Sebahattin Devecioğlu kimdir?

TFF Başkan adayı olmuş; bir akademisyen, futbol aşığı, Anadolu insanı.

Neredeyse bir ömre sığdırdıklarını okuyunca “İşte budur!” dedim. 

Neden aday oldu?

Türk futbolunun yere çakıldığını bizden çok önce görmüş olmalı.

Seçilir mi?

Liyakatin olduğu her ülkede şansı yüksektir.

Bizde?

Kardeşim konuşsana!

Vallahi eski seçimlere bakınca; bence bir oy alır.

Kimden?

Kendinden.

Nasıl yani?

Ağam adam akademisyen! Bizans oyununu ne bilir. Haksızlığı, hukuksuzluğu.

Ne gerekir? Siyasi destek? Basın desteği? Görsel basın?

Paşam bunlar olsa internet gazetesinden önce ulusal basın atlamaz mı?

Onlar görmüyor mu?

Ben onu bilmem. Adam layık. Ben gördüm yazdım.

Sende yazmasaydın!

Yarın sorguda demezler mi? Adam Başkanlığa layık idi. Amma sen adamın geçmişini, yaptıklarını gördüğün halde neden milleti uyarmadın? Neden yazmadın?

Efendim! Ben son atamalarında ki kusursuzluğu, liyakati görünce Sebahattin Hocayı da atarlar veya en azından seçime alırlar zannettim!

Evladım! Sen yaz yazını!

“Denize at! Balık bilmezse Halik bilir.”

Ben Adnan ÖZER. Saygılarımla!

 

Prof. Dr. Sebahattin Devecioğlu kimdir?

Futbola 1983 yılında amatör futbol oynayarak başlayan Sabahattin Hoca; Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümüne girdi.1990 yılında Futbol İhtisas Dalından mezun oldu. Aynı yıl B Lisans Futbol Antrenörlüğü Belgesi aldı. 1991 yılında Öğretmen Yeterlilik Sınavını kazanarak, Muş İli Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Muş Lisesin de Beden Eğitim Öğretmeni olarak göreve başladı.

1994 yılında Fırat Üniversitesi, Sağlık Bilimler Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı Programında, Yüksek Lisans öğrenimine başladı, 1995 yılında aynı üniversitenin, Fen Edebiyat Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. 1996 yılında Prof. Dr. Eyüp İspir danışmanlığında, “Fırat Havzasındaki Spor Teşkilatlarının Sporun Yaygınlaştırılmasına Katkıları” Uzmanlık Tezi ile mezun oldu. 1997 yılında Yedek Subay olarak askere alındı. 1998 yılında terhis oldu.1998 yılında, Gazi Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı Doktora Programına yerleştirildi. Üniversitenin, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Spor Yöneticiliği Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı, 2002 yılında Prof. Dr. Güner Ekenci’nindanışmanlığında “Spor Yönetiminde Özerkliğin Ekonomik Boyutu (TFF Örneği)” isimli Doktora Tezi ile mezun olarak, Fırat Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokuluna Öğretim Üyesi olarak atandı.

2002-2008 Yılları arasında, Fırat Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda Müdür Yardımcılığı, Spor Yöneticiliği Bölümünde Kurucu Başkanlık görevinde bulundu. 2011 Yılında Amerika Birleşik Devletleri, Dowling Colleg’de Spor Yöneticilik Bölümünde “Misafir Öğretim Üyesi” olarak bulundu. Polonya ve Romanya Üniversitelerinde ziyaretçi öğretim üyesi olarak ERASMUS programlarına katıldı. 2012 yılında ICSS ve Paris Pantheon-Sorbonne Üniversitesi tarafından düzenlen “Uluslararası Sporda Güvenlik” toplantısına katıldı, 2010-2020 yılları arasında, Amerika, Rusya, İngiltere, Hindistan ve Çin’de “Spor Ekonomisi” Kongrelerine, Almanya’da “Futbol Bienali”ne katıldı. 2014 yılında Doçent olarak Fırat Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Spor Yöneticiliği Bölümüne Öğretim Üyesi olarak atandı. 2014-2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri Baltimore’de, Maryland Üniversitesi, Ekonomi Bölümünde (UMBC), "Spor Ekonomisi" alanında Doktora Sonrası Programı çerçevesinde “Sporun Türkiye'de ve Amerika'da Ekonomiye Katkısı” Projesini tamamladı. 2017 yılında İspanya’da “Sporda Değerler Eğitimi” adlı Erasmus Plus Projesine katıldı, 2019 yılında Profesör oldu. Fırat Üniversitesi, Senato Üyeliği, Kalite Kurulu, Teşvik Kurulu ve Etik Kurullarında yer aldı.

Çeşitli zamanlarda, Ulusal Futbol ve Bilim Kongresi, Sport Business Chain, Dünya Sağlık, Spor Turizmi Kongresi, Milli Spor Politikası Çalıştayı, İstanbul Barosu “Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Paneli”, Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu, Türkiye Spor Zirvesi, 17. Avrupa Konseyi Spordan Sorumlu Bakanlar Konferansı, WL Convention 2023, etkinliklerine katıldı.

2008-2009 Sezonunda Elazığ Spor Kulübünde Yöneticilik ve çeşitli dönemlerde Divan Başkanlığı, 2019 Elazığ Spor Kayyım Başkanlığı görevlerinde bulundu, 1995-2010 yılları arasında, Fırat Üniversitesi, Gençlik ve Spor Kulübünde Yöneticilik ve Futbol Şube Sorumluluğu yaptı. Üniversite Mahallesi Gençlik Spor Kulübü Kurucu Başkanlığı ve Yöneticiliğini yaptı, TÜFAD Elazığ Şubesi Üyeliği, Boks Federasyonu, Judo Federasyonu, Oryantalin Federasyonu, Elazığ Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu kurullarında yer aldı.

