Büyümenin ve Değişimin Habercisi mi?

Isparta’yı herkes bilir. Gülleri ile gül suyu ile herkes tarafından tanınır. Konu Isparta değil. Isparta’nın bir de yaklaşık 15 bin nüfusa sahip Keçiborlu ilçesi var ve bu ilçenin Kuyucak diye bir köyü var. Kuyucak köyünde lavanta yetiştiriciliği yapılmakta ve bu konuda Türkiye’de lider durumda bulunmaktadır. Köyde en başta sadece 30 tane aileye ve sadece 15 kök dağıtılarak lavanta üretimine başlanılmış olup günümüzde 3000 dekarlık bir alanda lavanta ekimi ve lavanta üretimi yapılmaya devam edilmektedir. Şu anda Türkiye’de toplam lavanta üretiminin 2013 verilerine göre %93’ünü karşılamaktadır. Türkiye’de adını duyurmuş olan bu küçük köy sadece lavanta üretiminde zirvede olmayıp aynı zamanda turizmin de bir merkezi haline gelmiştir. Koronavirüs salgınına rağmen lavanta bahçeleri ve Kuyucak köyü geçtiğimiz bir yıl içerisinde 500.000 turisti ağırlamış durumda. Evet, yanlış duymadınız 500.000 turist bu köyü ziyaret etmiş ve lavanta bahçelerini gezmiş. Şimdi can alıcı noktaya geliyoruz ki “mor renkli köy” ismi ile ünlenen ve bir yılda bu kadar turist ağırlayan bu küçük köyün nüfusu sadece ve sadece 261.

Buradan şu noktaya gelmek istiyorum ki 261 nüfusa sahip Türkiye’nin on binlerce köyünden bir tanesi sadece bir lavanta üretim alanında kendisini zirveye taşıyarak ülkede 500.000 turist ağırlayacak bir seviyeye gelebilmektedir.

Her zaman Elbistan Türkiye‘de şu kadar ilden daha büyük, bu kadar ilden daha büyük diye her ortamda konuşmuşluğumuz vardır. Ve şehir olarak Elbistan‘ın her zaman il olma arzusu, il olma mevzusu var olduğu gibi hiçbir zamanda bu konudaki umudunu de kaybetmiş değildir. Burada değerli bir büyüğümüzün şu sözünü hatırlatmak istiyorum. “Bir şehri il yapıp büyütemezsiniz, bir şehri büyütür il yaparsınız.” Elbistan‘ımızın ister il olsun ister olmasın öncelikle büyümeye ihtiyacı vardır. Elbistan Eğitimi ve eğitim kurumlarıyla büyük durumda. Elbistan sağlık hizmetleri ve sağlık tesisleri ile kamu yatırımları ve kurumsal tesisleri ile büyük durumda. Ancak Elbistan özel sektörü ve müteşebbisler eliyle gelmesi gereken noktaya gelemedi ve hala da hak ettiği noktada değil. Mevcut haliyle Elbistan’ı il yapıp il seviyesinde bulunan bütün kurumları buraya getirip şehrin yoluna il olarak devam etmesini sağlasanız dahi Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde Kuyucak köyü kadar belki de turist çekemeyecektir.

Burada kırılma noktası şehrin il veya ilçe olması köy olması değil şehrin tüm dinamikleri ile cazibe merkezi haline gelmesi şehrin tüm yönleriyle gelişmesi ve kalkınmasıdır.

Şehrin kabuğunu kırarak, coğrafi olarak bulunduğu bölge avantajını fırsata dönüştürüp, madenler olarak sahip olduğu avantajı fırsata dönüştürüp ve dünyada nadir olan içinden geçen Ceyhan nehrinin avantajını fırsatlara, güzelliklere, gezi alanlarına, kamp alanlarına, milli parklara dönüştürüp fırsata çevirmesi gerekiyor.  Dulkadiroğlu Beyliği‘ne başkentlik yapması hasebiyle sahip olduğu tarihsel hafızası, tarihsel kalıntıları ve kültür mirasını avantaja dönüştürerek hak ettiği ilgiyi görmesi gerekiyor. Et üretimi ve besicilik noktasında bulunduğu yeri, Türkiye’nin dördüncü büyük ovası olması münasebetiyle tarım ve yetiştirdiği, pazara sunduğu, markalaştığı ürünlere sahip olması ve bunun avantajı  ile hak ettiği noktaya yükselmesi gerekiyor.

Burada saydığımız tarım olsun, hayvancılık olsun, madencilik olsun, ürün çeşitliliği, pazarlama, üretim, fabrikalaşma gibi konularda tüm vatandaşlarımızın ve özellikle maddi durumu iyi şehir insanlarımızın rol üstlenmesi ve bu kabuğun kırılmasında rol alması, öncü olması gerekmektedir. Bahsettiğimiz noktaya gelmek için kurumların çabaları ve yapacaklarının haricinde kamuoyunun ve halkın da bu yolda enerji sarf etmesi gerekmektedir.

