biçmek gerek. İsrafa kaçmadan isabetli eserler en kullanışlı bir biçimde yapılmalıdır. Arif hocamı destekliyoruz.

Mustafa Türk: Halk kütüphanesinin şubesi olabilir. Öğretmen evinin yanında olması da uygun olur.

Abdullah Doğan: Hocam önemli bir konuya değinmişsiniz. Ellerinize sağlık. Elbistan’a güzel bir kütüphane yapılması gerekiyor. İnşAllah yetkililer bu konuda gerekli adımı atarlar.

Muaz Ergü: Ciddi sorunlara ciddi çözümler getiren yazınız için teşekkürler. Kültürlü çocuklar için kütüphane şart. Hem kitap okumak için hem de ders çalışmak için...

Haşim Ceran: Fikir çok güzel destekliyorum dinlenmek isteyen öğretmenevine okumak isteyen oradan kütüphaneye yönelir yanında da asırlık eğitim yuvası M.H. Lisesi var ders çalışmak ve okuma meraklısı öğrenciler için çok iyi olur.

Cengiz: O bölgede(eski askerlik şubesi) ilköğretim okuluna da ihtiyaç var bir tarafına da ilköğretim okulu yapılsa iyi olur.

Ramazan Pamuk: Camı yıkıldığında kamuoyunda beklenti yerine yeni bir camı yapılması yönündeydi. Cemaati esnaf ve Elbistan’a gelen köy halkıydı. Gecikmesi mağduriyete yol açtı.

Adem Kancı: Kalemine sağlık hocam...

Yaşar Okur: Medeniyetlere başkentlik yapmış, 150 bin nüfuslu ilçeye, modern bir kütüphane-kültür-kongre merkezi elzemdir diye düşünürüm..  Zira, hocamın da yazdığı gibi, öğrenciler (bodrum katla) 1.5 katlı, sobalı köhne bir ev gibi yerde ödev veya sınavlara hazırlık yapmaya çalışıyorlar.. Artı, ilçeye kazandırılacak bir kültür merkezi; özellikle bayramlar, 15 tatil ve yazları Elbistan'a gelen akademik, bürokrasi ve entelektüel kesimin okuyup çayını içecek ferah bir mekâna da cevap vermiş olur bence

Abdullah Doğan: Elinize sağlık hocam; Öğretmenevi ve kütüphanenin birlikte olması güzel bir düşünce. Arsanın merkezde olması iki kurum için de büyük bir avantaj. İnşallah yetkililer gerekli adımı atarlar.

Mehmet Türk: Evet Arif Bey askerlik şubesi arsası içine öğretmenevi yapılmalıdır. Ancak bir bölümüne de kütüphane yapılması çok yerinde olur öğretmen arkadaşlarımız içinde faydalı olacaktır. Ya da kütüphane yapılmazsa ortaokul veya ilkokul hangisi uygunsa bu arsanın bir bölümü okul için değerlendirilirse iyi olur.

Mustafa Karotcu: Hocam arzuladığınız olur inşallah.

Mehmet Erten: Öğretmenevinin öğretmen öğrenci ve halka hitap eden bir kütüphanesinin olması arzumuzdur.

Zübeyde Kozanoğlu: Desteliyorum hocam yanınızdayız.

Ahmet Küçük: Haklı söze Hacı emmi ne der. Çooookkk güzel bir fikir der...

Remziye Dinçer: Size katılıyorum. Ķ Kütüphane ve ilkokul olmasını istiyorum destekliyorum.

Mesut Çeşnigil: Fahri bir Elbistanlı olarak kentin geçmişiyle geleceğini birleştirecek yeni eserlerin yapıların Elbistan’ın bugünkü modern görüntüsüne büyük katkı sağlayacağına eminim. Kolay gelsin tüm ilgililere.

Ömer Özgen: Teşekkürler doğru bir konuyu dile getirmişsiniz, sizlerin bu düşüncelerinize katılarak yerinde bir hareket olur.

Dr. Kubilay Gürünlüoğlu: Hocam destekliyorum haklısınız.

Remziye Usta: (İngiltere) Yazdığın her şey doğru aynen katılıyorum.

Mehmet Soysal: Yazını daha önce okudum, evet oraya kütüphane yakışır tabii.

Faruk Tamer: Arif bey, “Bekliyoruz, dahasın belliyoruz.” başlıklı makaleniz paylaşımınız için teşekkür ederim. Elbistan için yerinde ve makul düşünce ve görüşlerinizin ilgililer ve mercileri nezdinde kabul görmesi ve gerçekleşmesini diler, sizi içtenlikle kutlarım... Öğretmen evinin, Elbistan’ın en eski, ilk ve en büyük eğitim kurumu olan ve geçmişten bugüne, binlerce kişi için anılarla dolu, Elbistan Ortaokulu binasıyla, Mükrimin Halil Lisesi’ne yakın olan bu komşu alanda yapılması farklı bir önemi haizdir. Bu alanda yer alması, Elbistan’a gelen, konaklayan ve hoşça vakit geçirerek giden tüm eğitim camiası mensupları için bir mekân olarak kullanılması, aynı zamanda farklı bir önem arz eder diye düşünmekteyim.

Kamil İmamoğlu: Gayet makul bakış açısı. Dilerim dikkate alınır.

CNG GLR: Yanına kültür merkezi inşa edilmeli konferans salonları vs.

Miraç Bilgin: Bina alanı arka kısımda bahçe alanı cadde tarafında olacak şekilde kültür merkezi ile öğretmen evi yapılabilir.

Cumali Karakoç: Bence de güzel olur hocam inşAllah sesinizi duyar yetkililer.

Mehmet Baki Bolulu (Balıkesir): Boş bir arsanın bir hizmet yerine iki hizmete tahsis edilmesi iki defa değerlendirilmesi demektir. Üstelik biri dinlenme ve eğlence yeri iken diğeri EĞİTİM yuvası olacaksa üç kere değerlendirilmiş olacağını sayın yetkililerin hesaplayacakları çok daha tabiidir. Âcizane bu konunun bir yerine ÜÇ defa düşünülmesini saygılarımla arz ederim.

Adem Kılıç: Çok isabetli bir düşünce... Bu şekilde, öğretmenevinde çeşitli oyunlardan yorulan(!) öğretmen ve diğer misafirler, ara sıra "büyük bir heves ve istekle" kütüphaneden faydalanarak, hem üstün bilgilerini geliştirmiş hem de dinlenmiş olurlar... Öğrencilerimizin sağlıklı ve ferah bir ortamdan yararlanabilmesi açısından çok yerinde bir teklif... Kutluyorum. Saygılarımla.

&

Elbistan’da, ülkemizin çeşitli illerinde hatta yurtdışında yaşayan hemşehrilerimizden 41 tanesi fikirlerini bu sitede veya sosyal medya alanlarında yayınlanan yazımın altına yorum yazarak, Whatsapp ya da Messenger aracılığı ile mesaj göndererek bana ulaştırdılar. Ben de görüşlerini üstte kamuoyuna ve ilgililerin dikkatine sunuyorum. İnşallah iş işten geçmeden değerlendirilir...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arif Bilgin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.