Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Müftü Reşit Efendiyi Neden Ödüllendirdi?

Sevgili Okurlarım bugün Müftü Reşit Efendiyi yad etmek istedim. Ufku geniş, aydın, ilim ve irfan sahibi bir din adamı olan Müftü Reşit Efendi’nin Gazi Paşa ile olan o unutulmaz konuşmasını sizlerle paylaşmak istiyorum:

Müftü Reşit Efendi Kimdir?

Müftü Reşit Efendi Elbistanlı Halil Efendiler Ailesine mensuptur. Peki kimdir bu Halil Efendiler? Bu ailenin, İlim- İrfan Ailesi olarak bilinmesinin sebebi nedir?

Türk Ulemasının büyüklerinden saygın biri olarak anılan Kayseri yöresinde yaşayan Şeyh İsa Efendi’yi anlatarak bu aileyi anlayabiliriz. Şeyh İsa Efendi kendisinin ilim ve irfanından faydalanmak üzere gelen davete icabet için Kayseri’den Elbistan’a oğullarıyla birlikte gelir. Elbistan’daki medrese de misafir olur. Burada ilim ve irfan ile meşgul olur.

Çok memnun kaldığı bu yörede yerleşme kararı alır. Daha sonraları Osmanlı Sultanı III. Ahmet zamanında 1700’lü yıllarda Halep Valisi, Maraş bölgesindeki gezisi sırasında Elbistan’a ve Ashabı Kehf"e de uğrar. Bu sırada da Şeyh İsa Efendi’yi de ziyaret eder.Vali, Şeyh “in oğullarının babaları tarafından kusursuz bir şekilde yetiştirilmiş olduğunu görünce, onlardan Halil Efendi’yi Elbistan’a müftü, diğer oğlu İlyas Efendi’yi de Ashabı Kehf"e müderris tayin eder. Halil Efendiler ailesi yaklaşık 400 yıldır Elbistan’da konuşlanmış, ilim ve irfan ile uğraşan bir aile olarak bilinir. Bu ailenin şeceresi(soyağacı) günümüzde Yinanç, Sezer, Müftüoğlu, İnanç Günen, Güneri, Akat, Erginöz Güngör soyadlarını taşımaktadır. Başka bilemediklerim de olabilir. Bu ailenin okumayanı olmaz. Genellikle aile üyeleri yüksek tahsil yapar. Osmanlı döneminden başlamak üzere Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar (Müftü Bedri Efendi de dahil) Elbistan’ın gelmiş geçmiş tüm Müftüleri Halil Efendiler ailesinden çıkmıştır.

Halil Efendiler ’den Müftü Reşit Efendi ise Kurtuluş Savaşı yıllarında ve Türkiye Cumhuriyeti Kurulduğu dönemde Elbistan’ın müftüsü olması nedeniyle ayrı bir önem taşımaktadır. Yani Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu dönemdeki ilk müftülerdendir.

Gelelim Müftü Reşit Efendi’nin Gazi Paşa ile Olan Anekdot ’una:

Müftü Reşit Efendi Maraş’a Mükrimin Halil Bey’i almaya gider. Dönem Kurtuluş Savaşı yıllarıdır.

Rivayet o ki;

Atatürk müftüleri bir araya toplar ve şu soruyu yöneltir:

“Üzüm Helal ise Şarap Neden Haram?”

Müftü Reşit Efendi der ki:

“Bir İnsana Annesi helal iken kızı neden haram” ise o yüzden Paşam.

Bunun üzerine Atatürk Müftü Reşit Efendiyi ödüllendirir.

Aile üyelerinden, Elbistan yöre halkından her zaman Müftü Reşit Efendiyi Atatürk’ün ödüllendirdiği müftü olarak duyar, bilir ve anımsarız. Halil Efendiler Kabilesinden aydın din adamı olarak bilinen Cumhuriyetin ilk müftülerinden olan Müftü Reşit Efendiyi saygı ve rahmetle anıyorum. Mekânı cennet, kabri pür nur olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gamze Erden - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.