HAYDİ ELBİSTAN’I YAZALIM ARTIK

"Haydi Elbistan’ı yazalım artık.” Öcal Gözükara’nın Sosyal Medyadaki çağrısı bu… Dikkatimi çekti, yaramızı deşen bir çağrı! Sahi, Elbistan yazılmadı mı ki? Tahsin Yüceller, H. Hüsnü Cırıtlılar, Ali İhsan Mıhçılar, Ali Kemal Gözükaralar, Asuman Soydanlar ve daha birçokları hep Elbistan’ı yazdılar; yazdılar da Elbistan’ın haberi yok! Tahsin Yücel öykülerinde sık sık "Ötegeçe"yi anlatır; tozlu, çamurlu daracık sokaklar, pencereden pencereye bağıran komşu kadınlar, mahalle meydanında toplanan sığırlar ve de Ceyhan’ın nazlı nazlı akışı…  "HANEY YAŞAMALI" kitabı baştan sona Elbistan... "MUTFAK ÇIKMAZI," "KUMRU İLE KUMRU" romanlarında anlatılan olaylar, kişiler hep bildik tanıdık gelir Elbistanlıya. Bana göre Necip Fazıl Kısakürek Maraş için ne ise, Tahsin Yücel de Elbistan için o olmalıdır.

HAYDİ ELBİSTAN’I YAZALIM ARTIK

Birkaç ay önce, “Elbistan Müzesini Gezdim” başlıklı bir yazı yazmış, emeği geçenlere teşekkür ettikten sonra, “Elbistanlı Şairler, Yazarlar” köşesini tanzim edenleri eleştirmiştim. Müzede, “Elbistanlı Halk Şairleri” köşesi, bir de “Elbistanlı Çağdaş Şairler-Yazarlar” köşesi var. Şimdi sıkı durun!..

    Ali Kemal Gözükara’nın “BILDIRCINLAR” romanı 3 Cilttir, her biri 500 /600 sayfadır ve baştan sona Elbistan’dır. Bundan başka da Yırtık Pabuçlar, Paslı Kelepçeler, İbili’ye Mektuplar, 1 Mayıs Türküsü, Çeyrek Adam, Balta, Döne'ye Mektuplar, Yola Düşen Kağnılar… Onlarca Öykü, Roman kitapları var. Köyün ilk muallimini, köylüleri kırbaçla döven tahsildarları, aşar vergisi toplamak için köy köy gezen ölçüm memurlarını, toplanan buğdayları hırsızlayan Diri Durmuş’u ve daha nicelerini; yani 1930’lu, 40’lı, 50'li yılların Elbistan’ını onun eserlerinde okursunuz. Ama Elbistan şehir müzesini tanzim edenlere göre Ali Kemal Gözükara yazar değil, halk şairidir!.. Adı, Atayi, Hakiri, Yeksani, Virani, Derdiçok gibi halk şairlerinin yer aldığı panoya yazılmış! Ben Doğan Soydan da öyle!.. 3 öykü, 2 Makale-Deneme, 1 Roman, 6 Çocuk öyküleri kitabı yazmışım; meğer ben de halk şairiymişim de haberim yokmuş; ben de halk şairleri listesinde yerimi almışım! Biz böyleyken Arif Bilgin, Celalettin Kurt, Avni Doğan, Mehmet Taş vd. "Çağdaş Türk Edebiyatçıları yazar ve şairleriymiş!" Adları, müzedeki ışıldaklı panoya böyle yazılmış; "Çağdaş Türk Edebiyatı Şair ve Yazarları." Güler misin ağlar mısın! "Şimdi sıkı durun!" demem bundandır. Derdim ve kahrım kimin nereye yazıldığı değil; burada bile kendine pay çıkaran, gerçeklerden uzaklaşan, böyle yazılınca gerçekten "büyüyeceğini" zanneden zihniyetedir.

Halk şiiri, Edebiyatımızın önemli bir kolu, zenginlik kaynağıdır. Halk şairleri ise dilimizi, kültürümüzü asırlar öncesinden alıp günümüze getiren, Türkçeyi zenginleştiren kültür elçileridir. Hiç bozulmamış Türkçeleriyle bizlere anadilimizi öğreten, şiiri sevdiren değerlerdir, ama "Şair" başka, "Halk Şairi" başka, "Yazar" başkadır. Niçin:

Halk Şairleri, sistemli bir öğrenim görmemiş, usta-çırak ilişkisi ile yetişen şairlerdir. Şiirleri hece ölçülü olur ve genellikle irticalen (doğaçlama) oluştururlar. Çoğu, şiirlerini saz eşliğinde sözlü olarak söylerler. Her Halk Şairinin bir mahlâsı (takma adı) olur ve şiirin son dörtlüğünde adı ya da mahlâsı geçer. Halk Şairleri, Edebi söz sanatlarını bilmezler, bilseler de kullanmazlar. Çoğu köy ya da kırsal kesimde yaşadığı için Âşık Edebiyatı geleneğini sürdürür, halk kültüründen beslenirler, halkın konuştuğu dil ile konuşur ve yazarlar. Divan Şairlerine ve Divan Şiirine özenenler, onların kullandığı kalıplaşmış sözcükleri kullananlar da olmuştur.

Görülüyor ki “Halk şairi” başka, “Şair” başka, “Yazar” başka kavramlardır. Müzedeki bu yanlışlığın düzeltilmesi gerekir.

Öcal Gözükara'nın yaramızı deşen "Haydi Elbistan'ı Yazalım Artık" çağrısı, üstünde durulması gereken bir çağrıdır. Elbistan'ı yazanların, yazılanların hak ettikleri şekilde anılması, yazılmayanların da yazılması gerekir; ama nasıl?..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Doğan Soydan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.