BEL FITIĞI

Bel fıtığı kuyruk sokumu ve sırt arasında bulunan bel bölgesindeki omurgaların arasında yerleşmiş disk adı verilen yastıkçıkların etrafındaki sert kıkırdağımsı yapının yırtılması ile disk içeriğinin omurilik üzerinde baskı oluşturmasıdır. Bel fıtığının oluşumu ile ilgili çevresel faktörlerin yanı sıra kişisel faktörlerde oldukça önem arz etmektedir. Kişinin yaptığı hareketin omurga hareket düzenine ters düşmesi, ani yük bindirmesi yapan hareketler, düşme, çarpma ve travmatik faktörlerde bel fıtığı oluşturmada ya da var olan bel fıtığını ilerletme de önemli rol oynar.

Omurgalar arasında bulunan diskler hayatın ilk 10 yılında kan damarları sayesinde beslenebilirken yaş ilerlemesi ile kan damarları kaybolur ve çevre dokulardaki damarlardan emilim yolu ile beslenmeye devam ederler. Çocukluk çağında disk içeriğinin yaklaşık %80 i su ihtiva eder iken ileri yaşlarda bu oran %50 lere kadar düşmektedir. Giderek yüksekliği ve dayanıklılığı azalan disk üzerinde ağır çalışma, yük kaldırma, eğilip kalkma hareketlerini fazlaca ve dengesizce yapma gibi sebebeler ile dejenerasyon dediğimiz diskin bozulması başlar . Dejenerasyonun ilerlemesi sonucunda da disk etrafındaki kıkırdağımsı yapı yırtılarak omuriliğe bası yapar ve bel fıtığı kliniğini oluşturur.

Bel fıtığı kliniği disk yırtılmasının olduğu yer ve yöne göre değişmekle beraber sıklıkla yaygın bel ağrısı, yürümede zorlanma, hareket kısıtlamaları, bel hareketlerinde kasılmalar neticesi donup kalma, idrar kaçırma, bacaklara vuran uyuşma, karıncalanma ve ağrıdan oluşmaktadır. Omuriliğin sağ tarafına doğru bası oluyor ise sağ bacağa sol tarafına bası yapıyor ise sol bacağa vuran ağrı beklenmektedir. Bel fıtığının tanısında klinik muayene büyük önem arz etmektedir. Sonrasında BT ve MR gibi ileri görüntüleme tetkikleri ile kesin tanısı konur. MR ile omurilik üzerinde bası yapan fıtık parçası tespit edilip tedavi şekline karar verilir.

Bel fıtığı toplumda oldukça fazla görülen bir sağlık sorunu olmasından ve insanların çalışma gücünü fazlası ile etkilemesinden dolayı üzerinde çok fazla çalışmalar yapılmış olmakla beraber çok fazla tedavi seçenekleri bulunmaktadır. En önemli tedavi bel fıtığı oluşumunu engellemek olup bunun için omurga sağlığını koruyucu egzersizler, çok ağır yük kaldırmamak, yük taşınacaksa da dengeli yük taşımak (3 kg bir elde ise diğer elde de 3 kg yük taşımak gibi), ortopedik yaylı yatak kullanmak, sandalye ya da koltukta otururken omurgaya yüklenecek şekilde değil dik oturmak, uzun süreli oturma gerektiren durumlarda 2 saatte bir 10- 15 dakika ayağa kalkıp yürüyerek kan akım düzenini sağlamak gibi günlük hayatta alabileceğimiz basit önlemlerle korunabiliriz.

Tedavi kısmında ise ilaç tedavisi,cerrahi tedavi , minimal invaziv tedaviler ,fizik tedavi gibi pek çok alternatif bulunmaktadır. Cerrahi tedavi dışında mevcut hiçbir tedavi fıtığı yok edip tamamen iyileşmesini sağlamamak ile beraber omuriliğe bası yapan fıtık içeriğinin sıvısın azaltıp bası miktarını düşürerek ve omurga etrafındaki bağları güçlendirerek şiddetli ağrı kliniğinin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar ile beraber yapılan egzersizler neticesinde omurga etrafındaki bağ dokular güçlendirilerek hasta rahatlatılabilmektedir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman doktorları tarafından uygun görülen egzersiz ve tedavi modaliteleri ile de kliniği ortadan kaldırmak mümkündür. Isıtıcı bant, yakı ve ısıtıcı jeller ile bele uygulanan sıcak tedavilerde kaslarda gevşeme sağlayacağından kliniği hafifletmektedir. Minimal invaziv işlemler olarak adlandırılan faset eklem enjeksiyonu, laser ile krioterapi gibi yöntemlerde kiniği hafifletmede yardımcı olmaktadırlar. Cerrahi olarak mikrodiskektomi yöntemi ile mikroskop altında küçük bir kesi ile ilgili omurga aralığına girilerek omuriliğe bası yapan disk parçası alınıp klinik ortadan kaldırılmaktadır.

Tabi tüm bunlara karşın en güzel tedavi bel fıtığı oluşumunu engelleyerek omurga sağlığına dikkat etmektir. Sağlıklı günlerde görüşmek ümidi ile.
 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Emrah Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.