İHTİYACIMIZ VAR

     Deprem, afet gibi acılı hallerde toplumda iki türlü tepki görüyoruz. Nefret biriktirenlerin tavırları, diğeri ise iyilerin saklı duran merhamet duyguları. Burada az da olsa fitnecilerin nefretini gördük, ama merhametli insanların dayanışma örnekleri gurur vericiydi. İşte bizim ihtiyaç duyduğumuz güzellikler bunlar. Kökten gelen Çanakkale ruhu yine filiz verdi. Sorunun parçası olmayan ve çözümde yerlerini alan güzel insanlarımızı kutluyorum

Depremler mukadderdir, önlenemeyeceğine göre sağlam binalar yapmaktan başka çare yoktur. İhtiyacımız dayanıklı yapılar ve tedbirlerdir.

         Allah’ın koyduğu bilimsel ve ahlaki yasalara uygun davranmak; sonuçta olabilenlere tevekkül etmek kadere uygun yaşamak demektir. Kader, takdir-i ilahi, imtihan diyoruz, ancak deprem yasalarına göre sağlam bina yapmadan, bencilce davranarak, ihmal ederek, eksik malzemeyle, hatalarımızı örtüp sorumluluktan kaçarak imtihanı kazanamayız. Yeterli önlemler aldığımız halde önüne geçemediğimiz bir felaket sınavına kaderimizdir der, tevekkül ve teslimiyetle kabul ederiz. Değilse ağır bedeller ödemeye devam ederiz. 

          Her şeye rağmen güzel bir dayanışma sergileniyor. Deprem ve acı anında gösterdiğimiz dayanışmanın benzerini ahlak, adalet ve hukuk konusunda göstermeye ihtiyacımız var.

         Kendi önceliklerini topluma dayatan bencillerin verdiği zararı görüyoruz. Adam olmak için sadece etiket yeterli olmuyor. Daha fazla para, kısa yoldan para kazanmak ve rant uğruna nice canlar göçük altında kaldı. Demek ki en çok dürüst olmaya ihtiyacımız var. 

        Toplum olarak uzlaşma kültürüne ihtiyacımız var. Güvenilir insanlara ihtiyacımız var. Kavga etmeden doğru şeyleri doğru zamanda ve doğru üslupla açıklamaya ihtiyacımız var.

         Bizden olursa itirazım olmaz bencilliğinden kurtulmamız gerekiyor. Ben varsam demokrasi vardır, ben yoksam yoktur, diyen kirli zihinleri temizlemeye ihtiyacımız var. 

         Milleti ayrıştıranlara ve kifayetsiz muhterislere karşı sağlam durmaya ihtiyacımız var. İyileşme ve ilerlemeye engel olmak isteyenlere, işlerine gelmeyene arızalı diyenlere, enerjimizi ve iyi niyetimizi çalanlara fırsat vermememiz gerekiyor.

          Azimli olmalıyız, kararlı olmalıyız, ama hırslı olmamalıyız demeye ihtiyacımız var.

          Tevekkül etmeli; ama tembellik etmeden tevekkül anlayışına ihtiyacımız var.

          Elazığ ve Malatya geçmiş olsun. Vefat edenlere rahmetler, yaralılara şifalar diliyorum Allah ülkemize böyle bir acıyı bir daha yaşatmasın.

İŞSİZLİK ACITIYOR

          İşsizlere iş, aş sağlanması için sorumluluklarımızı bilmeye ihtiyacımız var. Rüşvetle ve aracılarla işe yerleşmeyi değil, hak edenin işe yerleştiği bir güzel sisteme ihtiyacımız var.

          Çocuk ve gençleri, siz iterseniz başkası çeker ve alır. Bir insanı ötekileştirirseniz o insan, kendine imkan sunana gider. Yalanla da olsa onu adam ederiz tavrı ile kullanırlar. Uyuşturucu da, kuryelikte kullanır ve hatta terörize edebilirler! Onun için kimseyi ötekileştirmeden sahiplenmeye ihtiyacımız var.

          Adalet olursa cesarete gerek kalmaz. İşte bunu anlamaya ihtiyacımız var. Tüm kamu kuruluşlarında rüşvetin, kayırmacılığın ve torpilin kalkmasına gereksinim var. Hz. Peygamber’in (S.A.V); “Rüşvet alan da, veren de cehennemdedir” sözleri rüşvetin lanetlendiğini göstermektedir. Bu çerçevede torpil ve benzeri kamusal hastalıklar dün sorundu, bugün de sorun ve yarın da sorun olacak gibi. Kısaca temiz bir kamusal alana ihtiyacımız var.

          Ahlak ve erdem derslerinde sınıfta kalanların, millete ve kimseye ders vermeye hakkı yoktur. Süslü konuşmalardan çok, güzel hal ve davranışlara ihtiyacımız var.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M.Emin Elagöz - Mesaj Gönder 29 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.