ÖDEV YAPMA ALIŞKANLIĞI

Okulda anlatılan konuların pekişmesi ve öğrenilmesi için; öğretmenler tarafından çocuklara ödev(ler) verilmektedir. Verilen ev ödevleri, öğrenmenin kalıcılığını arttırmaktadır. Verilen günlük ödevler; çocuğun yaşına ve gelişimine uygun olmalıdır. Temel amaç; çocuğa ödev sorumluluğunu kazandırmak ve ödev takibini çocuğun alışkanlık haline getirmesidir.

Çocukların ders çalışma alışkanlığını en iyi şekilde kazanması için doğru yaklaşımlar önemlidir, okul döneminin başında olan çocuklar için; sorumluluğun kazanılması için daha büyük önem taşımaktadır. Ebeveynler, ödev yapma becerisinde 3 farklı katılımcının olduğunu unutmamalıdırlar, bu katılımcılar: Ebeveyn, çocuk ve öğretmen. Ödev yapma becerisinin tam anlamıyla alışkanlık haline gelmesi için, herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.

Ödev çocuklara iki beceriyi öğretmektedir: Birincisi, okulda anlatılanları pratik yapma fırsatı sunar. Anlatılanların öğrenilmesi için yapılan pratikler şarttır. İkincisi ise; sorumluluk, disiplin, zaman kullanımı gibi sadece sınıfta değil günlük yaşantısında da kullandığı becerileri ‘ödev yapma’ alışkanlığı sayesinde hayatlarına uyarlayabilirler.

ÇOCUKLAR NEDEN ÖDEV YAPMAK İSTEMEZLER

Çocuklar, ders çalışmaktan çoğunlukla kaçıp kendileri için daha cazip bir seçenek arayışındadırlar. Yapılan araştırmalar sonucunda; TV izlemek, bilgisayar oyunları oynamak, arkadaş ortamı, sosyal medyada geçirilen zaman ders sorumluluğundan kaçmanın sebeplerinden sayılmaktadır. Çocuk, ders çalışırken sıkılırken, sayılanlardan herhangi birini seçerek keyif almayı tercih etmektedir. Bu durum, çoğu ebeveyni kızdırarak çocuk ile yaşanan kavgalara sebep olmaktadır.

Öncelikle, beynimiz mutluluk veren durumlara daha kolay yöneldiği için; ders çalışmayı ret etmesinin olağan olduğunu kabul etmeliyiz.

ÖDEV YAPMAK İSTEMEYEN ÇOCUĞA KARŞI NASIL DAVRANMALIYIZ?

Çocuklar eve geldiğinde belli bir süre dinlenme ihtiyacı duyabilirler. Çocuğun ne zaman ve ne kadar çalışacağı işbirliği içinde karar verilmelidir. Çocuğun ödevi, stres unsuru yapılmamalı. Verilen ödev, çocuğun sorumluluğudur ve bunu öğrenmesi gerekmektedir. Ödev konusunda yapılan tartışmalar çocuğun yanında olmamalı. Çocuk ödev yapmaktan kaçtığı için, kendi düşüncesine yakın olan ebeveyne göre davranmak isteyebilir (ödevini yapmaz ya da erteler).

Çocuklar ödev yapmadıkları zaman, yapmış olduğu davranışın sonucu ile karşılaşmalı, çocuğu zorlamak yerine okulda öğretmeni ile işbirliğine gidilerek ödevlerini yapması teşvik edilmelidir.

ÖDEV YAPMA ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRILIR

 Okuldan gelen çocuğunuzun dinlenmesi için ona dinlenmesi için belli bir zaman dilimi ayırın. Bu dinlenme zamanında çocuk, yemeğini yiyebilir ve gün içinde neler yaptığından bahsedebilir. Çocuğun ders çalışacağı zaman yaklaştığında 15 dakika önce hatırlatılmalıdır.

 Çocuğun ders çalışabilmesi için uygun bir ortam ona sunulmalıdır. Havalandırılmış bir oda, yeterli aydınlatmaya sahip, sessiz bir ortam olmasına dikkat edilmelidir.

 Çocuk ders çalışmaya başladığında, ilk 5-10 dakika birlikte çalışmak onun odaklanmasına yardımcı olacaktır. Çocuğun ödev saati bittiğinde, yapılan ödev kontrol edilmeli varsa hataları birlikte düzeltilmelidir.

 Çocuk, ders çalışma saatlerini ebeveyni ile birlikte düzenlemelidir. Çocuğun ödev saati konusunda düzenli olması için onu destekleyin ve gerekli uyarılarda bulunun. Tamamlamadığı ödevi olursa; bu durumu öğretmeni ile paylaşın ve her zaman müdahale etmeyin.

 Çocuğunuz ödevlerini tam anlamıyla bitirdiği zaman onun sevdiği bir etkinliğe yer verebilirsiniz.

 Çocuğunuzun çalışmalarını takip etmelisiniz. Onun çabasını övmeli ve yapamadığı konularda cesaretlendirmelisiniz. Çocuğunuz ödevleri hakkında size soru sorabilir, onu bu konu da desteklemelisiniz fakat ödevin tamamını yapmamalısınız.

 Çocuğunuz, ödevin tamamını aynı anda yapmakta zorluk yaşayabilir. Ödevi daha kolay ve özenli yapması için ödevi parçalara ayırabilirsiniz. 20-30 dakika bir kısmını yapıp 10 dakika mola vererek ödevini tamamlatabilirsiniz.

 Çocuğunuzun ev ödevlerini değerlendirmek öğretmenin görevi olduğu unutulmamalı, tamamı ebeveyn tarafından yapılan ev ödevleri, çocuğun gerçek başarısını yansıtmayacaktır. Öğretmen, bu durumda çocuğun seviyesini anlamakta zorluk yaşayacaktır. Belki de çocuğun başarısına uygun olmayan ev ödevleri verecektir.

 Çocuğa ödev yapma konusunda yapılan baskılar ebeveyni ile olan iletişini olumsuz etkileyecektir. Ödev yaparken keyif alacak şekilde sorumluluğunu tamamlaması önemlidir.

 

Çocuğunuzun ödev yapma sorumluluğunu kazanması, ödevlerini yapması kadar önemlidir. Erken yaşlarda edinilen disiplinli bir çalışma şekli yaşam boyu devam edecektir ve çocuğun sorumluluk sahibi olmasına katkıda bulunacaktır.

Tuğba ARIKAN

Çocuk Gelişim Uzmanı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tuğba Arıkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.