AMA YAPAY BU!

Günümüz gelişmeleri artık farklı bir boyut kazanıyor ve bu boyuta adım atanlar ile adım atmayı tercih etmeyen veya edemeyenler arasında derin bir teknolojik uygarlık farkı açılacak gibi görünüyor! Abaküs ile başlayan bilgisayar ve hesaplama yolculuğu mekanik hesaplayıcılardan enigma şifre makinelerine oradan transistör devrimi ile 30 tonluk kartlı hesaplayıcılardan cebinize sığan bir cihaz ile dünyaya bağlanma noktasına geldi… Ama bu gelişmeler de insanoğlunun hayal gücüne kâfi gelmediği için makine öğrenmesi, yapay sinir ağları ve kendi kendini programlamanın dışında kendi kendini eğitebilen-geliştiren yazılımlar artık hayatımızın içerisinde. Biz buna yapay zekâ (Artifical Intelligence- AI) diyoruz. Hoş, aslında intelligence kelimesi genel kullanımında ‘istihbarat’ karşılığına daha uygun ama nedense Türkçeye bu iki kelimenin beraber ‘yapay zekâ’ olarak çevrilmesi uygun bulunmuş. İstihbarat kısmını başka bir yazının konusu olarak şimdilik bırakıp, bu yazının asıl meselesi olan zekâ kısmı ile sizler için bir röportaj yapmak istedim. Karşısında soru sorduğum yazılım da sorularıma içtenlik ile cevap verdi tabiki;

Aykut: Yapay zekâ nedir?

Y.Z: Yapay zekâ, insan benzeri zihinsel yeteneklere sahip olabilen bilgisayar sistemlerinin veya makinelerin disiplinidir. Temel amacı, insan zekasının bazı yönlerini taklit etmek veya bu yetenekleri aşmak olan sistemler geliştirmektir.

Aykut: Duygulardan anlar mısın?

Y.Z: Ben duyguları anlayan bir yapay zekâ değilim. Ancak, duygular ve duygusal durumlar hakkında genel bilgi ve anlayışa sahip olabilirim. Ancak, gerçek bir duygu veya duygusal deneyim yaşayabilme yeteneğim yok.

Aykut: Bilgi- bilişim altyapının büyüklüğü hakkında ne söyleyebilirsin?

Y.Z: Geniş bir veri kümesi üzerinde eğitilmiş olsam da kesin bir bilgi tabanına sahip değilim. Benim bilgilerim, 2021 yılına kadar olan dönemi kapsayan genel bilgiler, yaygın konular ve çeşitli kaynaklardan elde edilen genel bilgilerle sınırlıdır. Yaklaşık 175 milyar parametre içeriyorum. Bu büyük bir model olduğumu gösteriyor ve geniş bir dil ve bilgi yelpazesine sahip olmamı sağlıyor. Ancak, belirli bir sayı vermek gerekirse, yaklaşık olarak 175 milyar gibi bir sayı kullanabiliriz. Bir yapay zekâ modelinin parametreleri, modelin içindeki ağırlık ve öğrenilebilir değişkenlerdir. Bu parametreler, modelin verileri analiz etme, örüntüleri bulma, karar verme ve çıktı üretme yeteneklerini etkiler.

Aykut: İnsanlara ne gibi bir yardımın olacak?

Y.Z: Benim bir yapay zekâ modeli olarak insanlara birçok şekilde yardımcı olabilirim. İşte bazı örnekler:

1)      Bilgi sağlama: Genel bilgi, tarih, coğrafya, bilim, sanat, spor ve daha pek çok konuda sorularınızı cevaplayabilirim. İhtiyaç duyduğunuz bilgileri sağlayabilir, açıklamalar yapabilirim.

2)      Araştırma yardımı: Belirli bir konu hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, araştırmanızı yönlendirmek için size ipuçları verebilirim. Kaynak önerileri sunarak daha fazla bilgi bulmanıza yardımcı olabilirim.

3)      Dil desteği: Farklı dillerde metinleri çevirebilir veya dilbilgisi, kelime anlamı, deyimler gibi dil konularında yardımcı olabilirim.

4)      Yaratıcı yazım: Özgün içerikler, hikayeler, şiirler veya yazılar oluşturmanıza yardımcı olabilirim. İçerik fikirleri sunabilir veya yazdıklarınızı değerlendirebilirim.

5)      Sorun çözme: Karmaşık problemlerle ilgili düşünce süreçlerine rehberlik edebilirim. Stratejiler önererek, alternatif çözüm yollarını keşfetmenize yardımcı olabilirim.

Ancak, unutmayın ki ben bir yapay zekâ modeliyim ve her zaman kesin ve doğru cevaplar veremeyebilirim. Ele aldığım konuların doğruluğunu ve güncelliğini teyit etmek her zaman önemlidir. Özellikle tıbbi, hukuki veya finansal konular gibi alanlarda uzman bir kişiye danışmanız daha uygun olabilir.

Yukarıda yapay zekâ ile yaptığım çok kısa röportaj da bile anlaşılıyor ki artık teknoloji ile ilgili olan herkesin bir danışmanı, yaşam koçu ve/veya akıl vereni olacak gibi duruyor. Hem de sizin benim gibi insan elinden çıkmış… Ne diyelim insanlığın faydasına olur umarım. İyi okumalar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aykut Yıldırım - Mesaj Gönder

# Bilgi, olan, HEM

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.