ELBİSTAN İL OLUCU

Balaban'a Gerimter (Gemirte r) dendiği yıllardı.

Her biri ayrı mimari estetikle yapılmış çıkartmalı, sıra sıra tahta panjurlu, pencereli, kanatlı kapılı, tahta boşlu, sundurmalı, hezenli, direkli evlerin; selamlıklı, sekili, sekmenli, bembeyaz çarpılı sokağımızın başındaki evde yaşlı, zayıf, uzun boylu Sıdıka Nene otururdu. Kanatlı kapısının kocaman demir anahtarını belindeki kuşağına bağlar, Elindeki kalın sopasına yaslanarak gelir, devirme kapımızın ırzasına şak şak diye vururdu. İçeri girmeden başını uzatır, "Albıstanlı vahıt nerelerde?" derdi. O zaman anlamazdım ne demek istediğini. Sonradan anladım annemin Elbistanlı olduğunu, Sıdıka Nine'nin saati sorduğunu. Bizim ailemizin Elbistan ile bağlantısı yalnız annem değildi. Halam 92 yıl önce Balaban'dan Elbistan'a gelin gitmiş. Annem 73 yıl önce Elbistan'dan Balaban'a gelin gelmiş. Sanki kader değiş tokuş yapmış gibi.

Gerimterli Sultan seferberlik çocuğuymuş. Babası savaşa gidip dönmeyenlerdenmiş, öksüzmüş. 13 yaşında evlendiriyorlar, ardından kısa bir süre sonra hasta olan anası vefat ediyor. Zor yıllar... Gıtlık, yokluk, mahrumiyet... Yol yolak yok. Balaban'dan Elbistan'a at, eşek sırtında, bulunursa at arabasıyla yapalak yolundan gidilirmiş. Sultan'a "Derendeli Gelin" derlermiş. Çocuk yaşta gurbette garip, sılasında kimsesiz, Yıllar geçti ama deldi de geçti derler ya Derendeli gelin de çoluk çocuğa karışıyor. Mahallenin sevilen Sultan Bacı'sıdır o. Balaban'daki kardeşi ile görümcesinin kızını evlendiriyor. Böylece annem 16 yaşında Balaban'a gelin geliyor. Kapının ardı gurbet derler, ama bu 2 çocuk gelin aynı kaderi paylaşıyorlar. İletişim, ulaşım yok, sanki dünyanın öbür ucunda gibiler. Elbistanlı gelin Balaban'ı çok sevmiş. Çevresinde sevilip sayılmış. Balaban'a çabuk uyum sağlamış ama kendi kültürünü de yaşatmış. Bildiklerini öğretir, ilk yıllar Elbistan şivesiyle konuşunca dikkat çekermiş. Yeni gelin geldiği yıl sıcak bir yaz akşamı 2 katlı kerpiç evimizin yüksek, süğüklü damında bir köşeye oturmuş, ardında bıraktığı sevdiklerini, koşup oynadığı sokaklarını hatırlıyor. Dokunsan ağlayacak halde. Birden gökyüzünde parlayan 3 kardeş dediği yıldızları fark ediyor, yanında küçük ayı, büyük ayı. O an  İçim cııızz etti derdi. -Amaa bu yıldızlar Albıstan'da bizim damın üstündeydi. Demek ki ben çok uzaklarda değilmişim. Şimdi kardeşlerim de damda yıldızlara bakıyo mu ola? Anaa  anaa diye sessiz sessiz ağladığını anlatırdı.

Elbistan'da 50 - 60 yıl öncesi Darendeli, Balabanlı çok yokmuş. Beni, okul tatil olunca Elbistan'a gönderirlerdi. Bir gün halam hadi seninle  gastecilere (Göçer ailesi) gidek onlar bizim oralı, hanımları Balabanlı  dedi. İpek ızarını giydi, beraber gittik. Evin yanında matbaa olduğunu hatırlıyorum. Ben Balabanlı olduğum kadar Elbistanlıyım. İki farklı kültürde büyütüldüm. Elbistan'da çocukluğumdan beri anılarım var. Çocuk gözümle Elbistan büyük bir şehirdi. Balaban'dan farklıydı.

