YUNUS GİBİ SEVMEK

  Bu dünyada tüm ilişkilerin tutkalı, onların bir arada durmasını sağlayan duygu nedir diye sorarsanız cevabım sevgi olurdu. Sevgi insanoğlunu bu dünyaya bağlayan ebedi duygudur. Dünyayı çok severiz, tüm sınavımız dünya iledir. Sevmesek bu dünyayı tüm bu savaşlarımızı, tüm bu gayretlerimizi nasıl yaşardık? Tüm duyguların anası sevgidir. İnsan kin gütmeyi sever ise kin güder, şefkati sever ise şefkat duyar, korkuyu sever ise korkar, cesareti sever ise cesur olur. Sevgi bizi diğer varlıklar ve durumlar ile birbirine bağlayan yegâne duygudur. Peki, sevgi her insanda aynı şekilde mi vücut bulur? Tabi ki hayır. Sevgi de kişiden kişiye, elden ele, ilden İle değişir.

            Kimi insanlar çok sever, güzel sever, hakikatli sever, sevginin özünü anlamıştır. Sevginin olmadığı yerde zehirli mantarlar biter. Sevgi her yerde vardır lakin kimi yerde zehirli, kimi yerde verimlidir. İnsanları ötekileştirmeyi, nefreti seven biri zehirli sevgiye sahiptir. İnsanları birleştirmeyi, hoş görmeyi seven biri verimlidir. Sevginin olmadığı mekân, evren yoktur. Hepimizin bir sevgi anlayışı var değil mi? Kimimiz hırpalayarak severiz; kasap deri misali, kimimiz narin severiz; kanadı kırılacak kuş misali.

            Nasıl sevilir sorusunun en güzel cevabını bize Yunus Emre verir. Yunus Emre evrendeki  tüm maddelerin Yaratıcı’ dan iz taşıdığını bilir. O tüm çiçeklerde, böceklerde, maddelerde, insanlarda Allah’tan bir iz görür ve ‘’Yaratılanı, Yaratan ‘dan ötürü sever.’’   Çıkarsız, hesapsız, beklentisiz bir sevgi. Sevginin en saf halidir Yunus Emre’nin sevgi anlayışı.  Birçok hastalığın da ilacıdır. Haset hastalığı, nefret hastalığı, savaş hastalığı… Yaratılanı hiçbir neden gözetmeden Yaratan’ın büyüklüğü, yüceliği için sevmek.  Hiçbir çıkar gözetmeden Allah’ın rızası için, Allah yarattığı için sevmek.   Hepimiz Yunus gibi sevebilsek ne güzel olurdu. Yunus gibi sevmeye çalışsak diğerini ötekileştirir miydik? Yunus gibi sevsek tüm bu savaşları yaşar mıydık?  

            Yunus gibi sevmek; Allah için sevmektir. Beşerin farkına varıp, sevginin amacına erişmek ve hakikati anlamaktır. Yunus’un sevgisi hoşgörü, kardeşlik, birlik beraberlik duygularının harmanıdır. Yunus ne der:’ ‘Ben gelmedim dava için, benim işim sevgi için. Dostun evi gönüllerdir. Gönüller yapmaya geldim.’’ Yunus’un sevgisi birliği, dostluğu aşılar.

‘’Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz.’’  Sevginin kolaylaştırıcı, birleştirici etkisinden bahseder, dünyanın kavga ve nefret için kısa oluşundan, fani oluşundan bahseder. Yunus Emre’nin sevgi anlayışı evrensel anlamda tüm insanlara öğretilse; benimsense kimse kimseyi dili, rengi için dışlamaz, savaşlar son bulur belki, madde değil mananın özü anlaşılır, insan daha değerli olur belki paradan. Allah rızası için severler insanlar birbirini, sevgi hiç uğruna satılmaz.

            Yunus Emre’nin sevgi anlayışı evrensel anlamda kardeşliği anlatır. Tüm insanların kardeş olduğuna, çıkarsız sevginin varlığına, Allah’a ulaşmanın yolunun yine sevgiden geçtiğine dikkat çeker. Sevgi Yunus Emre için yegâne amaçtır. Sevgiyi tüm sözleri, tüm şiirleri, tüm ruhunda görürsünüz. Öyle anlık, çıkarcı bir sevgi değil bu. Allah’a ulaşmada basamak olan bir sevgi anlayışı. Mevlana’nın ‘’Ne Olursan ol, yine gel…’’sözündeki hoşgörü anlayışı Yunus Emre’nin ise sevgi anlayışında yer alır. Yunus Emre’nin sevgi anlayışı da evrenseldir ve hoşgörü ile doludur. Kim olduğu ne olduğu önemli değil; insanlar birbirini Yaratan hürmetine sevmeli ve çıkarsız olmalıdır.

            Yunus Emre’nin sevgi anlayışına göre insan, insan olarak tek başına değerlidir. Sevgiye layıktır. İnsanın sevilmesi için; güzellik, para, şan, şöhrete ihtiyaç yoktur. Allah yarattığı için insan sevilmeye layık ve kıymetlidir. Yunus Emre’nin sevgi anlayışı toprak gibidir. Sessiz, bire bin veren, kucaklayan ve kimseyi dışarda bırakmayan…

            Yunus gibi sevin, amacınız Allah rızası olsun. Yunus gibi sevin, yüreğiniz geniş olsun, Yunus gibi sevin, gönlünüz kara gün görmesin…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nazife Yetişgen - Mesaj Gönder

# olan, son, kavga

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.