Bulutlar Kan ağlıyordu/ Karahasanlı şehitler

Tapo İbrahim, Mehmet, Şevket, Abdulkadir, Ersin, Ercan, Ali, Turgut, Osman, Mehmet, Cengiz, Nurettin, İrfan, Mado İbrahim,  Kamber, Muhtar Mehmet, Kel Ali, Hamza Kamber, Mirza İbo, Ahmet, Agâh, Kazım, İlyas, Talip, Büyük, Hasan, Koro Emirhan, Hüseyin, Ekrem, Şahinno İbrahim, Mustafa, Küçük Hasan, Çoban Hüseyin, Ergün (Hacı), Guçço İbrahim, Sando Ali, Seyrek Mehmet, Kurtlu Haso, Halil, Makbule, Hüseyin Hoca, Şaban İbrahim, Osman emmi, Alakuto Ahmet, Ahmet Güven, Deli Hasan, Hacı Hasan, Fatma, Şah Hüseyin, Ömer, Öğretmen Ali, Serkan, Erkan, Kıdo İbrahim, İtil İsmail, Habip, Cuma, Kara Ahmet, Asker Mehmet, Alakuto Hüseyin, Kâzım Güngören, Kutto Hüseyin, Karto İbiş, Cağo Hüseyin, Muhtar Ahmet, Çoban Haso, Vakkas Polat, Avni, Rukiye, İlayda, Rabia Nur, Hacı Mehmet, fikret, Hakime, Nazlı, Aligül, Cıvo Hüseyin, Taşo Bayram, Gurraş İbrahim, İbahim Özaslan, Çavdar Hüseyin, Tuncay, Güley, Sultan, Sevgi, Gönül, Bilgen, Fatma, İbo dede, Fehmi, Karina, İrfan, Şaban İbrahim, Zeynep, Çuçik Bektaş, Ramazan, Hacı Mehmet, Keyfogil, Hoco Murat, İbiş Çetin, Lütfi Aktaş, Besey, Hotto Kamber, Kuşık Hasan, Asefgil, Kuduş Hasan, Sultan, Sevgi, Ferdi, Ekrem, Eren, Nural, Nihal, Emrah, şehit Hüseyin, şehit, Mahmut, Duran, Güley, Duran’ın eşi Meryem, Sevda, Emey, Valo Battal, Yunus, şehit Mustafa’nın kardeşi, Ali, Kollo Mahmut amca, Muhtar İbrahim, Hacı Mehmet Aktaş, Seyrek Mehmet’in torunu Cengiz, Kalender Şeyho, Tufan Mehmet, Duran Güngören, Ahmet Ormancı, Hüseyin Güven, Mahmut Güven, Mustafa Çetin, Hacı Mehmet dede, Birim dede, Afey Nine, Lütfi, Borro İbrahim, Hacı Çoban, Mehmet Çoban, İbiş Çetin, Hocogilin Murat, Siso Hüseyin, Kel Ali, Aligül dede, Selvi…

Bunlar kitapta geçen isimleri. Okurken, hiç bilmediğiniz halde anlatılan acı-tatlı olayları ve katliamı yaşayan, duyan, gören, bir şekilde ilgilisi olan veya etkilenen Karahasanlıların birebir isimleri olduğu kanaati ediniyorsunuz. Eğer bu kanaatim doğruysa belki de bu özelliği bakamından dünyada ilk örneği olacaktır. Aynı şekilde Oluklu, Subatan, sığırcı ve Çirlavi, Tahtalı deresi, Geyik deresi,  Sarımsaklı yaylası, Ziyaret Tepesi, Arpa Çukuru, Alıçlı Yaylası, Sarı mağara gibi onlarca yer isimlerinin de birebir isimler olduğu belli. Bunun yanında söz konusu edilen (Battal, Velad, İlyas, Zinnar, Cuma, Azad, Hewin gibi) terörist isimleri ile birbirlerini çok seven, örgüte birlikte katılan; ama Bekaa’da tecavüz edildikten sonra öldürülen Hewin ile Azad’ın yaşadıkları onlar, onların gerçek dünyalarını vermek için planlandığı da anlaşılıyor.

