Kaska taktıkları türbinle rüzgardan elektrik üretecekler

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde görevli 2 öğretim görevlisi, kaska entegre edilebilen türbinle rüzgar enerjisini elektriğe çeviren buluşunun patentini aldı.

Haber albümü için resme tıklayın

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim elemanları Prof. Dr. Ahmet Kaya, Öğr. Gör. Muhammed Safa Kamer ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Kerim Sönmez tarafından geliştirilen ‘Kaska Yerleştirilmiş Düşey Eksenli Rüzgâr Türbini’ isimli buluş, Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRK PATENT) tarafından Patent Belgesi’yle tescillendi.

Bu buluş, yenilenebilir enerji kaynaklarından bir tanesi olan rüzgâr enerjisinden yararlanılarak elektrik üretmek amacıyla kullanılan düşey eksenli rüzgâr türbinine sahip kaskı kapsıyor. En az iki kanada sahip konik veya silindirik, düz ya da helisel şekilli düşey eksenli rüzgâr türbini tasarlanarak kaskın üzerine yerleştirildi. Böylece, kask gibi küçük alanda bu tip düşey eksenli rüzgâr türbini kullanarak rüzgârdan elektrik enerjisi üretimi sağlanabiliyor. Düşey eksenli rüzgâr türbini kanatlarının radyusları sayesinde rüzgâr ile kanatların etkileşimi artmakta ve yüksek verimlilikte elektrik üretimi sağlanıyor. Ayrıca düşey eksenli rüzgâr türbinin radyuslu kanat yapısının helisel formda olması sayesinde daimi hızlı veya düşük hızlardaki rüzgâr akımlarında devamlı türbülanslı akış sağlayarak rüzgâr akımından maksimum oranda faydalanma gerçekleşiyor.

14 Nis 2022 - 16:21 - Güncel