Teknik görüş

"Devir ekonomi devri'' söylemini toplumumuzda her dönemde kullanıyoruz. Neden mi? ekonominin basit tanımı; Sınırsız olan insan ihtiyaçları karşısında, sınırlı miktarda sahip olunan paramız ile akıllıca seçimler yaparak hayatımızı idame ettirme bilimidir. Yani kazancımızı bize en yüksek fayda sağlayacak şekilde yönlendiririz. Geçen yazımda bahsettiğim gibi sahip olduğumuz maddi değerleri en çok ta enerji sahibi olabilmek için kullanıyoruz. Besinler satın alıyoruz, kimyasal enerjisi ile vücudumuz çalışmaya devam ediyor, elektrik satın alıyoruz bununla ısıtma, soğutma, havalandırma, aydınlanma, bilgilenme, ulaşım, eğlence... Sınırsız olan bir çok ihtiyacımızı gideriyoruz. Katı, sıvı veya gaz yakıtlar satın alıyoruz yine bunlar ile ulaşım, ısınma gibi ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz veyahut elektriğe dönüştürüp yine yukarıda bahsettiğim döngü içerisinde kullanıyoruz . Bakarsanız elimizdeki maddi imkanların neredeyse tamamına yakınını enerji ve türevleri için harcıyoruz. O zaman ne kadar harcadığımız bu ''enerji''den tasarruf edebilirsek, bir o kadar paramızı başka ihtiyaçlarımız için kullanabiliriz.

Enerjiden tasarruf etme yolculuğuna ilk önce konutlarımızdan başlayacağız. Bireysel veya toplu yaşam alanlarında bina yalıtımı enerjiden tasarruf etmeye başlamak için en ideal yöntemlerin başında gelmektedir. Isı yalıtımı kapalı bir ortamda ürettiğimiz ısı enerjisinin yüksek sıcaklık ortamından düşük sıcaklık ortamına hareket etmesini kısıtlamak için ortam cidarlarında yapılan ısı iletimini azaltan uygulamalardır. Bir binanın duvar kalınlığının artırılması, pencerelerinin çift cam yapılması, kapı ve pencere köşelerindeki açıklıkların kapatılması, veya bina yapımında kullanılan malzemelerin ısı iletimi düşük olan malzemelerden seçilerek kullanılması ısı enerjisi kaybınızı azaltan pek çok uygulamadan sadece birkaçıdır.

Isı iletimi düşük malzeme nedir? Akla yatkın örneklerden biri, çok soğuk bir havada cebinizde ısıtmış olduğunuz eliniz ile demir bir kapıyı açmak için dokunduğunuzda demir kapıya temas eden eliniz anında buz gibi olur, diğer elinizi aynı yerde aynı şartta bulunan tahta bir kapıya aynı süre temas ettirdiğinizde, tahtayı tutan elinizin demiri tutana göre daha az üşümüş olduğunu hissedersiniz. Burada demir malzeme elinizdeki ısıyı anında çeker, tahtada ise bu ısı çekme olayı daha yavaş gerçekleşir, yani tahtanın ısı iletimi demire göre daha düşüktür. İşte günümüzde piyasada satılmakta olan yalıtım malzemelerinde ise ısı iletimi tahtadan da yavaş bir şekilde gerçekleştiği için bu malzemelerle binanızı kapladığınızda üretmiş olduğunuz ısı enerjisinin dış ortama kaybı daha uzun sürede gerekleşir ve bu olay size yakmış olduğunuz yakıttan tasarruf olarak fayda sağlar.

Enerji tasarrufu milli ve stratejik bir mesele olduğu için pek çok devlet enerji kayıplarını önlemek adına kanunlar çıkartmakta ve uygulamaya geçmektedir. Ülkemiz de 2 mayıs 2007 tarihli, 5627 sayılı enerji verimliliği kanunu ve buna bağlı olarak yayınlanan enerji performans yönetmeliği ile binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasına, enerji israfının önlenmesine ve çevrenin korunmasını sağlamak için, asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma-soğutma sistemlerinin verimliliğini artırmak için çalışma başlatmıştır. Kamu ve özel binalarda enerji tasarrufu önlemleri alınarak bunların denetlenmesi ve bir rapora dökülmesi amaçlanmıştır. Oluşturulacak rapor Enerji Kimlik Belgesi (

EKB

) olarak adlandırılmış ve konut için ödenecek yıllık vergilerin, hatta gayri menkulün satış işlemini bile bu belgenin varlığının sorgulanmasına bağlamıştır. Çıkartılan kanun sonrasında yeni sisteme adaptasyon, yurt içerisindeki uygulamalar yeterli seviyede ilerleyemediği için ekb ile bina vergilendirilmesi ve ekb varlığına bakılarak binanın satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi 1 ocak 2020 tarihine kadar şu an için ertelenmiştir. Ekb değerlerinin yüksek performanslı çıkmasının ilk aşaması yukarıda anlattığımız yalıtım malzemesinin doğru ve yüksek performanslı seçimi ile başlamaktadır. İleriki yazımda hem yalıtım uygulamalarından hemde Ekb işlemlerinden bahsedeceğim iyi okumalar diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aykut Yıldırım - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.