YOBAZLIK

Birkaç gün önce eski bir arkadaşım WhatsApp hesabımdan bana şöyle bir paylaşımda bulundu:

“…Peyami Safa doğru söylüyor:

‘Devrim yobazı da, din yobazı da memleketin başına bela’dır…

…yobazlığın egemenliğinde ahlâka yer yoktur…

…’Yığın’, düşünmediği ve düşündürülmediği için pimi çekilmeye hazır bomba hâlindedir…

…bu önder görünenlerin din-iman dediklerine bakmayınız, mukaddesleri yoktur, sadece kendilerine inanırlar…

…Din yobazları da devrim yobazları da birbirlerinden çok düşünenden, sorgulayandan korkarlar…

…Dini yüzüne tutamak ederek yağmaya girişen insaf tanımaz tüccarlık dümendedir…”.

Bunun üzerine ben de kendisine kısaca şöyle cevap verdim:

“-Bunlar doğru sözlerdir ama, yobazlık sadece bunlara has değildir. Her ideolojinin, her düşüncenin, her inancın yobazları vardır. Çünkü yobazlık bin bir çeşittir!..”.

Bu karşılıklı paylaşım üzerine bu konuda bir makale yazmaya karar verdim.

Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için her şeyden önce aşağıdaki kelime ve kavramları tanımlamak ve bunlara biraz açıklık getirmek lâzım.

Bu kelime ve kavramlar;

Yobaz-Yobazlık, Bağnaz-Bağnazlık, Softa-Softalık, Taassup ve Fanatizm gibi kelime ve kavramlardır.

YOBAZ:

1.“Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse).

2.Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse).

3.Kaba saba, incelikten anlamayan (kimse).” (TDK Sözlükleri).

YOBAZLIK:

“Yobaz olma durumu, yobazca davranış”. (TDK Sözlükleri).

BAĞNAZ:

“Bir düşünceye, bir inanışa aşırı ölçüde bağlanıp ondan başka bir düşünce ve inanışı kabul etmeyen, mutaassıp, fanatik.” (TDK Sözlükleri).

BAĞNAZLIK:

“Bir kimseye veya bir şeye aşırı düşkünlük ve tutkuyla bağlılık, bağnazca davranış, taassup, mutaassıplık, fanatiklik, fanatizm.” (TDK Sözlükleri).

SOFTA:

1.“Bir görüşe, bir inanışa körü körüne bağlanan kimse.

2.Yaşadığı çağın gerisinde kalmış, geri kafalı kimse.” (TDK Sözlükleri).

SOFTALIK:

“Bir görüşe, bir inanışa körü körüne bağlanma davranışı gösterme.” (Yazar).

Görüldüğü gibi yobazlık, bağnazlık, softalık, taassup ve fanatizm gibi kelime ve kavramların (hatta bunlara dogmatizmi de yani fikr-i sâbiteyi de eklemek gerek) tanımları ve içerikleri dikkatle incelendiği zaman ne kadar da birbirlerine benzediklerini görürsünüz.

Dolayısıyla ihtiva ettikleri mânalar açısından aslında birbirlerinden çok da farkları yoktur.

Girişte bir kısmı belirtildiği üzere bütün bunlara ilâveten kavramsal olarak “YOBAZLIK” kavramı nokta-i nazarından Devrim Yobazlarını, Din Yobazlarını, Laik Yobazları, Seküler Yobazları, Kemalist Yobazları, Liberal Yobazları, Modernist Yobazları, Çağdaş Yobazları, Muhafazakâr Yobazları, Gelenekçi Yobazları, Mezhepçi Yobazları, Cemaatçi Yobazları, Tarikatçı Yobazları, İdeolojik Yobazları, Politik Yobazları, Parti Yobazlarını, Sağcı Yobazları, Solcu Yobazları, hatta kişisel ve toplumsal olarak bazı Yobaz İnsanları ve bazı habitatlarda yaşayan bazı Yobaz Toplulukları da, profil ve popülasyon olarak bunlara eklemek  icap eder.

Kaldı ki insan kişilik özellikleri itibariyle yobaz bir karaktere sahip olduktan sonra sağcı yobaz olsa ne yazar, solcu yobaz olsa ne yazar, dinci yobaz olsa ne fark eder, devrimci yobaz olsa ne fark eder, laik modernist yobaz olsa ne olur, gelenekçi muhafazakâr yobaz olsa ne olur!.. Hepsi ahlâksız ve fanatik olduktan sonra!..

Yani yobazlığın dini, ırkı, milliyeti, cinsiyeti, teistliği, ateistliği, deistliği olmaz. Yobazlık, yobazlıktır!.. Yobazlık parayla mı sanki? Bedava!.. İsteyen istediği kadar yobazlık alabilir, istediği kadar yobaz olabilir. Sonsuza kadar yolları var!.. Yeter ki her renk ve her türdeki yobazlar bu millete, bu vatana, bu devlete zarar vermesinler!..

Yukarıda ifâde etmeye çalıştığım gibi, demek ki tek tip ve tek çeşit yobaz ve yobazlık, bağnaz ve bağnazlık yokmuş. Yobaz ve yobazlığın, bağnaz ve bağnazlığın bin bir çeşidi varmış!..  

Ama insanoğlu, kibir ve nefis bu işte; illâ kendisini mükemmel ve yanılmaz olarak addedecek, böyle gösterecek ve etrafına böyle lanse edecek!.. Kendi düşüncesini, ideolojisini ve inandığı şeyi de mutlak doğrudur diye algılayacak, niteleyecek ve inatla bunu söyleyecek, bunu savunacak ve buna inanacak!..

Hiç dönüp kendisine bakmayacak, nefs muhasebesi yapmayacak, kendisini sorgulayıp özeleştiriye tâbi tutmayacak ve nefsini hiçbir zaman sigaya çekmeyecek!..

İşte bu psikoloji, tam bir İblis psikolojisidir!..

İşte bu psikoloji, tam bir Nemrut psikolojisidir!..

İşte bu psikoloji, tam bir Firavun ve Karun psikolojisidir!..

Herkesin bu psikolojilerden tez zamanda ve behemehâl kurtulması dilek ve temennilerimle!..

10 Temmuz 2021

İlhan AKAR

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İlhan Akar - Mesaj Gönder

# olan

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.