KAÇ ÇOCUUMUZ VAR GI

 

Elbistan’da üç yıl şairler arasında şiir atışması düzenledim. Sonuncusu Elbistanlı-Afşinli şairler arasındaydı. Bu atışmanın ön hazırlılarını bitirdim ve şairlerle görüşmek, atışmanın şartlarını, kimlerin katılacağını, şiirlerini bana nasıl ulaştıracaklarını vs belirlemek amacıyla rahmetli Ahmet Bulut ile ve onun arabası ile Afşin’e gittik. Orada ikisi de şair olan Erol Boyunduruk (Giryani) ve rahmete kavuşan Arif Taşkale ile buluştuk. Konuşup karara bağladıktan sonra yörenin ünlü ve yaşlı şairi Osman Konak’ı evinde ziyaret ettik. Niyetim onu atışmaya dâhil etmekti. (Çok ısrarımıza rağmen dâhil olmadı, ama Elbistan’dan hakem şair olarak belirlediğimiz Merhum Hacı Hasan Uğur gibi kendisinin de hakem şair olmaya razı oldu. Nitekim atışma süresi içinde zaman zaman şairleri uyarıcı veya günün konusuna uygun şiirler yazdı. Bunlardan birini yazının sonuna aldım.) Evi, Afşin’den Çobanbeyli’ye uzanan yolun 5 km ötesinde idi. Gittik. Tanıştık. Uzun süre sohbet edip çayını içtik. Gelmişken, Bir gün gerek olur diye Osman Konak hakkında bilgi almak istedim. Ben sordum, o cevap verdi. Son sorum şuydu:

Osman amca, kaç çocuğun var?

(Yalanım varsa iki gözüm önüme aksın) Osman Konak, durdu, düşündü, sanki hesaplarken bocalıyor gibi bir tavrı ve hesap yapan parmak hareketleri vardı. Çayları tazelemek üzere mutfağa giden ikinci hanımına seslendi:

‒ Hatcee.. Hatcee; gelele... Bizim kaç çocuumuz var gı?

...................................................................
Elbistan Fıkraları, Cilt:2, Güle Güle Öllldük, Sayfa: 19-20

 

 

 

● Afşin'in ve bölgemizin önemli ve usta şairlerinden Osman Konak, 26 Temmuz 2022 tarihinde 93 yaşında iken rahmete kavuştu. Karşılıklı misafirliğimiz ve tuz ekmeğimiz vardı. Merhum şairimize Cenab-ı Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına baş sağlığı dilerim. Ruhu şad, kabri nur, mekânı cennet olsun.

● Buram buram yöremiz kültürü kokan ve yukarıda fotoğrafını da verdiğim “Yollarına şiir döşedik Elbistan’ın Afşin’in” isimli kitabımda da yer alan bir şiirini takdim edeyim:

KALAN KÜL­TÜR

Mah­su­lü der­me­ye erken kal­kar­dık
İşimiz tez biter biraz der­ler­di
Ga­nı­la­rın göp­le­ri­ne ça­kar­dık
Paslı çi­vi­le­re körez der­ler­di

Köyün or­ta­sın­da olur­du kuyu
Zorla ye­ti­şir­di ken­di­rin boyu
Boduk de­ri­si­ne ko­yar­dık suyu
Gü­ne­şe gel­me­sin galaz der­ler­di

Ağaç­la­rı çakar hay­dan ku­rar­dık
Bes­me­ley­le ekin­le­re gi­rer­dik
Boy­su­zu­nu el ucuy­la de­rer­dik
Di­ki­li gal­ma­sın gelez der­ler­di

Az­zık­cı­lar bi­ner­ler­di eşeğe
Gaba guş­luk ye­ti­şir­di uşağa
Buğ­day kurt­çuk­la­rı girer ba­şa­ğa
Hu­bu­ba­ta düştü maraz der­ler­di

Dedem bana çarık, aba bı­rak­mış
Biraz gay­ret ile çaba bı­rak­mış
Har­man sa­vur­ma­ya yaba bı­rak­mış
Rüz­gâ­ra ka­rı­şık talaz der­ler­di

Ta­kım­dan tar­la­ya gece ge­çer­dik
Gatık ay­ra­nı­nı tasla içer­dik
Yet­miş güne yakın ekin bi­çer­dik
Kom­şu­lar ey­le­miş firez der­ler­di

Mi­sa­fir­ler otu­rur­du kö­şe­ye
Şaka yapar baş­lar­lar­dı şa­şa­ya
Yaşlı nenem ses­le­nir­di Eşe’ye
Ser­din mi odaya palaz der­ler­di

Osman Konak çile çe­ker­di baban
Nadas ey­le­me­ye ko­şar­dı saban
Diken acı­sın­dan sız­lar­dı taban
Ayağa bu­laş­mış malaz der­ler­di

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arif Bilgin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.