GÜVEN

İnsan güvenmezse içindeki tüm okyanuslar durur, tüm zamanlar durur, yaprak oynamaz, ıssız bir viraneye dönüşür içi. Her binanın bir temeli vardır eğer sağlamsa yıkılmayacağını bilirsiniz. İşte güven de güzel duyguların temelinde yatar. Sağlamsa eğer güven; üzerinde sevgi, sadakat, dostluk, arkadaşlık biter. Güven bizi teslimiyete götürür. Ne karanlığa girmekten ne de tozlu yollardan geçmek korkarız.  Güven şüphenin ve korkunun silahıdır. Güvenin olduğu yerde barınamaz nifak, şüphe…

İlk güven ilişkisi insanın annesi ile başlar. Bu uçsuz bucaksız dünyaya ayak bastığında aç, savunmasız, yalnız olan insanoğlu anneye güvenir. Annesi olmayan en yakınına güvenir. Sonuçta hepimiz güvenmek isteriz. Kendi kendine yetmeye başladığı zaman insan kendine güvenmeye başlar. Her şeyi yapabilme becerisini kendine güvenerek geliştirir. Yürümekten tutun da, taş duvarlara tırmanmaya kadar. İnsan kendine güvenince güçlü hisseder, güvenince sever, güvenince anlatır.

 

Güven denilen bu duygu  hem kendimize hem de yanımızdakilere karşı kırılmış bir duygu haline gelirse çatlaklar oluşur. Bu çatlaklara korkular, şüpheler, sorgular yerleşir. İnsan kendine güvenmezse yerden yaprağı bile kaldıramaz. Kendine olan inancını kaybeden insan toplum açısından en pasif ve etkisiz insandır. Güvenen insan üretir, güvenen insan sever, güvenen insan umut aşılar. Güvenmeyen insan ise; suça sürüklenebilir. Hiç ummadığınız rüzgârlara kapılıp, kendi yolunu kaybedebilir. Bu hayat yolunda hiç de elinden tutulmaması gereken insanların elini tutup, yoldan şaşabilir.

Ailesine güvenen kendini huzurlu hisseder. Ameliyata girdiği doktoruna güvenen korkudan emin olur. Arkadaşına güvenen dostluğu öğrenir, sır saklamayı öğrenir. Sırrından emin olur. Eşine güvenen mutlu ailenin temellerini sağlam atar. Kendine güvenen insan güçlü olur. Her zorlukla başa çıkmanın bir yolunu bulur. İşte güven çok önemlidir. Bir kırıldı mı bu saydıklarımın tamamında sıkıntı yaşanır. Evlilik, arkadaşlık, dostluk şüphe ile dolar. Şüphe ise kötü duyguları besler. Yüreğimizde kin, nefret, korku, kaygı yeşerir.

Güvenmek bizi bir grubun üyesi yapar. Bir fikre, yaşayışa olan güvenimiz bizi bir yerlere ait eder. En çok da Allah’a güvenmek bizi korkulardan emin kılar. O’na güvendiğimiz zaman ‘’İnşirah suresinin ‘’ sözleri içimize işler. Her zorlukta bir kolaylık olduğunu biliriz,  düştüğümüzde kalkacağımıza olan inancımız tam olur. Allah’a güvenmek karanlıkta yürürken içinden dua okumak, Allah’a güvenmek ve varlığına inanmak; hayata gelirken insanoğlunun varoluşunun mucizevi olaylarına tanık olmaktır. Allah’a güvenenin sırtı yere gelmez.

Bazen kaybederiz biz bu güveni. Küçük bir yalan, küçük bir terk ediliş, küçük olan o şeyler güveni kırar. Paramparça olur içimizdeki duvarlar. Sırrımız yerinde kalmayınca, elimizi güvendiğimiz tutmayınca, hiç gitmez dediklerimiz ilk fırsatta gidince. İnsan yaşlandıkça değil, yaşadıkça olgunlaşıyor. Güven duygusunu da israf etmememiz gerektiğini öğreniyoruz. Güven duygusu çok önemlidir. Korunması gereken, üşümesin diye üstü örtülmesi gereken bir duygudur. Grip olur, nezle olursa her ilaç iyileştirmez onu. Gençliğinin en güzel zamanında  küçücük yaşta ailesine olan güveni kaybedenden öğrenin bu duygunun ne kadar ağır olduğunu, eşine olan güvenini kaybedenden öğrenin içini kıyan, kesip lime lime eden o keskin bıçakların açtığı yaraları. Kendine olan güveni hep bastırılmış, küçücük dar kalıplara sığdırılmaya çalışılmış insanlardan öğrenin kanatları varken uçamamanın ne demek olduğunu…

Peygamber efendimize Muhammedî Emin derlermiş. En güvenilen kişi, sadık olan anlamında. Emanetleri ona bırakır, sırları ona anlatırlarmış. Neden çünkü ahlakı güzel, huyu güzel, sır saklayan, sadakat gösterenmiş. Hepimizin hayatına Allah emin olan insanları çıkarsın. Güven duygumuzu daha da artıracak, sevgimize sevgi katacak güvenilir insanlar. Sırrımızı iyi saklayan, güvenimizi boşa çıkarıp da aynalarımızı kırmayan insanlar...

Allah’a güvenin, sonra kendinize ve kıymetli insanlara. Güven duygusunu israf etmeyin. Bizim için en iyi örnek ahlak Peygamber ahlakıdır. Bize de emindir, güvenilirdir desinler. İçinizdeki güvenin de ölmesine, yıpranmasına izin vermeyin. İnsan isterse Allah’ın izni ile her şeyin üstesinden gelir.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nazife Yetişgen - Mesaj Gönder

# olan, HEM

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.