Yerel Yönetimin Kara Kaderi

Ülkemizdeki birçok eşdeğer şehirler ve ilçeler hızla gelişme gösterirken şehrimiz uzun süre boyunca bu grubun çok gerisinde kaldı. Süreç içerisinde iktidar ile yerel yönetimin birlikte olmasının hizmetlere ve şehrin gelişimine olumlu bir hız katacağı görüşü ağırlık kazanarak şehrin insanı tarafından da bu yönde teveccüh göstermesi ile belediye yönetimi hükümet partisi tarafına geçti ve iktidar partili belediye başkanı tarafından yönetilmeye başlandı.

İki dönemlik bu süreç boyunca yaşanan birçok konu ve çekişmeler, şahsi hesaplaşmalar ve buna benzer olumsuzluklar şehrin yerel yönetimi ve gelişimini ikinci planda bıraktı. Arkasından başkanın hükümet partisinden ihraç edilmesi ve sonrasında başkanlık görevinden alınması ile dört dönem süren şehrin gelişiminin durması uzun yılların boşuna gitmesine neden oldu. Elbistan ile aynı kategoride bulunan veya daha küçük ölçekte birçok şehir kabuğunu kırarak büyük gelişmeler gösterdi. Birçok il ve ilçe çok daha iyi noktalara, yaşam standartları çok daha yüksek noktalara gelirken Elbistan neredeyse duraklama dönemi gibi kaldı uzun yıllar.

Buraya kısa bir parantez açarak şehir gelişimine etki edecek, siyasi referans olarak şehrin önünü açacak, genel siyasettin önemli aktörlerinden Elbistan’ı sahiplenecek kimlerin olduğunu da belirtmek gerekiyor. Özellikle cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ve partili cumhurbaşkanı sisteminde genel başkan yardımcısı konumuna gelmiş bir hemşeriniz var. Öyle ki yeni sisteme göre bu makam cumhurbaşkanı yardımcısı denebilecek bir makam. Genel siyasette çok iyi noktada bulunan iktidar partisi üyesi böyle bir hemşerinin enerjisini, gücünü, yetki ve etkisini şehrin gelişme ve kalkınmasına ne kadar yansıtabiliyorsunuz? Genel bütçe ve yatırımlardan Elbistan’a kazandırılan hizmetler, kamu binaları, doğalgaz gibi hizmetler ortada. Sağlık, eğitim, spor tesisleri gibi binalar ve hizmetler küçük büyük oldukça fazla bir şekilde Elbistan’a kazandırılmış durumda. Hal böyle iken yerel yönetim noktasında aynı gelişme ve yükselme bir türlü gerçekleşmiş değil.

Genel siyaset ve genel bütçe üzerinden alınan veya alınabilecek hizmetleri ve genel siyasetin şehre verebileceği hizmetlerde etki edecek siyasi referansları, daha öz cümle ile suyun gözünde adamınızın olmasını yerel yönetim noktasında ne kadar değerlendirip ne kadar faydalanabildiniz?

Yerel yönetim konusuna tekrar dönecek olursak uzun yıllar talihi değişmemiş olan şehrin son belediye seçimi üzerinden bir kaç ay sonra iki yıl geçmiş olacak. Bu son seçimde ittifak ile vatandaşın önüne çıkılmış ve üstelik Elbistan’ın en çok oy alan iki büyük partisinin ortak ittifakı ile aday çıkarılmış olup sonucunda da vatandaşın tercihi yine iktidar ittifakından yana olmuştur.

Belediye başkanının mesleği, yeterliliği, şehir plancısı ve mimar oluşu, iller bankası ve belediye geçmişinin bulunması, işlere ve yerel yönetime profesyonel ve kurumsal olarak yaklaşımı şehir için umut olmuşken, olağanüstü bir tanıtım, reklam ve paylaşımlarla ortaya sunulan projelerde ve planlanan hizmetlerde iki yıl olmasına rağmen gözle görülür bir sonuç henüz ortada yoktur. Yaklaşık iki yıllık süreç sonunda yerel yönetim ve belediye yönetimi konusunda geldiğimiz noktada şehrin geleceğini çok etkileyecek üzücü ve olumsuz bir durum birikerek geldi ve bir sorun yumağı, hatta sorun dağına dönüşmek üzere.