Elazığ Ekonomi Kurultayı ve 2014 Elazığ Kalkınma Kurultayında Spor Sektörü Komisyon Üyeliği yaptı. Kalkınma Bakanlığı, 10. Kalkınma Planı Spor Özel İhtisas Komisyonunda yer aldı. GSGM Spor Ekonomisi Çalışma Grubu; Futbol Ekonomisi Çalışma Stratejik Araştırma Merkezi (FESAM) çalışmalarına katıldı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik ve Spor Şurası, UNESCO, Beden Eğitimi ve Spor Komitesi Üyeliklerinde bulundu. Merkezi Amerika'da bulunan, The Light Millennium Derneği Gençlik ve Spor Komisyonu Kurucusu ve Üyeliği ile Derneğin 2015 Birleşmiş Milletler temsilciliğini yürüttü, 2017 ve 2023 de Elazığ Kent Konseyi, Spor Çalışma Grubu Üyeliğine seçildi. KLA Spor Yönetimi ve Medya Kuruluşuna; Fırat TV Spor Programı Danışmanlığı yaptı, Kampüste Spor, Elazığ Devler Ligi, Barış ve Spor, New York Sokak Futbolu, Türkiye Futbol Yıldızlarını Arıyor, Uluslararası Hazar Spor Şenlikleri, Barış Topu Projesi, Anadolu Bilişim Buluşmaları adında Sosyal Sorumluluk Projelerinde yer aldı. 10.Uluslararası Beden Eğitimi Spor ve Fiziksel Terapi Kongresi Sekreterliği, Uluslararası Spor ve Sağlık Kongresi Kurucu Başkanlığını yaptı.

2018 ve 2020 yıllarında Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü, Spor Eğitimi Dairesi Başkanlığı, “Spor Eğitimi ve Bilim Kurulu Üyeliği’ ne atandı. 2023’de “Üniversiteler Spor Federasyonu Eğitim Kuruluna” seçildi. Uluslararası Spor Ekonomistleri Birliği Üyeliği, Uluslararası Catch-ball Federasyonu Profesyonel Komite ve Türkiye temsilciliği, New European Media Initiative (NEM) Üyeliği, Asgardia Bağımsız Uzay Araştırma Merkezi (AIRC) Üyeliği, Anadolu Bilişim Buluşmaları Başkan Vekilliği, Avrupa Sporda İnovasyon Platformu (EPSI) Türkiye Temsilciliği görevlerini yürütmektedir.

Türk Spor Yöneticileri Platformu ve Ekospor portallarını kurdu, Futbolekonomi, İndigo Dergisi, Ekonomi Dünya Dergisi, Akademik Akıl, Elazığ Haber, Elazığ Sonsöz, köşe yazarlığı yapmakta, Turkish Life Magazine Dergisinin Spor Editörlüğünü yürütmektedir. 

Spor Yönetimi ve Spor Ekonomisi alanında; Futbolda Özerkliğin Ekonomisi,

Elazığ Spor Elazığ Halkınındır

Spor Teknolojileri

Post Modern Futbol

100. Yılında Türk Futbolu kitap editörlüğü ve yazarlıkları bulunur.

Top ile Oynanan Oyunlar

Eğitsel Oyunlar, Futbol Yönetimi,

Spor Yönetiminde İnovasyon,

Sporda Yeni Yaklaşımlar:

Sporun Ekonomisinde Yeni Yaklaşımlar,

Sosyal Medya İletişimi;

Sosyal Medya ve Spor, Futbolun Ekonomi Politiği;

Küresel Ekonomik Krizin Futboldaki Görünümü,

Futbol Düşüncesi,

“Ekonomik Bir Değer Olarak Futbol, Futbolu Seviyorsan Acı Çekmeyi Öğrenmelisin: Yeni Futbol Ekonomisi: Küreselleşme ve Spor “Küresel Spor Ekonomisi kitap bölüm yazarlıkları ile Ulusal ve Uluslararası Bilimsel Dergi ve Kongrelerde, Makale Ve bildirileri ile tamamlanmış ve devam eden FÜBAP ve TÜBİTAK Projeleri bulunmaktadır.

Halen, Fırat Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Spor Yöneticiliği Bölümü ile Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalında Öğretim Üyeliği yapmakta olup, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora Programlarında; Spor Yönetimi, Spor Ekonomisi, Spor Kulüpleri Yönetimi, Uluslararası Spor Yönetimi, Spor Sponsorluğu, Sporda Kariyer Yönetimi ve Girişimcilik derslerini yürütmektedir.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Özer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.

02

Adnan Özer - Arkadaşım bende aynı şeyi hissettim. Üzücü olan artık Liyakat uygulanmayan bir vasıf.

Selamlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Haziran 13:43
01

Muhammed İkbal - Okurken bile yoruldum. Tek hak eden aday

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 14 Haziran 11:20
04

Adnan Özer - @Muhammed İkbal 01 nolu yoruma cevabı: TEŞEKKÜR EDERİM SEVGİLİ HOCAM.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Temmuz 22:33
03

Elmas Arabacı.profesyo - @Muhammed İkbal 01 nolu yoruma cevabı: Ah bu gibi insanlar görev alsalar Türkiyem hak ettiği yerde olurdu.Kulüp başkanlığında değil Futbol yönetiminde yer alsada hak etmiyenleri silkelese.Benim dileğimdir.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Haziran 09:56