SORUMLU VE SORUMSUZ OLMA MESELESİ

     Milletimizin zeka sorunu yok. Sorumlu olma ve olmama sorunu var. Dürüst olmama ve etik kurallara uymama sorunu var. Bedel de ve ödül de sorun var. 

     Sorumlu insan, görevlerini yerli yerinde yapar. Hayatın gerekleri için çalışır-çabalar ve işlerin aksamaması için alarm halinde olur. Hayata adil bakar, hal dilinden anlar. En az ülkesinden aldığı kadar ülkesine ve milletine verir.  Emek verir, meyve verir, huzur verir, güven verir, tebessüm verir, selam verir, kıymetli olana kıymet verir. Beklentisizdir. Aslında dünyanın en değerli insanları; emek veren, üreten, yararlı olan insanlardır.

     Sorumsuz insan ise umursamaz olup hayat vazifelerini aksatır. Sorumsuz kişi herkeste kusur görür kendisine kör bakar. Ülkesinden ve milletinden hep alır, ama hiç vermez. Çalar, çırpar(!) Çalışmaktan öte gezmeye, eğlenceye düşkün olur ve rahatı seçer. Aşırı beklenti içinde olduğundan nefs ve arzularının egemenliğinde kalır. Böyle kişiler işyerlerinde çalışma düzenini bozar, iş yapmadığı gibi sorun çıkarırlar. 5 birim iş yaparlar ve onu gözünüze sokarlar, hatta onu 100 birim gösterirler. Usta şov yaparlar, maskelidirler. Çalışanlara kızarlar, yeniliğe de kızarlar ve çalışanlara enayi derler. Kaytarmayı iyi bilirler. Yöneticiler de onlarla uğraşmak istemezler. Sonuç verimsizliğe ve faydasızlığa neden olurlar. Bedelini kendileri değil, millet ve devlet öder.  İşte böyle sorumsuzlar da terördür ve tehlikelidir.

     Sorumsuzlar, tembel olurlar. ‘’Tembele iş verirsen, sana akıl verir.’’ Yöneticiler sorumsuz ve tembel ise yandın. İşte o zaman sorunlar çığ gibi olur.

     Çalışanla çalışmayan bir olmamalı. İşi tam yapan(100/100) hak ettiğini almalı. Ama 5 birim iş yapıp 100 birimlik  haksız kazanç olmamalı. Oradaki 95 puanlık açığın bedelini  ödemeli. Benzerlerini çok gördük ve görüyoruz ne yazık ki. Onun için adalet toplumsal kültürümüz olmalı. Çocuklarda ve gençlerde adalet duygusu geliştirilmeli. Yıllardır kamuda böyle bir yanlış var ve muhakkak düzeltilmeli. Aksi halde yıkım olur, afat olur.

     Sorumlular değil, sorumsuzlar bedel ödemeli. İş yapanlar ve verimli çalışanlar ödül almalı. Ama sorumsuz ve umursamazlar mutlaka bedel ödemeli. 

     Aile çevrenizde, iş çevrenizde, komşu çevrenizde ve yönetimde sorumluluk duygusu gelişmişse; güven gelişir, adalet gelişir. Orada üretim olur, verim olur, adalet olur ve huzur olur. Değilse sorunlar yumağı oluşur, kördüğüm oluşur. Bilinsin isterim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M.Emin Elagöz - Mesaj Gönder 20 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.