YÜKSEK SESLE SUSANLAR

Evet, konuşmak önemli… İhtiyaçlarını dile getirirken, minnettarlığını belirtirken, zihinde olanı aktarırken önemlidir. En önemli konuşma nedir? Günlük hayatta, halka hitap edilen yerlerde, topluma karşı sunulan yerlerde… Nerde yapılan konuşma, hangi anda yapılan konuşma önemlidir? Konuşma konusunda örnek alınacak bir insan hatırlatayım Hazreti Muhammed S.A.V. Peygamberimiz konuşma konusunda en önemli unsurun ne olduğunu belirtmiştir. ‘’Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.’’ Demiştir. Sakın ha, haksızlık karşısında susmayın, konuşun ki şeytanın bacağını kırın demiş değil mi? Sizce bu yüzyılda haksızlık karşısında yeterince ses çıkıyor mu? Kulakları sağır edercesine bağırmalı insan haksızlık karşısında, olması gereken bu değil mi? Sadece kendi hakkımız tecavüze uğradığı zaman değil; komşunun, çocukların, arkadaşların, hayvanların, bitkilerin, ağaçların bu yeryüzünde huzur içinde mutlu bir şekilde yaşamayı hak eden herkes ve her şey için ses çıkarmalıyız. Dünyada olağan gidişata baktığınız zaman her şey bir düzen ve adalet içinde ilerler. Hayvanlar, bitkiler diğer canlılar birbirinin hakkını yemez. Doğal bir yaşam vardır ve olağan şekilde devam eder. Peki, insanoğlunun dünyasına baktınız mı? Nerde doğal olan ne varsa tecavüz etmeye, bozmaya yemin etmiş gibi hak yer insanoğlu. Hayvanları, insanları, çocukları, kadınları, güçsüzü, mazlumu ezmeye çalışır. Zaman zaman şikâyet eder dururuz biz bu zalimleri. Neden zalimlik yapıyorlar, neden iyi insan olmayı, insaniyeti tercih etmiyorlar? Peki, bir de zalimliği yapan kadar zalimliğe ortak olan bir kesim var onların farkında mısınız? Konuşanlar ama kelimelerin içi boş konuşanlar, haksızlık karşısında tepki gösteriyor gibi yapanlar, mış gibi yapanlardan bahsediyorum, bağırırlar ama söylediği başka yaptığı başka olduğu için konuşma yerini bulmaz. Bağırırlar sesleri bir diyardan öbür diyara gider. Gel gör ki; konuştuğu başka yaptığı başka olduğu için haksızlık karşısında yüksek sesle susmuş olurlar.

Çocuk hakları, insan hakları, yaşama hakkı… Bayrak ellerinde demokrasi, insanlık dersleri onlarda. E, nerde hani sesiniz? Bağırdınız, konuştunuz o kadar. Hak dediniz, ne kadar kutsal bir kelimedir hak. Hani haksızlık karşısında konuşacaktınız? Tabi, konuştuk biz. İnsan haksızlık karşısında konuşmalı. Net, açık, anlaşılır, ciddi, uygulanabilir, dinlenebilir konuşmalıdır. Yüksek sesle susmak haksızlığa ortak olmak ve gizli şeytan olmak demektir. Hak kelimesi karşısında politika yapamayacak kadar kutsal bir kelimedir. Hak sadece hayvanlara, toplumun bir kesimine, bazı çocuklara, bazı dinlere tanınmış bir nesne değildir. Kâinatta ki her canlının hakkı vardır. En önemli birincil hak ise yaşama hakkıdır.

Bir de konuştuğu ile yaptığı farklı olan hak savunucularımız var. Çocukları, ağaçları, masumları yaşatmalıyız. İnsanı yaşatmalıyız. Yaşatalım da nasıl; uygulaması olmayan, gerektiğinde gören gerektiğinde kör olan bir sözleşme ile mi? Bir taraftan yaşama hakkını savunup, diğer taraftan silah satmaya devam ederek mi? Kelime oyunları oynayarak mı? Hak kelimesini sadece kendi çıkarımız doğrultusunda kullanarak mı? Sesi çıkan ama boş çıkanlardan olmayın. Savunduğunuzu yüksek sesle savunun lakin yüksek sesle susmayın. ‘’Haksızlık karşısında susan şerefini de kaybeder.’’ Hz. Ali. Hem size yapılan haksızlıklara hem de bir duruşunuz olacaksa canlılara yapılan haksızlıklara ses çıkarın. Susmayın. Şeytanın ortağı olmayı değil; insan olmayı, şerefli olmayı, doğru olmayı tercih edin. Sözleriniz öyle politik ve gereksiz olmasın. Ortada bir haksızlık var ise bir taraf da hak yiyendir. Siz haklının yanında olun. Tarafınız açık, seçimleriniz net olsun. Bir haklıya bir haksıza gülmek sizi yüksek sesle susanlar kategorisine ekler. Haksızlığı kınamaktan öteye gidin. Bu dünyaya yemeye, içmeye ve sadece nefes alıp gitmeye gelmedik. Ses çıkarın. Tüm haksızlıklara sessiz kalmayın. Yüksek sesle susmayın!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nazife Yetişgen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.