Bu sorun son dönemde iyice belirginleşen ve işlerin tıkanma noktasına gelmesine neden olan belediye meclis üyelerinin gruplaşması, ayrışması ve belediye yönetiminde cepheleşme meydana gelmesi. Açık olarak kimse tarafından ifade edilmese dahi bu olumsuz durum, cepheleşme ve kutuplaşma şu anda şehrin önündeki en büyük engel ve en önemli konu. Belediye Başkanı ve bir grup meclis üyesi bir tarafta, diğer grup meclis üyesi diğer tarafta ve üstelik bu gruplaşma aynı ittifak ile seçilen üyeler arasında. Bu şehre yazık olmadan herkesin silkelenip kendine dönmesi gerekiyor.

Mesele kimin haklı kimin haksız olduğu veya bu gruplaşmada hangi grubun doğru olduğu değildir. Vatandaş kimin haklı kimin haksız olduğu, aradaki kutuplaşmanın sebebini ve konusunu, artık sosyal medya ortamlarına kadar taşınan tartışmalar ve konuşmaları değil Elbistan’a yapılması gerekenleri, yapılması söz verilenleri, resimleri, görselleri ve reklamları yapılanları yapılmış ve sonuçlanmış olarak görmek istiyor.

Şu an yerel yönetimde tek bir mesele var ki oda başkan dâhil olmak üzere tüm meclis üyelerinin hizmet etmek, iş üretmek, proje üretmek, şehri bir an önce yerel yönetimde hak ettiği noktaya taşımak için seçilmiş olduğudur. Hizipçilik ile gruplaşmalarla, şahsi hesaplaşmalarla, şahsi görüşler ve hesaplarla hareket ederek zaten uzun yılları boşa harcanmış olan şehrin gelecek yıllarının da hizmetten yoksun olarak boşa geçmesine sebep olmaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Yerel yönetimde Elbistan’ın bir keşmekeş ve kaosu kaldıracak gücü de yoktur buna sabrı da olmaz. Şehrin hizmetlere kavuşması için biran önce bu gruplaşmalar sonlandırılmalı ve hizmet etme ortak noktasında herkesin birlikte hareket etmesi gerekmektedir. Laf, dedikodu, iftira, itham ne varsa belediye meclisi içerisinde konuşulup tartışılıp sonuca bağlanmalı ve dışarıya çıkıp hizmete başlanmalıdır.

Böyle büyüyerek gelen ve daha nerede biteceği belli olmayan şehrin geleceğini etkileyen bu büyük sorunda genel siyaset ve genel siyasetteki etkili kişilerle milletvekillerinin ve yerel parti teşkilatlarının rolünü, yerini, soruna nereden ve nasıl baktığını ve olaya müdahil olup olmadığını bilmiyoruz. Parti ilçe teşkilatları bu sorunların neresinde bulunuyor, çözüm için neler yapılıyor, nasıl aşılması düşünülüyor bilmiyoruz ama bekleyip görmek gerekiyor.

Yerel yönetimde patlayacak bir bomba gibi büyüyen bu soruna kimin ne zaman nasıl neşter vuracağını bilmiyoruz ancak böyle bir sorun çözülmediği ve patladığı takdirde geleceği heba olan ve bir daha toparlanmayacak şekilde dağılan Elbistan’ımız olacak.

Elbistan’a ve Elbistanlıya bunu yapmaya hiç kimsenin hakkının olmadığını, başkan ve meclis üyeleri ile genel siyasetin liderlerine göre vatandaşın teveccüh gösterdiğini, herkesin vatandaşın bu teveccühüne layık olmak için çalışması ve sadece hizmetlere odaklanması gerektiğini, herkesin şapkasını önüne alarak aklıselim bir şekilde düşünüp gereğini yapması gerektiğini hatırlatıyoruz.

Geç olmadan, güç olmadan Elbistan’a hizmetleri ve projeleri bir an önce nasıl kazandırırız eksenine herkesin acilen dönmesi gerekiyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mikail Şahin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.