“Her şey sana bağlı”

Daha çok ulusal şirketlerin yaptığı bir analiz metodu var. Buna GFZT (SWOT) analizi deniliyor. GFZT’nin açılımı, Güçlü, Fırsat, Zayıf ve Tehdit kelimeleridir. Bir şirketin, kurumun veya şehrin; güçlü (Strengths) ve zayıf (Weaknesses) yönlerini belirlemekte, iç ve dış çevreden kaynaklanan fırsat (Opportunities) ve tehditlerini (Threats) saptamak için kullanılan stratejik bir tekniktir. Bu analiz, şahsın kendisi, ailesi, işletmesi veya şehri için de yapılabilir. Bu analizi kabaca şehrimiz üzerinde düşünelim.

Elbistan’ın güçlü yönleri ve muhtemel fırsatları neler olabilir? Şehrimizin zayıf yönlerini bulup, ileride sorun teşkil etmemesi için bugünden nelerin yapılması gerektiğini ortaya çıkartmamızın faydalı olacağı kanaatindeyim.

Şehrimizin güçlü olduğu birçok husus var. Dünyada; içinden nehir doğan iki şehirden biriyiz. 720.000 dönüm verimli arazinin önümüzdeki 5 yıl içinde İnşallah sulanması gerçekleşecek. Dünyanın sayılı, Türkiye’nin en büyük linyit (5.1 milyar ton) rezervine sahibiz. Yıllık güneşlenme saati ölçümünde Türkiye ortalamasının %17 üzerinde olmanın avantajına sahibiz. Bu sebeple Elbistan’da güneş santralleri kurulmaya başlandı. En önemlisi de genç, dinamik, cesur, özgüveni tam bir insan yapımız var. Bu imkanlardan doğan fırsatlarımız ortada. En basitinden, 720.000 dönüm tek tapu kıraç bir araziye sahip olduğunuzu düşünün. Buraya su geldiği zaman, sadece kira değeri 150-200 milyon TL. artacağı muhakkaktır. Yani tarım arazilerimiz sulandığı zaman, Elbistan’da ticari canlılığın varacağı yeri hesaplamak zor. Gelir, yatırımı artırır, yatırım işsizliği azaltır.

Şehrimizin zayıf yönü, transit bir yol güzergahında olmamamızdır. Göksun tünelinin açılmasından sonra, Göksun-Elbistan yolunun 171 milyon TL.ye, Elbistan-Darıca arası 161 milyon TL.ye yapımına başlanıyor. Duble yol olarak yapılacak çalışmalarda, yollardaki virajlar neredeyse yok oluyor. Bu zayıf yönün ileri zamanda, fırsata dönüşmesi gerçekleşecektir.

Şehrimizin en önemli tehdidi hava kirliliğidir. Sadece kış mevsiminde yaşanan bu husus sağlığımızı tehdit ediyor. Peki bu olumsuzluk nasıl giderilir? Kirli hava, temiz yakıt ile aşılır. Bununda adımları çok şükür atıldı. Elbistan’ın bir çok köyünde, doğalgaz borularının geçeceği tarlalara irtifak şerhleri kondu. Doğalgaz borularına kaynak atılmaya başlanıldı.

Bugünlerde kararları alınan, ancak henüz tamamlanmayan Elbistan’ın kaderini güzelleştirecek bir çalışma devam ediyor. AK Parti Grup Başkanvekili Sayın Mahir Ünal’ın ortaya attığı, Elbistan’ın tarih ve kültürel zenginliğini ortaya çıkartacak çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) tarafından yapılan planlamaların uygulamaya geçmesi ile, tahminimizin üzerinde yerli ve yabancı turistler ilçemize gelecek. GFZT analizinde, bu husus uzun soluklu en önemli fırsatların başında yerini alır.

Yine termik santrallerin çürük buharından veya hazır buharın bir kısmının seracılık amacıyla tarıma sağlanması yönünde sevindirici bilgiler aldık. Geçen hafta Sayın Mahir Ünal’ın, Enerji Bakanı ile bu konuda yaptığı görüşmenin olumlu geçtiği ve uygulanabilir bir proje olduğu kamuoyuna açıklandı. Bu projenin hayata geçirilmesinin bölgeye sağlayacağı katkı oldukça fazla. Kış mevsiminde Antalya’da ne üretiliyor ise, aynısı daha ucuza ve daha az nakliye gideri ile tüm bölgeye arz edilecektir. Afşin ve Elbistan bölgesi için seracılık önemli bir fırsattır.

Yıllar süren Organize Sanayi Bölgesi kurulması nihayetinde başarıldı. Nurhak yolu üzerine kurulan ve altyapı çalışmalarının devam eden Elbistan OSB’ye şirketlerin yoğun ilgi göstermesi, yine Elbistan için önemli bir fırsat teşkil etmektedir.

Geleceği düşünmek ufuk gerektirir. Duble yolların, barajların tamamlanması, seralara buhar verilmesi neticesinde bölgede oluşacak gelişimin yanında, termik, hidro ve güneş santralleri ile enerji merkezi konumuna gelecek Elbistan’da nüfusun olağanüstü artması kaçınılmazdır. Bu nüfusa hitap edecek sağlık ve eğitim hizmetlerinin de aynı oranda artırılması muhakkaktır. Karaelbistan’a yapımı sürdürülen bölge hastanesinin ve fiziki donanım bakımından takdir toplayan yeni okulların yapımı yine şehrimizi güçlü kılmaktadır.

GFTZ analizinin, bir şehir üzerinde yapılması bir makaleye sığmaz. Sayfalar dolusu analizler içerir. Daha önce böyle bir çalışmanın komisyonunda bulunmamdan ötürü şunu söyleyebilirim, muhtemel hazırlanacak raporun sonucundaki ana tema yukarıda anlatılanlar ile benzerlik gösterecektir.

Bir şehirde bilgi bir adam varmış. Ne sorulsa doğru cevap veriyormuş. Biri ben bu adamı yanıltacağım demiş ve yanına gitmiş. Avucunun içine canlı bir kelebek koymuş. Bilge adama sormuş “Elimdeki kelebek canlı mı, ölü mü?” Niyeti canlı derse, avucunu sıkıp öldürecek, ölü derse avucunu açıp kelebeği uçuracak. Bilgi adam cevap vermiş: “Her şey sana bağlı.”

Daha büyük yatırımların konuşulduğu bir Elbistan özlemi ile…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Göçer - Mesaj Gönder 10 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.