Besi organize sanayinin devreye alınması ve yatırımcıların, müteşebbislerin girişimleri ilçemizi besi ve et üretimi alanında ülkede önemli bir yere taşıyacağı gibi et işleme ve yan alanları ile yem bitkileri ve yem üretimi ile hem tarım alanına katkı sağlayacak hem de iş olanakları noktasında alan açacaktır. Benzer girişim ve yatırımlarla, özel sektörün girişimleri ve yük almasıyla tarım alanında, üretim-işleme-paketleme-pazarlama-markalaşma konularında alan açılacak ve dördüncü büyük ova olmanın gerektirdiği yere gelecektir. Yine madencilik alanında özel sektör yatırımları kısır kalmaktadır. Komşu ilçe Ekinözü bünyesinde barındırdığı su nedeniyle hatırı sayılır miktarda misafir ağırlamakta iken hem Ekinözü hem de Elbistan’da herhangi bir şişeleme tesisi ve bu alanda markamızın olmaması bu kısırlığın göstergesidir.

Yakın zamanda Elbistan Belediyesi tarafından Pınarbaşı‘nın üst tarafına 100 dönümlük bir alanda lavanta ekimi yapıldı ve alternatif bir fikir olarak ilçemizde lavanta üretimi ve lavanta yetiştiriciliği konusunda uygulamalı bir girişimde bulunuldu. Çok daha ileri seviyeye taşınmak suretiyle lavanta yetiştiriciliği konusunda ülkede iddialı bir noktaya gelir miyiz bilmem ama bölge halkının ufkunu genişleten heyecanlandıran ve sonucu beklenen bir girişim oldu. Elbistan’ımızın bunun gibi yeni, uygulanabilir ve yapılması hem şehrin ekonomisine hem de şehrin güzelleşmesine, gelişmesine ve cazibe merkezi haline gelmesine vesile olacak buna benzer girişimlerin hepsinin vakit geçirilmeden yapılması ilçemiz için çok büyük avantajdır.

Eskiden ilçemize dışardan arkadaşlarımız, dostlarımız, misafirlerimiz geldiği zaman gezdirebileceğimiz, dolaştırabileceğimiz Pınarbaşı haricinde herhangi bir yerimiz neredeyse yoktu. Sadece dışardan gelenler değil ilçe halkının da Pınarbaşı ve Ceyhan parkı gibi birkaç alan haricinde nefes alacağı rahatlayacağı herhangi bir yer bulunmuyordu. Şehir merkezine yakın olarak yapılan ve Ceyhan nehrinin kıyısında uygulanmış olan millet bahçesi alternatif bir yaşam alanı olarak şehrin hayatına girdi. Yine yakın zamanda Elbistan Belediyesi tarafından yapılan ve halkın kullanımına sunulan Kaynarca Gölet’i vatandaşların nefes alacağı güzel bir yaşam alanı haline geldiği gibi aynı zamanda ilçemizin görünümüne farklı bir hava katmış durumda. Pınarbaşı ve Kaynarca Gölet’i ile bu bölgenin tamamı Abant benzeri bir yapıya büründürülürse çok daha mükemmel bir hale gelmiş olacaktır. Burada şunu da belirtelim ki Abant gölünün 2019 yılı ziyaretçi sayısı 900.000

Eskişehir’in içinden geçen Porsuk çayı ile Amasya’nın içinden geçen Yeşilırmak nehrinin şehre kattığı güzellik ve katma değerinin şehir ekonomisine katkısı ortadadır. Malatya’nın kanal boyunun şehir esnafına ve ekonomisine katkısı ortadadır. Bu örneklere baktığımızda Ceyhan nehrinin Elbistan’da doğup şehrin yaşamına ve şehrin ekonomisine katkı sunmadan, şehir esnafına olumlu bir katkıda bulunmadan Elbistan’ı terk edip gitmesi çok acı bir durumdur. Elbistan Belediyesinin bir başka projesi olan ve daha önce var iken kapatılmış olan, Küçük Ceyhan olarak adlandırılan, Ahmet Karacabey caddesi ve Malatya caddesi üzerinden açılacak olan küçük Ceyhan kanalı şehrin cazibe merkezi haline gelmesinde ve şehir insanının yaşamına ayrı bir renk katmasına vesile olacaktır. Şehir merkezine kazandıracağı güzel havanın yanında çarşı ekonomisine kazandıracağı katkı, esnaflara ekonomik yansıması da çok güzel olacaktır.

Yıllardır kısır ve bakir bir şekilde kalan ilçemizin yaşam alanları ve tabiat güzellikleri ile şehir halkının yaşamına dokunacağı zamanı bekliyoruz. Ekonomik olarak esnaf önceliğinde şehir ekonomisine katkı sağlayacağı, turistik olarak gölleri ile mesire alanları ile lavanta bahçeleri ile şehrin ortasından geçen Ceyhan nehri ile ve yakın bölgesinde barındırdığı doğal güzellikleri ve su kaynakları ile cazibe merkezi haline geleceği, çekim gücüne kavuşacağı projeler ve yatırımları bekliyoruz. Özel sektör yatırımlarının hayata geçmesini, şehrin kabuğunu kırmasını, şehrin büyümesini bekliyoruz.

Tamamı bir bütün olarak düşünüldüğünde bunun en güzel sonucu bana göre büyüyüp yetişip eğitimini tamamlayıp mesleğini kazanıp doğduğu coğrafyayı terk eden bir nüfusun yerine, yetişen ve doğduğu coğrafyaya yatırım için geri dönen bir nüfusa sahip olacağız. Bu da şehrin çok daha büyümesine, kalkınmasına, gelişmesine domino etkisi yapacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mikail Şahin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.