ANNE BABA TUTUMLARI VE ÇOCUKLARA ETKİSİ

 

Çocuğun büyüme ve gelişim sürecinde anne- baba tutumları önemli bir yere sahiptir. Anne- baba tutumları; çocukların davranışlarını etkileyen ve onlara yön veren en önemli etkenlerden biridir. Anne- baba çocuğun büyüme ve gelişme sürecinde çocuğa karşı gösterilmiş olan tutumlar, çocuğun gelişim sürecini sağlıklı geçirmesini sağlayacaktır.

Çocuğunuz, sizin ona göstermiş olduğunuz tutum ve davranışlar doğrultusunda kendi davranışlarını şekillendirecektir. Çocuğunuza karşı göstermiş olduğunuz tutum ve davranışlar, onunla kuracak olduğunuz iletişimi de etkileyeceği için; çocuğunuza karşı göstermiş olduğunuz tutum ve davranışları düzenlemek önemli bir başlangıçtır.

Anne Baba Tutumları Türleri

Demokratik Anne Baba Tutumu

Çocuk yetiştirmede, sağlıklı ve beklenen anne baba tutumudur. Anne-baba bu tutumda çocuklarına karşı güven veren, çocuğu destekleyen, hoşgörülü bir tutum gösterirler. Bu tutumda önemli olan anne-babanın davranışlarında aşırıya gitmemeleri önemlidir. Ailenin sınırları ve kuralları bellidir, aile çocuğa kendini anlatması için fırsat verir ve beklentilerini yönlendirebilirler. Aile, çocuğuna sorumluluk verir. Aile; hoşgörü ve güven verici bir tutum içinde olduğu için çocuğun da kabul edeceği bir denetime başvurabilirler. Bu tutumla yetişen çocuklar, yetişkin oldukları zaman kendine güvenen, uyumlu, işbirlikçi, sınırlarını bilen ve sorumluluk sahibi bireyler olurlar.

Otoriter – Baskıcı Anne Baba Tutumu

Çocuğun üzerinde aşırı kontrol ve baskıcı anne baba tutumunu ifade etmektedir. Bu tutuma sahip anne- babalar, hoşgörüden uzak, katı ve baskıcı disipline sahiptir. Çocuklara koyulan kurallar çok sıkı ve baskıcıdır. Çocuklara kendini ifade edecek alan açılmamaktadır. Otoriter anne babalar, çocuklarının kişisel farklılıklarını ve gelişim düzeylerinin özelliklerini dikkate almadan beklenti içine girerler. Çocukların en ufak hatalarının bile bir cezası vardır.

Korku ekseninde büyüyen bu çocuklar ilerleyen zamanlarda dikkatli, nazik, disiplinli olmalarına rağmen aynı zamanda bağımlı, çekingen, kolay boyun eğen, kendine güveni az olan ya da hiç olmayan, tedirgin bireyler olabilecekleri gibi isyankâr ve kural tanımayan kişiler de olabilirler.

Aşırı Hoşgörülü Anne Baba Tutumu

Aşırı hoşgörülü ailelerde genelde patron çocuktur. Çocuğun uyması gerek bir kural yoktur ya da kuralların sınırları belli değildir. Aile, yaşantısını çocuğa göre düzenlemektedir. Çocuğun yapmış olduğu hatalar bile bazen hoşgörü ile karşılanmaktadır ve yapılan hatanın herhangi bir yaptırımı bulunmamaktadır. Her dediği her ortamda yapılan çocuklar, ileride doyumsuz, kuraları tanımayan, empati yapamayan, tahammülsüz ve sosyal açıdan arkadaşları ile uyum açısından zorluk yaşayabilirler.

Aşırı Koruyucu Anne Baba Tutumu

Bu tutuma sahip anne- babalar çocuğu gereğinden fazla kontrol eder ve korurlar. Çocuklarını kısıtlarlar, çocuğum başına bir şey gelecek korkusuyla yanlarından ayırmak istemezler. Aşırı korumacı bir ortamda büyüyen çocuk, kendi potansiyelinin farkında olmaz ve özgüven kaybı yaşamaktadırlar. İleriki yaşlarda kendi başlarına karar veremeyen, sorumluluk almaktan kaçınan, başkalarına bağımlı kişiler olabilirler.

Tutarsız – Dengesiz Anne Baba Tutumu

Bu tutuma sahip anne- babalar kendi içlerinde ve çocuğa karşı tutarsız davranışlar göstermektedirler. Çocuğun kuralları öğrenebilmesi için anne-babanın tutarlı olması önemlidir. Tutarlı davranış göstermeyen anne- baba çocuğuna kuraları öğretmekte zorluk çekebilirler. Tutarsız tutumun hâkim olduğu evlerde çocuklar neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayamazlar. Çünkü kesin ve devam eden kurallar yoktur. Bu şekilde büyüyen çocuklar, kararsız, çevresine şüpheyle yaklaşan, sosyal ilişkilerinde güven problemi yaşayan bireyler olabilirler.

Mükemmeliyetçi Anne Baba Tutumu

Mükemmeliyetçi anne baba tutumu sergileyen anne babalar, genellikle zamanında kendi yapamadıklarını ya da başaramadıklarını çocuklarının gerçekleştirmelerini isterler. Çocuklarından beklentileri her zaman çok yüksektir ve hatalara hiçbir zaman yer yoktur. Bu tutum, çocuklarda yetersiz, değersiz ve başarısızlık hissine neden olabilmektedir. Bu da uzun vadede yanlış yapmaktan korkan, kendini başkalarını memnun etmeye adamış kişiliklere neden olur.

İlgisiz – Kayıtsız Anne Baba Tutumu

Bu tutuma sahip anne- babalar çocuklarının isteklerine kayıtsız kalmaktadır. Anne- baba çocuklarını görmezden gelir. Bu tutuma sahip ailelerde iletişim becerisi düşüktür. Böyle bir ortamda büyüyen çocuk, özgüveni düşük olabilmektedir. Çocuklar dikkat çekmek ve aile ile iletişim kurmak için agresif davranış gösterebilirler.

Anne Babalara Tutumlar Konusunda Tavsiyeler

• Çocuklarınızı mutlaka dinleyin. Kendini ifade etmesi için ona fırsatlar sunun.

• Her ne olursa ve kaç yaşında olursa olsun bütün çocukların anne babaları tarafından beğenilmek ve takdir edilmek istediklerini unutmayın. Çocuğunuzu takdir edin, başarılarını ön plana çıkarın.

• Çocuğunuz hata yaptığı zaman, onu dinleyin ve ona açıklayıcı ifadeler kullanın.

• Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın.

• Çocuğunuzun yaptığı hataların üzerinde durmaktansa olumlu davranışları ön planda tutun.

• Çocuğunuzun sorumluluk alması için gerekli ortamı hazırlayın ve onu teşvik edin.

 

 

• Çocuğunuz adına karar vermeyin, onun karar vermesi için teşvik edin. Tabi bunu yaparken kendinizi tamamen çekmeyin, çocuğunuza seçenek sunup karar vermesini sağlamasına yardımcı olabilirsiniz.

• Belirlenen kurallar ve sınırlar sayesinde çocuklar neyin doğru neyin yanlış olduğunu ve sonuçların ne olacağını öğrenirler. Bu sayede kendilerini güvende hissederler. Çocuğunuzla birlikte açık ve net kurallar ve sınırlar koyun.

• Koyduğunuz kurallarda tutarlı olun.

 

Tuğba ARIKAN

Çocuk Gelişim Uzmanı

@birbutungelisim

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tuğba Arıkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.