TEKNOLOJİ İLE DEĞİŞEN AİLE- ÇOCUK İLİŞKİSİ

 

Çocuğun, ilk sosyalleştiği yer ailesi ve çevresidir. Aile; anne, baba ve çocuktan oluşan en küçük yapı taşı olmasına rağmen toplumun temelidir. Çocuğunuz, doğduğu andan itibaren aile bireyleri ile tanışmakta ve onlarla iletişim kurmaktadır. Çocuk, yaşama dair ilk deneyimlerini ailesi içerisinde öğrenmekte ve hayatına uyarlamayı geliştirmeyi öğrenmektedir. Aile bireyleri; çocuğun karakteri, olaylara tepkisi ve gelişimi sürecinde yaşamış olduğu değişimler üzerinde büyük rol oynamaktadır.

Çocuğun, ilkokulu yani ilk eğitimi ailede başlamaktadır. Aile, çocuğun toplum tarafından kabul görmesinde ve çocuğun geliştirmiş olduğu karakterin ortaya çıkmasında büyük bir role sahiptir.

Teknolojinin ve iletişim çağının gelişmesi ile birlikte toplumsal yapı ve çocuk yetiştirme tutumları da değişime uğramıştır. İlişkiler daha çok sanal bir boyut kazanmış ve aile çocuk ilişkisi de bundan etkilenmiştir.

Çocuğun, yetişmesi toplumda yer alması ve birey olması için ailenin görev ve sorumluluğu fazladır. Değişen toplumsal yapı ile birlikte çocuk üzerindeki sorumluluk ebeveynler üzerinde ortak durumdadır. Çocuk bakımında anneler kadar babalarda bu sorumluluğu yavaş yavaş almaya başlamıştır. Anne/baba üzerindeki sorumluluklar ortaklaşa olmaya başlamıştır. Çocuğun, birey olarak toplumda yer alması ve ailenin değerlerini alması aile için anne baba arasındaki bu işbirliği önemlidir.

Değişen ve gelişen teknolojiyle birlikte; teknoloji yaşamın her bir alanına girmiş bulunmakta ve birçok bilgi bu ortamda hızlı bir şekilde dağılmakta ve erişimi kolaylaşmıştır.

Teknolojinin bazı olumsuz özellikleri olsa da iletişim alanı bu sayede şekillenmiş ve farklı bir boyut almıştır. Oluşan bu sanal iletişim ağı aileler için de ayrı bir öneme sahiptir. Çocuklar, bu oluşan sanal dünyaya büyük bir ilgi ve merak duymaktadır. Bu ilgi, çocuklarda teknoloji bağımlılığına neden olmakta ve teknoloji bağımlılığı, aileleri kaygılandırmaktadır. Sosyal yönden iletişim kuramayan çocuk, bu sanal dünyanın kaçış ortamı olduğunu düşünebilmektedir. Yeni kişilerle tanışma ve onlarla arkadaş olma çocuğu bu ortama daha da bağımlı hale getirmektedir.

Teknoloji ile birlikte çocuklarda oyun bağımlılığı oluşmuş ve oyunlar çocukları içine çekmektedir. Çocukların oynadığı oyunlar, kullanmış olduğu sohbet odaları onlar için tehlike oluşturabilmektedir. Yapılan araştırmalar oyunlarda yer alan sohbet odalarından ebeveynlerin bilgisi olmadığını göstermektedir. Çocuklar, bu şekilde sanal bir iletişlim kurmakta ve çocuklar, bu sohbet odalarında beklenmedik tehlikeler ile karşılaşabilmektedir.

Teknoloji kullanımında ailenin de çocuğa model olması, çocuğun gelişmesi ve bilinçlenmesi açısından önemlidir. Teknoloji kullanımı ile ilgili ailelerin dikkat etmesi gerekenler;

 Aileler, çocukları ile paylaşımda bulunmalı ve internet ortamında neler yaptığı takip edilmelidir.

 Çocuğa, kişisel bilgilerin öneminden bahsedilmeli ve bu bilgilerin kimse ile paylaşmaması gerektiği anlatılmadır(adres, telefon, T.C no).

 Sanal dünyanın faydaları ve zararları çocukla konuşulmalı,

 Takip edici programlar sayesinde çocuk takip edilmeli,

 Çocuklara bu ortamda ahlaki kurallara uyması gerektiği anlatılmalı,

 Çocuklara, bu ortamda yanlış bilgi ve kişiler ile karşılaşabileceği açıklanmalı,

 Çocuk, sanal arkadaşlıklardan ziyade gerçek hayattaki arkadaşlıklar önemi anlatılmalı ve yönlendirilmeli.

Ebeveynler, teknoloji kullanımı konusunda ortak karar almalı ve sınırlar çizilmelidir. Ailelerin, teknoloji kullanımı konusunda yeterli bilgiye sahip olması çocuğun takibini kolaylaştırmakta, çocuğun teknoloji kullanımı konusundaki tutum ve davranışlarını şekillendirmektedir.

İnternette çocuklara sunulan yaşamın görkemli ortamı çocukların bu sanal dünyayı farklı kullanmaya teşvik etmektedir. Ebeveynlerin, teknolojiye olan tutumları önemli, bu tutum ve davranışları değiştirmek onların sorumluluğudur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tuğba Arıkan - Mesaj Gönder

# olan

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.