KUSUR ARAYANLARLA YOLA GİDİLMEZ

                

          Yola çıkacağın insanları doğru seçmek gerekir, aksi halde hüsranları yaşarsın.  Hayatı sadece yeme, içme, gezme, eğlenme olarak gören, değer bilmeyen ve hep almaya odaklı insanlarla yola çıkılmaz. Emeksiz yaşam süren ve sürekli başkalarını suçlayan, başkalarının yanlışlarını bulmaya çalışanlarla yola gidilmez. Bilinmeli ki; kusur arayanlar huzur vermezler…

          Edep ve irfan insanın kendi ruhunu eğiterek kazandığı meziyettir. Öyle meziyetlilerle yola gidilir. Diplomalı olmak yetmiyor. Diploma, insanları bilgili ve akıllı yapabilir ama edepli yapmaz. Edepten yoksun, kendisini ayrıcalıklı gören, hayatı kötüleştiren geçimsizlerle yola gidilmez. Öfkeli insanlar düşünceyi bile suç sayalar. İnsanlara, canlılara faydası olmayan asabi insanlarla yola çıkılmaz.

          Ağzını açan başkalarını eleştiriyor, kusur arıyor. Ben nasılım, hayata ne katıyorum demiyor kendini denetlemiyor. Asıl olan öz denetimdir. İnsan önce kendisini toplamalı, sonra dünyayı düzeltebilirsin. Kendini düzeltmeden kimseyi düzeltemezsin.    

          Şahsen ben, eleştirmeden önce anlamaya çalışırım. Suçlamadan, yargılamadan ve sert tepki vermeden önce durur - düşünürüm.  Ve daha sonra pişman olacağım şeyleri yapmaktan kaçınırım. Çünkü kimseye zarar vermeye hakkım yok. İnsan hem kendisine hem de topluma karşı dürüst olmalı. Dürüstlük yiğitliktir. Hayata dürüst, olumlu bakan ve çözümden yana olanlarla bir ve beraberim.   Emek vermediğim hiçbir şeyi talep etmem. Her ne olursa olsun bedelini ödemeliyim ve öderim.

          Değerli insan Cengiz Aytmatov der ki; Sen kendini biliyorsan, bil ki kendini bilmezlerin söyledikleri anlamsızdır. Unutma gereksiz eleştiri sadece gizli hayranlıktır. Onaylarım.

         Adalet ve diğer erdemlerden kopmuş her bilgi bilgelik değil, kurnazlıktır. Yanlış olan her yerde sürekli aldanma vardır, der Platon. Katılırım.

          İyiliğin savaşını ver, kaybetsen bile günün sonunda bilirsin ki sen görevini yapmışsındır. Kazanmak istiyorsan önce çalış, hürmet görmek istiyorsan önce hürmet et, sevilmeyi istiyorsan önce sevmeyi öğren diyen Muhyiddin İbn Arabi’ye kulak veririm.

          Bencil insanlarla yola çıkmak istemem. Çünkü bencillik, insanın istediği gibi yaşaması değil, başkalarını kendi istediği gibi yaşamaya zorlamasıdır. Oscar wild.

          Kendisi ile uyum içinde yaşayan, evrenle uyum içinde yaşar. Hayatın kurallarına göre düzenli yaşam sürenler eşitlik ilkesine uyarlar. Eşitlik, aynı durumda olanlara aynı kuralların uygulanmasıdır. Bende geçimli ve eşit ilişkilerle yola giderim.

         Işığını paylaştığında ışığından bir şey kaybetmezsin, çevreni de aydınlatırsın. Zorluklar, diğer insanları tartmak için en iyi tartıdır. İşler zorlaşınca insanların niteliği ortaya çıkar, kimisi kollarını sıvar, kimisi burun kıvırır, kimisi toz olur. Orada kalite ortaya çıkar ve onlarla yola gidilir.

         Zamanını koşulsuz sevenlere harcayın; yalnızca şartlar uygun olduğunda sevenler için israf etmeyin. Kıymet bilenle yola gidilir. Kıymetin olmadığı yerde olursan, ziyan olursun. Kusur arayanlar, huzur vermezler… Ve huzuru kaçıranlarla yola gidilmez.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M.Emin Elagöz - Mesaj Gönder

# olan, Bilgi, HEM

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.