Armadaş Kuyruğu

                Elbistan’a doğalgazın gelmesi ve evlerde kullanımına kadar olan süreci gözden geçirelim. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Milletvekili hemşerimiz Sayın Mahir Ünal’ın girişimleri ile, ilçemize doğalgazın iletim hattı; Gürün, Darende üzerinde geldi. En zoru bu idi ve kısa sürede tamamlandı. Ülkemizdeki en kirli havaya sahip şehirler arasında üst sıralarda yer alan Elbistan, İnşallah doğalgazın yaygınlaşması ile temiz bir havaya kavuşacak.

Doğalgazın en zor aşaması olan iletim hattı, dağları tepeleri aşarak getirildi. Şehir içinde türlü sorunlar aşılarak şebeke döşendi. En kolayı zannettiğimiz abonelik sürecinde yaşananlar ise eziyete varan külfet haline geldi.

BOTAŞ iletim hattını tamamladıktan sonra, şehir içi dağıtım işini, merkezi Kahramanmaraş’ta bulunan 2005 yılında Enerji Bakanlığına bağlı EPDK’dan lisans alan Armadaş firması üstlendi. 2019 yılında ilçemizin kuzey kesimi doğalgazdan yararlandı. 2020 yılında ise güney kesimi faydalanacak. Kalan yerlere ise 2021 yılında doğalgazın gelmesi bekleniyor.

Şehir içi şebeke döşeme işi, 2019 yılına nazaran 2020 yılında daha profesyonel yapıldığını söyleyebiliriz. Aksilik yaşanan yerlere daha hızlı çözüm üretildi. Yolların tamiratı, süresinde tamamlandı. Bu konuda emeği geçenleri tebrik ve takdir ediyorum.

                Gelelim eleştirilere; madem 2020 yılında doğalgaz çalışmasının yapılacağı bölgeler belli. Peki COVID-19 salgını zamanında; Mart, Nisan, Mayıs aylarında, herkes evlerinde iken neden yer altı döşeme çalışmasına başlanılmadı? İnşaat faaliyetleri için özel izinler pek ala alınabiliyordu?

                2020 Yılında doğalgaza kavuşacak olan abonelere, abonelik işlemleri için eziyete varan külfet yaşatıldı ve yaşatılmaya da devam ediyor. Bunun sebebi, personel yetersizliğidir. Son bir ayda, çok erken saatte kuyruğa girenler aynı gün işlemlerini yaptırabiliyor. Fakat ilerleyen saatlerde gelenler ise, abonelik işlemi için başka bir gün gelmek zorunda kalıyor. Kuyrukta bekleyenlerin ortak sorusu şu: “Armadaş firması il merkezindeki personellerinden neden takviye yapmıyor? İki gişe daha açması çok mu zor. Neden fazla mesai yapılmıyor, neden Cumartesi günü 3 saat hizmet veriliyor.” Özellikle kamu kurumlarında çalışanlar çok dertli. Abonelik işlemi için sınırlı zaman için izin alabildiklerini, fakat yoğunluktan dolayı işlemlerini yaptıramadıkları söylüyorlar.

                Doğalgaz hizmetinden yararlanmak için, Armadaş firmasına iki defa gelinmesi gerekiyor. İlk gelişte abonelik işlemi, ikinci gelişte ise sayaç satın alma işlemi yapılıyor. Bunların tek seferde gerçekleşmesi mümkün olamaz mı? Diğer taraftan her işlem bittikten sonra, abonelik verilecek taşınmazın tesisatının kontrolü için, cep telefonuna mesaj ile randevu günü bildiriliyor. 5-10 gün içinde bir makine mühendisi gelip kontrollerini yapıyor, eğer eksiklik yok ise onaylayarak, kombi servisinin gelmesi sağlanıyor. Armadaş firmasından gelen kontrol biriminin sayısı neden artırılmıyor? 15-20 dakikalık bir kontrol işi için, gelen mesajda neden randevu saati bildirilmiyor, vatandaş tüm gün evinde beklemek zorunda kalıyor?

                Önemli bir hizmet sunan ve önemli bütçeye sahip Armadaş firmasının internet sitesine girdim. En çok sorun yaşanan ve tartışılan cam balkonlardaki menfez yeri ile ilgili bir bilginin yer almadığını gördüm. Birkaç görsel ve video ile bu tür konulara açıklık getirilmesi zor olmasa gerek.

                Armadaş firmasının mevcut personelinin sabrını takdir etmeden geçemeyeceğim. Aşırı yoğunluğa rağmen, sabırla ve titizlikle işlerini yapıyorlar. Fakat iş gücü ve iş yükü dengesizliği onları da aşırı yormaktadır.

                Şu ana kadar yaşananlardan ders çıkartılarak, Armadaş firmasının otomasyon sistemini gözden geçirmesi, personel takviyesi yapması, vatandaşa yaşatılan külfetin azaltılmasını temenni ediyorum. Böyle güzel bir hizmeti almak için vatandaşın EPDK lisanslı bir firmaya mecbur olması, personel takviyesinin önünde engel olmamalı. Adam akıllı bir yazılım ile, abonelik işleminin büyük çoğunluğu internetten yapılamaz mı? İnternet çağında, proje onayları için günlerce beklemenin bir açıklaması var mı?

                Durumu vatandaşın derdiyle dertlenmek isteyen ilgili ve yetkililere havale ediyorum.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Göçer - Mesaj Gönder