KIŞ GELİRKEN YAKIT EKONOMİSİ

 

Eylül ayının sonlarına gelirken artık tüm Elbistan'da kış için hazırlıklar tamamlanmaya başlıyor. Bu hazırlıklardan veya mecburiyetlerden biriside bölgemizde '' yakacak masrafı '' olarak adlandırdığımız ve hane halkı için önemli bir yıllık gider kalemi olan ısınma( ısıtma) ücretleridir. Katı yakıt türleri  ile ısınacak olan  vatandaşımız için bu yakıtını  taşıtmak, depolamak bile ayrı bir zaman ve efor sarf etme nedeniyken; Sıvı yakıt türlerinin ulusal piyasadaki pahalılığı zaten bu türü en son seçenek haline getirmiş durumda. Şehrimizin iki yıl önce tanıştığı doğalgaz ise ısınma sistemini değiştiren, yeni abonelik alacak vatandaşlar açısından (acaba?)lar ile dolu farklı bir ısınma deneyimi yılı olacak. Kamu binalarının çok az bir kısmının sıvı yakıt( fuel-oil) ile ısıtıldığını da hesaba katarsak artık bölgemizde tüm yakıt türlerinin kullanıldığı bir dönemi yaşıyoruz. Bu dönem içerisinde doğal olarak en çok merak edilen konu ise kim ne kadar para ile nasıl bir kalitede ısındı? Bu haftaki yazımda size bu konuda yerelden de yaptığım gözlemler ile bilgiler vermeye çalışacağım.

 

Konuya girerken önce şu uyarıyı yapmak istiyorum ; Odun ve kömür sobası ile ısınacak vatandaşlarımız için soba kurulumundan önce baca temizliklerini mutlaka yaptırmaları sağlıkları için çok önem arz etmektedir. Çekişi güçlü, tıkanıklığı olmayan bir baca, odun ve kömürün verimli yanmasını sağlar ve soba içerisindeki dumanı daha iyi çekeceği için zehirlenme vakası yaşanmasını en aza indirir. Vatandaşlarımızın sobalarını kurarken çok fazla dirsek kullanmadan baca bağlantısı yapmaları ve yatarken sobalarını söndürmeleride diğer önemli hususlardır.

 

Aynı baca bağlantı şekli kalorifer kazanları içinde geçerli olup, baca temizlik işlemi ve toplu konutlarda ve kamu binalarında baca temizlik raporunun büyükşehir belediyeden alınması bina yönetimi için önem arz eden konulardan birisidir dedikten sonra 2019 eylül ayı fiyatları ile hangi yakıt kaç paraya ısıtır? yaklaşık değerler üzerinden bir karşılaştırma ile bakalım. Birlikte inceleyeceğimiz yer merkezi sistem ile ısıtma yapılan ve daire başı 2,5 ton ithal rus linyiti kullanan bir apartman dairesi olsun. Bu daire sahibi eylül ayı içerisinde 2,5 ton kömürünü aldıysa piyasaya yaklaşık olarak 3250 lira ödeme yapmış oluyor. Merkezi sistemde 6 ay yakıcı ücreti ve kömürünü tutuşturmak için odun ücretide ödediğinde 3700 lira parası kış için cebinden çıkıyor. Aynı daire sahibinin 2019 yılı için ısınma ihtiyacını bireysel bir şekilde doğalgazdan sağlaması durumunda aynı kış şartları için ve doğalgaz fiyatları değişmez ise bireysel ısınmada yine cebinden ortalama 3700 lira doğalgaz ücreti çıkması muhtemeldir. Bu ücret geçen yıl bu örnek apartman dairesi sahibi açısından doğalgaz için daha avantajlı, yani doğalgaz ile ısınma daha ucuz durumdaydı. Bu yıl için ise fiyatlar arasındaki makas daralmış olarak görünüyor. Bu daire sahibi ısınmak için yine bireysel elektrikli kalorifer sistemi kullansaydı harcanan kalorinin elektik ısıtması karşılığı ise tüm kış için ücret olarak yaklaşık 8500 lira civarında bir meblağa karşılık gelecektir. Bu değerleri hesaplarken enerji kayıpları göz önüne alınmamış ve aynı kalori değerleri üzerinden ve 2019 eylül ayı içerisindeki enerji fiyatları üzerinden bir karşılaştırma ve kanaat söz konusudur. Elektrik ile ısınma ( Elektrikli kombiler) çok az tercih edileceğini düşünerek, geçen yılki doğalgaz fiyat avantajını kaybetmesinin nedeni; Kömür fiyatlarının 2019 eylül ayında geçen yıla göre sabit kalırken hatta şimdilik düşmüşken, doğalgaza yıl boyunca gelen zam miktarlarıdır. İlerleyen aylarda kömüre gelecek zam oranı doğalgazı yine daha ucuz ısınma aracı haline getirebilir. Doğalgazın kömür karşısında yine isteğe bağlı kullanım, temizlik vb. avantajları ise her zaman devam etmektedir. Yukarıda belirttiğimiz fiyatlar ve avantaj-dezavantaj durumlarına göre bu örnek daire sahibinin ısınma şeklini ve hangi seçeneği seçeceği kendi keyfine kalmıştır, fakat enerji kolay ulaşılabilen ucuz bir varlık değil ve enerji dönüşümleri masraflı işlemler olduğu için içinde bulunulan şartlara göre en avantajlı ısınma aracını kullanmak çok önemlidir.

 

Burada piyasada başımıza gelen olaylarında sonucunda şunu da belirtmek isterim ki; Isınma ihtiyacı her birey için farklı konfor şartları anlamına gelir. Sizin sıcak hissettiğiniz bir ortam başka bir birey için serin olabilir. Siz 20 derecede çok rahat hissederken başka bir arkadaşınız için 20 derece soğuk hissi verebilir ve üşüdüğünü söyleyebilir. Bu konuda ısınma düşüncesi üzerinde ayrı bir çözümsüzlük meydana getirir. Tıpkı buzlu suda yüzmek için suya girenlere hayretler içinde baktığımız hatta gördüğümüzde içimizin üşümesi gibi. Standartlar oturma odalarının 22-23 derece olmasının konforlu yaşam şartları için yeterli olduğunu söylerler. Tabi soba yanında çay içmenin vereceği tadıda bu 23 derece ile bulamayız. İyi okumalar diliyorum.

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aykut Yıldırım - Mesaj Gönder 118 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.