İNSAN NELER YAPABİLİR?

                                                 

İnsanoğlu dünyaya ilk adım attığından bu yana sürekli gelişim ve değişim göstermiştir. İhtiyaçlara binaen üretmiş, geliştirmiş ve kullanmıştır. Maddesel anlamda alet üretme, kullanmanın yanında insanoğlu daha iyi bir hayat şartı, özgürlük, medeniyet adına da çalışmış ve bu yüzyıla kadar çok yol almıştır. Yeryüzüne sığamamış göklere çıkmış yıldızları, ayı, gezegenleri keşfetmiştir. Bunca keşif, bunca gelişme içinde insanoğlu neler yapabilir bir bakalım. Dünyanın en tehlikeli silahlarını üreten insanoğlu henüz kendi kadar gelişmiş, kendi kadar tehlikeli, kendi kadar öldürücü bir silah üretemedi.

İnsan neler yapabilir? Bunun cevabı o kadar uzun ki… Neler yapamaz ki yeter ki istesin. Yeryüzünden gökyüzüne kadar uzanacak bir gökdelen. Binlerce keşif, binlerce makine, binlerce fikir, binlerce silah. Tarih bize insanın içindeki öfke kadar ve insan kadar tehlikeli başka silah olmadığını gösterir. Moğollardan tutun da, Adolf Hitler, Netenyahu’ ya kadar uzanan liste. Dünyanın başına bela olmuş silahlar. Atom bombası şöyle dursun bunların yanında.

İnsan bir yerlerde kürkler, inciler, süsler için hayvanları katleder. Sadece güzel görünmek için hayvan katli yapar. İnsan bir yerlerde kendinden olmayanı red eder, kendi gibi olmayan yaşamasın çünkü bu dünya bir tek ona aittir. Bir yerlerde organ mafyası olur. Zenginin yaşaması için fakirin ölmesi şart tabi. Bir yerlerde güç sarhoşu olur bedenen güçlü olduğu için kadına ve çocuğa şiddet ile göstermesi lazım bu gücü. Göstermezse olmaz! Geri kalmak istemez. Deprem olur, elinden tutmak yerine elinde olanı almaya çalışır, hırsızlık yapar. Nifak tohumları eker toplumlara, kavgaya tutuşturur, kenara geçer, izler. Hastalık kendidir, şifa zanneder. Mobing yapar, kendinden güçsüz kim varsa ezmeye çalışır. Yaşlı bir adamın elindeki son parayı çalar, çocukları istismar eder. Malzemeden çalar, ölüm makinesi inşa eder.

İnsan sömürge yapar. Yerinden yurdundan ettiği binlerce insanın karanlık sularda gömülmesini izler. Küçük cesetler karaya vurduğu zaman zerre vicdanı sızlamaz. İnsan tüm gerçeklik çıplak gözle görünür iken yalan söylemeyi tercih eder. Çıkarları ile beslediği kararları haklıdan yana değil, çıkarına gelenden yanadır. Bilimin en üst seviyede olduğu bu zamanlarda içindeki karanlığa ışık bulamaz. Hahamlar çıkar konuşur ‘’her Yahudi’nin 2.800 ‘er adet kölesi olacak .’’ der. Diğer yandan sadece inancından dolayı milyonlarcası öldürülür.

Bir kısmı Disney’in renkli dünyasında mutlu mesut yaşarken; bir kısmı sadece nefes almak ister. İnsan izin vermez. Beyninin içinde yer alan kehanetler, uydurulmuş kitapların sapkın vahşet dolu fikirleri ile dünyayı kana bular. Güç, cahillik insanı en tehlikeli hale getiren unsurdur. İnsanoğlu tüm vahşete rağmen susar. Susmak diye bir eylem geliştirilmiş. Üç maymunu ne kadar oynarsa oynasın o kulaklar duyacak, o gözler görecek, bilinenler de açıklanacaktır. Ozon tabakasını delip geçen, pervasızca suları tüketen, haksızlık karşısında susan, eline güç geçtiği zaman şeytana pabucunu ters giydiren insan neler yapar?

İnsan neler yapabilir? Tarihin en zor zamanlarından geçiyoruz. Haysiyet, onur, hak, hukuk yerlerde… İlerde ne olur bilinmez. İyi ve kötü savaş verirken siz neler yapabilirsiniz? Psikolojik sağlığınızı korumak için tüm haber ve sosyal sitelerinden uzak durmayı mı tercih edeceksiniz? Tonlarca ağırlıktaki bombanın 2 kiloluk bebeleri paramparça ettiği bu soykırımda siz neler yapabilirsiniz? Bugüne kadar neler yaptınız? Dünya için ne kadar tehlikeli bir silahsınız? Ailenize, komşunuza, vatanınıza, evladınıza, kendinize ne kadar faydalısınız? İnsan insana neler yapabilir bunu Gazze’de gördük. Ne atom bombası ne nükleer silahlar insan kadar tehlikeli değildir. İnsan tehlikeli bir silahtır…

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nazife Yetişgen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.