Ali Gültekin Biniş, karınca gibi titizlikle çalışan gerçek anlamda bir araştırmacı yazardır. Resmi arşivleri tarayarak özellikle Karahasanlıların soyu kütüğü, aşiretin tabiyeti; bağlı köylerde asırlardır yaşayan gelenekler, görenekler ve kültür unsurları üzerinde belgelere dayanan çalışmaları ve kitapları vardır. O yapmaya belki hiç kimsenin akledip yapamayacağı / yapmayacağı çalışmalardır bunlar. Okuyup inceleyenler bunu çok daha iyi anlıyorlar…

Mesela kendi araştırmalarına dayanan ve cesaretle, ısrarla savunduğu eserlerine belgeleriyle yazdığı şu tespitlerini kitapta da söz konusu ettiriyor:

“Bunlar (Karahasanoğulları) Kürt değil. Bunlar Kurmancça konuşan ve aslı Türkmen olan bir aşirettir. Bunların Elbistan’da, Doğanşehir’de ve Afşin’de birçok köyü var. Dolayısıyla Karahasanlılar çok köklü ve önemli bir aşirettir. Osmanlı arşivlerinde bunlarla ilgili epeyce belge vardır. Kürt, Türk, Rus ve İngiliz tarihçiler bunların Türkmen olduklarını yazıyor…” (Sayfa:12)

Roman, 1991 yılında Elbistan’dan köylerine dönen Karahasanlıların şehit edilişi üzerine oturtulmuş. Vahşetin öncesi sonrası, katliam noktasına nasıl gelindiği; PKK baskısı, köylülerden destekçi/ taraftar toplayabilmek için çalışma tarzları, köylülerin çektiği sıkıntıları, çoklarının tarım ve hayvancılık yapamaz hale gelip sıkıntıya düştükleri; bu arada yeri geldikçe kültürel özelliklerini, gelenek ve göreneklerine hangi noktalarda dikkat edildiğini kısa örneklerle anlatılmış.

Mesela Hıdırellez, Yaylaya çıkma, Koç Koyurma, Asker uğurlama, Düğün, Yardımlaşma, Ay tutulmasında yapılanlar, çocukların sünnet edilişi, Otacılık, taziye ziyaretleri, bayram kutlamaları ve köyün kısa tarihçesi roman akışı içinde verilmiş.

Roman asıl konusunu Sayın Biniş’in sitesinde yazdığı bir bir yazıdan aldığım paragraf ile takdim edeyim: “15.04.1991 tarihinde bayram arifesinde, Elbistan’dan Karahasanuşağı köyüne dönen, köye ait yolcu minibüsü, saat 16.13 (Karakol Tutanağında 16.30 yazılı) civarında, pusu kuran teröristler tarafından önce tarandı, sonra da içindeki yolcular araçtan indirilerek yüzükoyun yere yatırılarak tarandılar. Akabinde de araç ateşe verildi. Bu olay neticesinde 6 kişi hayatını kaybetti; 5 kişi de yaralandı. Ölen şahıslardan ikisi, minibüste vuruldukları için, minibüsle beraber yandılar.”

Romandan: Saldırıya uğrayan midibüste şunlar vardı: İbiş Çetin, Yusuf Bal, Lütfi Akbaş, Mehmet Bal, Hüseyin Katı, Kamber Altun, Hüseyin Doğan, İbrahim Katı, Duran Güngören, çocuk yaştaki Nurettin ve Ahmet Ormancı.

Şehit edilenler: Mustafa Çetin, Mehmet Aktaş, Duran Güngören, Ahmet Ormancı, Mahmut Güven ve Hüseyin Güven.

Olayı veren gazetelerde şehidin sayısını 7 olarak yazmışlar. Birinin de kimliği tespit edilemedi denilmiş. Sayın Biniş, defalarca görgü şahitlerinden dinlemiş, tutanaklardan incelemiştir; öyle olsaydı şehit sayısını 6 olarak vermezdi.

Biniş, olayı, romanın kapağını da yansıyan hazin bir anlatışla sonlandırıyor: “Olay bittiğinde güneşli olan hava birden karanlığa büründü. Beş dakika sonra şiddetli bir şekilde şimşekler çaktı, kulakları sağır edercesine gök gürledi. Adeta arş titredi. Rüzgâr uğuldarken tıpkı bir inilti sesi çıkartıyordu. Çok geçmeden, sadece olayın geçtiği yere kan renginde bir yağmur yağdı ve her yer kırmızıya boyandı. Bu yağmur orada bulunanların elbiselerinde kan rengine benzer bir leke bırakmıştı…”

Kıymetli kardeşimi tebrik ediyorum, çalışmalarında başarılar diliyorum...

Not: Kitabı merak edenler, yazarı Ali Gültekin Biniş’ten (0537 337 1491) isteyebilirsiniz.

…………………………………………………………….

Ali Gültkekin Biniş, 1956 yılında Elbistan’ın Türkören köyünde doğdu. İlkokulu Türkören’de, Ortaokulu Elbistan’da, liseyi de Tokat’ta okudu. Tarih, Sosyoloji, İktisat, Pedagoji ve Siyaset Bilimi konularında yükseköğrenim gördü.

Eserleri:
Karahasanlılar. 2010
Karahasanlıların Soy Ağacı. 2013
Buhanililer
Maraş Yöresinde Şamlular / Şemikliler. 2019
Bulutlar Kan Ağlıyordu. 2020

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arif Bilgin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.