TESPİTLER-6

Aslında çocuk, insandır ve onda alem gizlidir. Çocuk fabrikasyon bir nesne değildir. O nedenle çok güzel işlemek gerek. İnsan doğumdan ölümüne kadar eğitime ve gelişime muhtaçtır. Eğitim ve gelişimini nasıl bir çevreden beslerse ona göre yönlenir ve şekil alır. Aldığı şekil olumlu ve güzelse toplumda o güzelliklerle beslenir. Bunu akarsuya karışan dere ve çaylardaki kalite ve temiz sulara benzetirim.

Onun için çocuk ve gençleri; sorumlu, dürüst, vicdanlı ve ahlaklı yetiştirmek gerekir. Önce kendine karşı dürüst olmayı, engelleri isyan etmeden sabırla aşmayı öğretmeli gençlere. Zorluklar, olgunlaşmayı öğretiyor aslında. Bilgelik de orada başlıyor.

Esasında ahlak ilimden çok bir irade ve ihtisas meselesidir. Ahlak için tahsil önemli ama yetmiyor. Yetseydi, siyasette, okullarda, fakülteler de, öğretim üyelerinde, yalan olmazdı. Gaflet, şehvet, haset, şöhret, kibir ve tutku pek çok alimim diyenleri yarı yolda bırakıyor. Her kötülük bilgisizlikten olmuyor. Diplomalı cahiller, tahsili yüksek olup yanlış adreslerde olanlar az değil. Orada; nefis ve heves aklın önüne geçtiği için; iyi, güzel, doğruluk ve faydalı olmak kabul görmüyor ve para etmiyor. Ve dürüstlük aşırı yük getiriyor!?

Dürüst olmak hep kaybettiriyorsa, bunu taşımak doğru mu!? Bir başka bakışla; kötülerin ve sorumsuzların yükünü nereye kadar taşıyabiliriz!? Sorgulamak gerekir.

Tahsillisinde sorun oluyorsa, tahsilsizinde haydi haydi sorunlar olacaktır. Eğer beyinler doğru işlenmez, yetişmez ve beslenemezse zihin işgale uğrar. İşte orada tehlike başlar ve ‘cehalet’ devreye girer, egemen güç olur. Cehaletin egemenliği demek; temel hak ve hürriyetleri ezip-geçmek, başka kimlikleri aşağılamak ve baskılamak demek. Cehalet; azarı, emiri, ezberi, cezayı ve şiddeti bilir. Cehalet; hukukun, adaletin, bilimin, sanatın, edebiyatın değerini bilmez, sadece kendi cebini bilir, halkı ezer. Cehalet; coğrafyayı tehlikeye sokar!

Eğer düzelmek ve huzur istiyorsak; herkes aynaya bakıp kendisiyle yüzleşmeli. Başta siyasiler, düşünürler, yazarlar, bürokratlar, iş insanları, sanatçılar hesaplaşmalı kendisiyle. Aynaya tekrar tekrar bakmalı. Not vermeli, karne vermeli kendine. Tespitlerim böyle.

Günün sözü: Başına bir sıkıntı geldiğinde isyan etme yerine, yaptığın hatalarının bedelini ödediğini düşün. Hayatında her şey yolunda gidiyorsa, yolunda gitmeyen bir şey vardır derdi rahmetli babam.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M.Emin Elagöz - Mesaj Gönder 12 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.