Elbistan’da adı değiştirilen köylerimiz-3

Hacı Hasanlı: Hergin. Sakinleri şöyle bilgi vermişti: Arazisi “Bir zaman Küçük Yapalaklı Mamo Ağa’nın malı idi. Sonraları Küçük Yapalaklıların otlakıyesi olarak kullanılırken, Mamo Ağa’dan sonra oğlu Hacı Hasan söz sahibi olunca köyün adı Hergin iken, Hacıhasanlı olarak anılmaya başlandı.” Resmiyete de öyle geçirilir.

Izgın: 1563’te Azgın

İğde: Üçok boyuna mensup Türkler yurt edinmişlerdir.

Kalaycık: 1563’te Kalecik (Küçük kale demektir. Köy adını, çok yakınındaki tepede bulunan küçük bir kale harabesinden alır. Taşburun (Ketizmen) halkı, köyün batısında sırtını verdiği dağa da “Kalaycık dağı” derler. Oysa onun da adı üst kısmında bulunan küçük bir kale harabesinden dolayı ‘Kalecik’ olmalıdır. İkisi de Osmanlıca yazılı ismi yanlış okumadan kaynaklanmaktadır.)

Karahüyük: İnanç boyunun yerleşim yeridir. Yakınlarında Oğuz boylarından olan Çıngılların yurt edindiği bölge vardır.

Kavakdere: Genolar (Geno, boynuzlu koç demektir)

Kayageçit: Palavar

Kışlaköy: Kışlacık. (Bugünkü köy konağının olduğu yerde eskiden büyükçe bir askeri karakol ve askerlerin barındığı, yatıp kalktığı bir binası (kışla) varmış. Halk birçok yerde olduğu gibi buraya da “Kışla” demiş ve öyle kalmıştır.

Konur: Çiçek köyünü oluşturan o yıllardaki atalarının ilk yerleşim yeridir. Bugün Türkbağları (eskiden Gavurbağları) denilen yerin hemen üst (doğu) kesimidir. Çiçeklü halkı önce buraya yerleşirler, bir süre sonra eşkıyalarla veya orada olmalarını istemeyenlerle yapılan çatışmalardan sonra ayrılarak şimdiki köye yakın yerlere göçmüşlerdir.

Ovacık: Sarsap (Aslında Sarsap da tıpkı Aynü’l-Arûs gibi bir yerleşim yeri olmayıp birçok köyün oluşturduğu nahiyenin genel adıdır. Sonradan oluşan küçük köylere bu adlar verilmiştir.)

Özcanlı: Karaçar/ Karaçor.

Sekili: Bir Oğuz oymağının adıdır. (Şimdi Elbistan’ın Mahallesi olan Sekili adıyla anılan kesime asırlar önce gelip yerleşen o oymak adını vermiş olabilir.)

Söğütlü: Alembeylü. 1563’te adı Anbarcık’tır. (Söğütlü; Ambarcık ile Geçit köyleri 1994 yılında tek idarede birleştirilerek oluşturulan kasabanın müşterek isimdir. Büyükşehir olduktan sonra ayrı ayrı mahalle durumundadırlar. İsimlerini nereden aldıklarını ayrıca yazmak istiyorum.)

Taşburun: Emir Yusuf, Ketizmen. (Selçuklular zamanında Elbistan doğrudan merkeze bağlı vilayet haline getirilmiş ve XIII. asır boyunca başkent olan Konya’dan görevlendirilen valiler tarafından yönetilmiştir. Bunlardan biri de emir Hüsâm al-din Yusuf’tur. Emir Yusuf köyü bu valiye aitti.)[1]

Tepebaşı (Köy): Kastal

Türkören: Gavurören

Uncular: Şuğul (Uncular aynı zamanda Höplek, Körpınar, Şuğul, Armutsuyu ve Akkaya adında 5 mezradan oluşan köy grubunun ismidir.)

Yalıntaş: Aktil

Yapılıpınar: Kokmuşköy

Yapraklı: Burtu, (1563’te Burtu-yı Kebir, yani Büyük Burtu diye kayıtlıdır. Bu da ayrıca ‘Küçük Burtu’ isimli bir yerleşim yerinin olduğunu ihsas ettirir ki Üçgöz veya o civarda bir başkası olmalı.)

Büyük Yapalak: Yapalak-ı kebir (1528 ve 1563 tahrir kayıtlarında böyleydi)

Küçük Yapalak: Yapalak-ı sağir. (1528 ve 1563 tahrir kayıtlarında böyleydi)

NOT-1: Köylerin isimlerinin ne zaman(lar) değiştirildiği ve önceki isimlerinin neler olduğunu merak edenler şu kaynaklara başvurabilirler:
a)  T.C. Dâhiliye Vekâleti, Son Taksimat-ı Mülkiyede Köylerimizin Adları, Ankara 1928
b) T. C. İçişleri Bakanlığı, Meskûn Yerler Kılavuzu, Ankara 1946

………………………………………………………………

[1] M. H. Yinanç. İslam Ansiklopedisi, Cilt, 4, sayfa: 15.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arif Bilgin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.