Elbistan derken hatırladıklarım;

Sabah ezanından sonra sokaklardan gıcırdayarak geçen kağnı sesleri, camız, güneşli sokağın başından akan Cahan üzerindeki tahta köprü, Cahan'ın kenarında çok bakımlı elma bahçesinin içinde Çakmakların evi, lahana tarlası, Pınarbaşı, Köprübaşı, Ulu Cami, Arasa, açık hava sineması, hamam kültürü, alay çalgısı, yeşil cipler, mis gibi kokan küncülü açık ekmek, tatlı maya, halka tatlı, löhmecin, çiğ gıyma, tava, içi dolu turşu, takyonus, satır, tokaç, peçiç, süllüm, gulle, guşgana gendime, tatlı patata, herii, neyinecin, gelicin, gidicin gibi kelimeler... Balaban'da yoktu.

Ben Balaban Belediye'si Evlendirme ve Muhasebe Memuru, şair, yazar, Mevlüt Akbalaban'ın kızıyım, annem Minüre Akbalaban. Y. Darendeli Gazetesi'nde 2002'den beri köşe yazarıyım. Anne tarafından ailem: dedem koca yürekli adam Yusuf Bekçi "Bekçi Yusuf".  Çocukları; Makbule, Hamit, Feyzi, Reşat Bekçi. Hepsi hakkın rahmetine kavuştu. Bugün Bekçi sülalesinin ocağını tüttüren Elbistan'ın sevilen siması dayımın oğlu Erol Bekçi'dir. (Bekçi Sigorta)  Babamın 1967 yılında çıkarttığı Atılan Gazetesi Elbistan'da Göçer kardeşlerin matbaaasında basılırdı. Değerli hemşerilerimiz Mehmet Göçer, rahmetli Hüseyin Göçer, babamın kıymetli dostlarıydı. Atılan Gazetesi basımdan gelince abonelere göndermek için adres yazar, 1 kuruşluk pul yapıştırırdık. Elbistan Postası gazetesini o yıllarda okumaya başlamıştım. O zaman kimin aklına gelirdi Elbistanın Sesi gazetesinde yazacağım... 1957 yılında Elbistan Postası ile başlayan, günümüzde Elbistanın Sesi olarak devam eden meşakkatli uzun yolculukta 90 yaşında (maaşallah) hala Un Sandığı’nda anılarını toplamaya devam eden, gazetecilik bir aşktır diyen duayen gazeteci Mehmet Göçer ağabeye nice sağlıklı uzun ömür diliyorum. Elbistan'ın dünyada gözü, kulağı, sesi olmaya devam eden Elbistan'ın sesini medyanın üstatları, değerli Göçer Ailesi'nin evlatları, torunları, gelini aileden aldıkları bayrağı başarıyla taşıyorlar başarılarının devamını dilerim Annem uzun yıllar sılasından uzakta olsa da her zaman aklı fikri oralardaydı.  Elbistan il olmayı hak ediyor, bir gün il olucu derdi. Annem,  2020'de 91 yaşında hastalandı. Meğerse o günler onun bu dünyadaki son günleriymiş. Arada unutkanlığı oluyordu. Ziyaretine gelenlere -duydunuz mu Elbistan il oluyor diyordu. O an gözlerindeki ışıltı, yüzündeki mutlu ifade görülmeye değerdi...

Kadim şehir Elbistan annemin dediği gibi; "İNŞALLAH İL OLUCU". Elbistanın Sesi gazetesinde yazma fırsatı veren Göçer Ailesi'ne teşekkür ediyorum... Elbistanlı hemşerilerime saygılar selamlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nermin Yılmaz Akbalaban - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.