ELBİSTAN KARAYOLLARI ŞEFİMİZ MURAT KURT'UN DİKKATİNE: DARICA YOL AYRIMINDAKİ ELBİSTAN LEVHASI YETERSİZ

Malatya-Ankara yolu; bilindiği gibi, Akçadağ ilçesine bağlı Kozluca mahallesini bölerek içinden geçmektedir. Değinmek istediğimiz konu; Elbistan levhasının son derece yetersizliği.

KOZLUCA'YI geçmesini takiben, takriben bir km. ötesinde sola dönerek Elbistan YOL AYRIMI başlar.  Oraya dikilen levha son derece yetersiz, sürücülerimizin ifadesine göre.

Sözü geçen levhanın direği yükseltilmesine ilâveten; en az 500 metreden başlayarak, yine belli mesafeye iki adet daha "ELBİSTAN Yol AYRIMI AZ İLERİDE" levhası konulmasına ihtiyaç olduğunu; yine sürücülerimiz, zaruret olduğunu ifade etmektedirler. Zira hızla gelen bir aracın, o levhayı göremeyip Ankara yoluna devam edebilir, gerçekten.

Bu, oldukça isabetli arz ve talebi; Elbistan Karayolu Bölge Şefimiz Sayın Murat Kurt’un Dikkatine sunuyoruz.

İnşallah, belli bir zaman içinde gereği yapılır, gazetemizde de haber olur.

MAASSELÂM: Kalın sağlıcakla.

 

..................................................................................................................................................

 

GÜNDÜZÜN SICAĞINDA PANCAR SULANMASI DEVAM EDİYOR MAALESEF:

Daha önceki bir yazımızda, güneşin sıcağında, başta pancar olmak üzere diğer bitkilerin sulanmasının yanlış olduğunu, sulamanın güneş aştıktan sonra sulanmasının daha doğru ve isabetli olacağını hatırlatmıştık.

19-20 Eylül günleri bir Malatya yolculuğumuz oldu. Çiçek Mahallesini geçtikten sonra Söğütlü (Ambarcık) ve Demircilik mahalleleri yol boyunca ekili pancarların sulandığını görüp te üzülmemek elde değil. Biz gördük, üzüldük.

Bu konuda, önceki yazımızda, uzmanların ifadesine göre; güneşte sulanan pancar suyunun yüzde 60'ının havaya gittiğini, en isabetlisinin güneş aştıktan sonra sulanmasının isabetli olduğu hatırlatılmıştı.

Durumu, bir kere daha, eli öpülesi Çiftçi kardeşlerimize saygı ile hatırlatıyoruz!

MAASSELÂM. Kalın sağlıcakla.

 

 

....................................................................................................................................................................

 

GÜNEŞTE, PANCAR VE DİĞER GIDA ÜRÜNLERİNİN, PÜSKÜRTÜLEREK SULANAN SUYUN BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞUNUN BOŞA GİTTİĞİ TARTIŞILMAZLARDAN: TARIM VE ORMAN BAKANIMIZ PROF: DR. SAYIN VAHİT KİRİŞÇİ BEYİN TEDBİR ALINMASINA EMİRLERİ MİLLÎ MENFAATIMIZA OLACAĞI DA TARTIŞILMAZ!

Suyun petrolden daha kıymetli olduğu bir devirde yaşadığımızı bilmeyen yok kanımızca. Zira dünyanın birçok ülkesinde su sıkıntısı çekildiğini görüntülü ve yazılı medyadan öğreniyoruz.

Bu durumun farkına varan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN; "Derhal SU Kanunu çıksın" talimatından sonra, durumu değerlendiren uzman ekip, "Su Kanunu" taslağı hazırlayıp, TBMM Başkanlığına, orası da ilgili komisyona havale etti. Komisyonca da uygun bulunup Yüce Meclisin Genel Kuruluna sundu ve oy ğunluğu ile kabul edilip kanunlaştı, bilindiği gibi.          .

Bu isabetli kanunun detaylarının bir maddesinde, suyun boşa akıtılmamasının vurgulandığı vaki haber olduğu hepimizin malûmu.

Hal böyle iken, suyun boşa akıtılmasına, çeşitli şekillerde devam ettiğine maalesef şahit oluyoruz. Örnek, bulvar caddelerin ortasına ekilen çimler ve dikilen ağaçların püskürtülmeyle sulanmasında, suyun önemli bir kısmı, caddeye ulaşmakta, böylece; yurt genelinden toparlanıp hesap edilirse, milyonlarca metreküp suyun boşa gittiği kolayca anlaşılır. Bunun alternatifi ise damlama sistemiyle sulanmasıdır.

Geçenler, "Doğunun İstanbul’u diye vasıflandırılan Malatya'ya yolum düştü. Cadde boyunca, çim ve ağaçların püskürtülerek sulandığına şahit oldum. Bu durum, sanıyordum ki, yalnız Elbistan'da, caddeler boyu çim ve ağaçların püskürtülerek sulanma yapılıyor. Şu durum gösteriyor ki, yurt genelinde aynı sulama yapılmaktadır.

Dedik ya, yine de tazeleyelim; "SU PETROLDAN KIYMETLİ" Böyle olunca, durumu; Tarım ve Orman Bakanlığınca el atılmasına ihtiyaç olduğu nerden bakılsa belli. Bu oldukça önemli durumla ilgili; TARIM ve Orman Bakanımız, Prof. Dr. Sayın Vahit KİRİŞÇİ Beyin bir genelge yayınlayarak, yerel yöneticilerin bu durumla bizzat ilgilenmeleri, Millî menfaatimize olduğu kanaatindeyiz.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI UZMANLARININ DİKKATİNE:

Bir ayrıntı: yineliyoruz: güneşli havada. Başta pancar olmak üzere, pompaj kuyu suları ile gıda bitkileri püskürtülerek sulanmaktadır. (Tarlanın orta yerlerinde püskürtülmesi müstesna.)

Kaldı ki, güneşli havada püskürtülen suyun çoğunluğu havaya gitmektedir. Eli öpülesi çiftçilerimizin, yine yerel yöneticilerce uyarılmaları en doğrusu diye düşünüyoruz. Bir müeyyide de getirilmez mi?                                          

YİNE bir ayrıntı: tarlanın kıyısını söğüt ağaçları çevrelemiştir. Söğüdün gölgelediği yerdeki ekili buğday, arpa başta, ekili diğer gıdaların verimi son derece düşmekte olduğu gözlenmektedir. Hatta: "SÖĞÜT ÖĞÜNÜYOR; TARLA DÖĞÜNÜYOR" başlıklı bir makalemiz de yayınlandı gazetemizde. Okuyan, ilçe Tarım uzmanları: "Yazınız isabetli. Ancak, resmi bir müeyyide olmadığı için müdahale edemiyoruz." ifadesini kullandılar.

Bu durumların; Tarım ve Orman Bakanlığı uzmanlarınca, değerlendirme yapılacağını ümit ediyoruz!,

Maasselam. Kalın Sağlıcakla derken, bu sesin; toprağında, bir tek lahananın 55 kilo gelen; Kahramanmaraş'ın Elbistan'dan geldiğini de hazırlatıyoruz.

 Sürçü lisan etmişsek AFFOLA: (unsandigi.com)

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Göçer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.