YERLEŞEMEYEN ELBİSTAN

Elbistan ovasına yerleşemedi! Bir giriş güzellemesi yapmadan direkt bir şekilde artık ülke meselesi haline gelen olayı ve çözümünü anlatacağım. Son deprem felaketi gösterdi ki Elbistan dahil 11 il bulunduğu zemine yabancıymış. 99 depreminin anması yapılıyor her yıl, bir gram akıl çıkartılmamış bu anmadan… Artık depremleri anmayın kardeşim icraat yapın. Bahane de üretmeyin! Bu işleri yapmaya herkes talip olmuyor! Yapmaya talip olan hangi makamda her kim varsa bu onun görevi. Yaptıkları icraatlar halka bir lütuf değil! Bu noktada halk ta bunu anlamalı. Ey vatandaş herhangi bir kurumun yöneticisinin veya seçilmiş kişinin, dernek yönetiminin, ilk okuldaki sınıf başkanının bile yaptığı işler size hediyesi değil gö-re-vi… Ama öncekiler bir şey yapmıyordu kıstası da bir karşılaştırma unsuru değil! 100 değil 1 milyon yanlışı arka arkaya dizseniz anlatsanız bir tane doğru etmez! Doğrular yapılsa idi depremler felaket olmazdı…

 

Şimdi önümüzde yeni bir süreç var. Şehrimizin aynı yanlışları tekrarlamadan ve doğrular üzerinde yeniden inşa edilmesi... Konuyu dağıtmadan kendi memleketim özelinde anlatacağım. Fark ettiniz mi (hatırlar mısınız) Elbistan bir ova ve bu ovada şehri kurarken tek bir doğru caddemiz yok(tu). Düz ovada eğri büğrü caddelerde gidiyorduk. Bundan sonra artık yolları geniş ve düz yapmamız lazım. Park sıkıntısı hala! Sorun. Bu konuda önce esnafın sonra tüm halkın doğruyu yapması lazım, iğneyi vatandaş kendine batıracak artık. Düzgün parklanma öğrenilmeli yoksa tüm Elbistan’a beton döküp düzlesek yine trafik sıkışacak. Artık elimizde maalesef daha geniş alanlar varsa o eskiden bahçeleri olan yeşil Elbistan’ı geri getirmek lazım. Ovaya yerleşemeyen bir Elbistan var ‘yoğunluk-yoğunluk’ diye dolaşanları halkın ayıplaması, artık yüksek kat yerine (ki satamazlar 10 yıl yüksek katları) ovaya yerleşimi düzenlemek tarım alanlarına taşmamak lazım. İnşa konusunda genel manada işte bu tespit ve çözümler uygulanmalı gerisi uzmanlık alanım değil, uzmanlar varsa tenkitlerini ve önerilerini sorumlulara defaatle iletmeler. Daha düzgün, daha yeşil, daha yatay, daha saygılı bir şehir için… Bu saatten sonra vatandaşta gördüğü yanlışa göz yummamalı itiraz etmeli- şikâyet etmeli sesini yetkili neresi varsa duyurmalıdır. Yanlışa itiraz Elbistanlıyım diyebilenin vatandaşlık görevidir. Bana dokunmayan yılan meselesi şehri bu felakete sürüklemiştir. Yanlışları manipüle ederek kendine rant sağlayanlar halkın sessizliğinden ve yalnızlığından faydalanırlar. Şehir sahipsiz edebiyatı yapmayalım artık. Bu şehrin sahibi Elbistanlıyım diyen herkestir ve yeniden kurulacak şehirde gördüğü doğruyu takdir eden, gördüğü yanlışı tenkit eden her bireye, her derneğe, her kuruma, her platforma ihtiyaç vardır ki böyle bir davranış sağlam bir Elbistan’ın gelecek nesillere bırakılmasında en büyük mirasınız olacaktır. Resmi rakamlar ile 1000’e yakın deprem şehidimiz mezarlarında rahat uyuyacaklardır.

 

Göç veriyoruz! Göçüyor kardeşim komşularınız, akrabalarınız. Neden? Sadece ev bark olamadığı için mi? Vicdan muhasebesi yapmadığımız için. Aman bananecilikten! Bu yazıyı okuyabilen herkes bir durup düşünsün; Piyasa dedikleri şeyi uzaylılar mı belirliyor yoksa ekonomi bilgisi 0 (sıfır) olup TV’de gördüğünü kendi fikri zannedenler mi? İnsafı bırakmayalım elimizden, gördüğümüz yanlışı düzeltelim… İnsan sermayedir aslında, sinerjidir. Maddi ve manevi kuvveti kat ve kat çarparak artırır insan gücü. Tarım dışında, inşaat malzemesi ve inşaat yan işlerine bağlı olan ova ekonomisini artık farklı yöne kanalize edebilme imkânı doğmuştur Elbistan için. İmalat atölyeleri kurabilme kapasitesi olupta bunu kıskançlıktan beceremeyen örnek şehirlerden birisi(idi) Elbistan. İki zengini bir araya gelip işsiz üç gence iş imkânı olacak bir yatırımı hayata geçirmeyi hiç düşünmedi bu eski Elbistan. Umarım kooperatifleşmeyi, şirketleşmeyi, birlikte para kazanmayı anlayabilmiştir bir garajda kış günü 30 kişi beraber kalabilmeyi öğrenen Elbistan.

 

Ceyhan’ a ayrı bir parantez açmamız gerekir, belki de çağlardan beridir tüm mutluluğun ve hüznün şahidi işte bu nehirdir tüm ovada… Ceyhan’ın kesintisiz ve temiz akması için, gelecek nesile miras bırakmak için görülmeyen yatırım olan alt yapının bu yeni inşa fırsatında artık değişen yağış rejimine göre düzenlemek fırsatı doğmuştur. Depremden sonra sel felaketi de olmaması ve nehir Elbistan’dan çıkana kadar her yerinde suyunun temiz kalabilmesi için…

 

Düşüncelerinizi olumlu hale getirdiğiniz dakika düzelecektir Elbistan’ın geleceği. Şehri de düzeltebilir, gelecek nesile bir kalkınma hikayesi de armağan edebiliriz. Şehrin tüm organları ve uzuvları düzgün çalışırsa, yönetime katılımcı bir vatandaş kitlesi ile yanlışa göz yummaz ise artık kullanılabilecek bir fırsatı vardır memleketin. Silueti de güzelleşir, ekmeği de bol olur memleketin doğru hamleler ile. Akıl ve bilimsel yaklaşımı uygulama fırsatı belirmiştir, kaderci davranıp ıskalamamak gerekiyor bu fırsatları. Yerleşemeyen Elbistan’ ı artık ovanın sahibi yapma zamanı gelmiştir. İyi okumalar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aykut Yıldırım - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.