KAMUDA VERİM, GÜVEN VE ADALET

    Anladığım kadarıyla devletin gücü de dini de adalettir. Devletin kurumları da milletin olduğuna göre o kaynaklar adaletli, etkili ve rasyonel dağı...

    Anladığım kadarıyla devletin gücü de dini de adalettir. Devletin kurumları da milletin olduğuna göre o kaynaklar adaletli, etkili ve rasyonel dağıtılmalı.  Kamudan iş almak ve görev almak isteyenler de bir emek, bir hak ediş ve bir başarı hikâyelerinin olması gerekir. Hangi fikirden ve partiden olursa olsun, hakşinas değilse hayırlı bir sonuç çıkmaz ve adil olmaz.  Önce adalet.

    Geçmiş yıllarda (70-80 ve 90’lı yıllar)değişik ideolojilerle, mezhep ve meşrep ayağıyla yerleşenleri ve yükselenleri gördüm. Statükocu bürokrasi devleti kendisinin zannediyordu ve kendilerini memleketin efendisi görüyorlardı. Öyle yükselenler vardı ki reklamla var olmaya çalıştılar. Onların varlığı zarardı.  Hem yüksek maaş hem de zarar. Onlar, iş verimini yok ediyorlardı. İş deyince kaybolur, para olunca başrollere geçerlerdi. 80’li 90 yıllarda devlet memurlarına siyaset yasaktı. Ama ne yazık ki kurallara uyanlar yükselemedi. Tersine uymayanlar yükseldi ve yükseltildi. O dönemde adil olmayan ve benmerkezci tercihler normalleştirilmişti. Konforda birleşenlerin egemen olduğu yerde gerçeği söylemek kolay değildi. Siyaset oy devşirmeye odaklı olduğundan, milletvekilleri de iş takipçisi, atama sorumlusu, yükseltme memuru ve torpil aracı görülüyordu. Öyle bir alışkanlık ve beklenti yerleşmişti. Yapmayan yalnız kalıyordu. Yalnız kalma pahasına güzel insanlarda oldu, onlara müteşekkiriz. Güzelliklere en iyi örnek Adnan Kahvecidir. Rahmetle anıyorum.

Olması gereken ise adil sistemdi. Nüfuzun kötü değil, doğru kullanılmasıdır.  Kamu kaynaklarından herkesin hak ettiği ölçüde yararlanmasıdır. Çalışanla çalışmayan bir olmamalıydı.  Mesleğimden örnek vereyim. Eski Milli Eğitim Bakanı rahmetli Avni Akyol Ankara’da ve bazı yerlerde öğretmen fazlalığı var, dağıtamıyorum diyordu. Bazı yerlerde öğretmen yok, ama yatan öğretmenleri gönderemiyorum diye dert yanıyordu. Hangisine dokunsam güçlü bir torpil veya kayırmacılıkla karşılaşıyorum diyordu.  İşte onların parasına dokunacaksın.  Adaletsizlik te çalmadır. Aslında her işte standart çalışma süresi ve parası belli. Kişi çalıştığı kadar almalı.  Verimi ve verdiği kadar almalı.  Mesela; bir öğretmen haftada en az 20 saat derse girmeden tam maaş almamalı.  Eksik ise başka yerde görev verilmeli. Kabul etmiyorsa girdiği saat oranında maaş verilmeli. Bu durum tüm meslekler için uygulanmalı ki adalet ve verimlilik sağlansın.  Çalıştığı kadar maaşı olmalı. İşte bunları yapacak ve yapabilecek yiğit idareciler gerekiyor.  Nüfuzu kötü kullananlarla olmaz. Hayalı ayarlamaların önüne geçilmeli. İşsizlikle, yoksullukla, haksızlıkla mücadele öyle olur.

Bakanlıklarda bilim kurulları gibi kurullar oluşturularak çözümler üretilmeli.  Anlayacağınız işe yerleştirme ve yükselmede hak ediş, objektiflik ve şeffaflık olmalı. Kamu da nüfuz doğru kullanılmalı. Bürokratların temsil harcamaları düzene konmalı, lüks ve gereksiz araçlar olmamalı, lojman kiralanmasına son verilmeli.  İş yapmadan yüksek maaş alan personel olmamalı. Havuzda bekleyenlerden yararlanılamıyorsa, mutlaka emekli edilmeli. 

Bilinmeli ki; hiç kimse  bulunmaz Hint kumaşı değildir. Devlet kurumları milletindir. Kurumlarda fırsat eşitliği olmalı.  Herkes nimete talip olduğu gibi külfete de talip olmalı, olmuyorlarsa yol gösterilmeli. Ayrıcalıklılara ve ayırımcılığa fırsat verilmemeli. Kamu vicdanı esas alınmalı.

Sağlıklı demokrasi, sağlıklı ekonomi, onurlu ve eşit vatandaşlık için toplumsal huzur için vatandaşlık temel geliri olmalı. Anayasal hak çerçevesinde kimlik numaralar baz alınarak herkese düzenli aylık verilmeli. Kamuda verim, güven ve adalet öyle sağlanır kanaatindeyim.

Günün sözü: Topluma en iyi ilaç; bolca adalet, bolca bilim, bolca merhamet, bolca sevgidir.            

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M.Emin Elagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.