KUZEYİN VİZYONER EVLATLARI!

Günümüzde en çok kullanılan kelimelerden birisi de “Vizyon” dur.

Bu kelime günlük hayatta sıkça karşımıza çıkar. Peki, Vizyon nedir?

Vizyon, TDK tarafından “öngörü”, “ileriyi görüş”, veya “sağgörü” olarak tanımlanır.

Vizyon, geleceğin resmidir, kendimizi gelecekte gördüğümüz yerdir, gerçekleşmesi istenilen, hayal edilen, amaçlardır. Vizyon sahibi kişilere hepimiz imreniriz ve ilham alırız. Vizyon sahibi olmak çok önemlidir. Sahip olduğu hayale ulaşmak için çalışan kişiye de “Vizyoner” denmektedir. Bu kişiler, sadece içinde bulunduğu zamanı ve şartları değil geleceği de düşünerek planlar yaparlar.

Hiçbir başarı tesadüf değildir. Her şey insanın bir vizyon sahibi olmasıyla başlar.

Vizyon sahibi kişiler şevkle çalışarak işlerinde başarılı olurlar, vizyonu olmayan kişilerde bahane üreterek gününü kurtarmaya çalışırlar.

64. Hükümet Kültür ve Turizm Bakanı, Kahramanmaraş Milletvekili, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Tanıtım ve Medya Başkanı Sayın Mahir Ünal’ın her zaman söylediği bir sözü vardır. “Bir şehri ayağa kaldıracak olan o şehrin evlatlarıdır.” Bu manidar sözden hareketle; Dulkadiroğlu beyliğine 130 yılı aşkın başkentlik yapan bu kadim şehri yeniden ayağa kaldıracak bilgi birikimine, vizyona sahip, Türkiye siyasetine yön veren Elbistan sevdalısı bu şehrin evladı, bir Sayın Mahir Ünal’ı var.

Bu şehrin bürokrasiden gelen vizyon sahibi bir Belediye Başkanı Sayın Mehmet Gürbüz’ü var. Bu kadim şehir vizyon sahibi iki evladının yanına bir yenisini daha ekledi. Bu isim de AK Parti İlçe Başkanı Sayın Ahmet Tıraş oldu. Bu üç vizyoner insan bir araya gelince, doğal olarak kamuoyunun beklentileri ve çıtada çok yükseğe taşındı.

Bunu nereden mi anlıyoruz? Gerek kongrede Sayın Mahir Ünal’ın video konferans ile katılım sağladığı konuşmalarında söylediği birlik ve beraberlik mesajlarına karşılık kongreye katılanların sık sık tempo tutarak coşkulu alkışlarından anlıyoruz.  

Gerek Belediye Başkanı Sayın Mehmet Gürbüz’e kongre salonuna girerken gösterilen teveccühten, kürsüdeki konuşmalarından ve 18 aylık icraatlarının sunumu esnasında kongreye katılan delegelerin ve davetlilerin vücut dilinden anlıyoruz.

Gerekse Sayın Ahmet Tıraş’a hayırlı olsun ziyaretine gittiğimizde partili partisiz Elbistan kamuoyunun kendisine gösterdiği yoğun ilgi ve alakadan ve AK Parti camiasının gözlerinde gördüğümüz o heyecan ve o pırıltılardan anlıyoruz.

Elbistan kamuoyu bu vizyoner evlatlarının el ele vererek, güç birliği yaparak bu şehri daha da ileri götüreceklerine inanıyor, güveniyor onlardan çok şey bekliyor.

Konfüçyüs derki;

“Bir kimse dediğini yapıyor ve sadece yaptığını söylüyorsa, o kişi övgüye değerdir.” Kişilerin başarıları takdir edildiği ve karşılığı verildiği müddetçe daha iyi sonuçlar elde edilir, başarıların devamı sağlanır ve övgüye mazhar olurlar.

Bütün insanlar hayatta başarılı olmak ister ancak herkes başarılı olamaz, bu başarı herkese de nasip olmaz. Başarılı işler yapmış kişiler, önce hayal etmiştir. İleride olmasını istediklerimiz, zihnimizde hayalle başlar. Amaç her ne olursa olsun her şeye hayal ederek ulaşılır.

Hayallerimiz sonradan, hedefe dönüşür. İşte ileride ulaşmak istediğimiz hedefler için, yaptığımız planlar, bu uğurda gösterdiğimiz çalışma, yeni şeyler öğrenme çabamız için bizi harekete geçirir. İnsanın başarılı olabilmesi için önce yapacağı şeye inanması gerekir. İnanmadan insan güç toplayamaz. İnanmadan risk alamaz, başarılı olamaz. Kendisine ait olan bir inançtan yola çıkarak ve kalpten hareket ederek başarılı olunur. İnsan, vizyon sahibi ise ve inandığı değerleri yaşıyorsa başkalarına ilham verir, rehberlik eder ve harekete geçirir. Vizyon olmaksızın insanlar çürür. Hayal ettiğimiz hayatı yaşamamızın yolu büyük düşünmekten ve vizyon sahibi olmaktan geçiyor.

Oysa hayali olmak, vizyon sahibi olmanın, ilk koşuludur. Ancak o hayale ulaşmak için emek, çaba ve fedakarlık gerekli becerilere sahip olmak, çalışmak vizyon sahibi olmanın gerekliliğidir. Hayalperestlerin çoğu bütün bunları yapmadan başarı sahibi olmak ister. Yani vizyon sahibi olmak hayalperestlik değildir. Hayalperest kişiler kendilerini geliştiremedikleri ve çalışıp fedakârlık yapmadıkları için önlerine gelen fırsatları bile göremezler. Kişisel vizyonu olmayan kişilerin, hedeflerini belirlemesi çok zordur. Bugünkü yaşadığımız şartlarda vizyonumuz ne kadar uzak görünürse görünsün, gerçekten olabileceğine inanalım. Bu uğurda gereken çabayı gösterirsek, aradaki uzaklık olumlu enerji oluşturacaktır. Hayatta her şey değişim içindedir. Bu nedenle bizde kişisel vizyonumuzu zaman zaman revize etmeliyiz.

Bu şekilde değişen koşullarda, uzun vadede hedeflerimiz güncel kalabilir.

Vizyon sahiplerini sahneye alalım…

Yazımı güzel ve veciz bir sözle bitirmek istiyorum:

“Başarıya ulaşmak isteyen mutlaka bir yol bulur. İstemeyen mazeretini bulur.”

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bekir Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.