Marleo Lenardit ve Organik Tarım, topraklara bereket katacak

Marleo Leonardit ve Organik Tarım Ltd. Şti’nin hayata geçirdiği fabrikada üretilen leonardit ve organomineral gübre, başta bölge ile ülkemiz olmak üzere yurtdışındaki topraklara bereket katıyor.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Marleo Leonardit ve Organik Tarım Ltd. Şti. Kurucu Müdürü Ömer Polat, leonardit ve organomineral gübre ile tarım sektörünün bu alandaki ihtiyacını karşılamada öncü bir firma olduklarını söyledi.

Linyit kömürü sahalarından elde edilen leonardit, kimyevi gübreye en büyük alternatif olarak gösteriliyor. Elbistan ve Afşin bölgesindeki linyit ocaklarından çıkarılan ve organik bir ürün olan leonarditin, çiftçilerin kullanımına sunulması için en büyük yatırımlardan biri Marleo Leonardit ve Organik Tarım Ltd. Şti. tarafından yapıldı.

Firmanın Afşin ilçesine bağlı Çoğulhan’daki fabrikasında başta bölge çiftçisi olmak üzere ülke ve dünya pazarında da aranılan kalite ve özellikte ürün üretiliyor.

Marleo Leonardit ve Organik Tarım Ltd. Şti. Kurucu Müdürü Ömer Polat, çiftçilerin, uzun süredir bu yöndeki bir tesisleşmeyi beklediğini hatırlattı.

Leonarditin, Türk tarımında suni gübre kullanımını büyük ölçüde azaltacak potansiyeli olduğunun bilimsel olarak ispatlandığını dile getiren Polat, tarlaya göre ürün hazırlayabildiklerini vurguladı.

Kimyasal gübreye rakip olabilecek değerlerde ürün elde ettiklerini anlayan Polat, şöyle devam etti:

“Leonardit, toprak için başlı başına bir besin kaynağı. Toprağı havalandırır, su tutma kapasitesi yüksektir. Toprakta çözünemeyen maddeleri çözebilme özeliğine sahip. Yüzde 25-30 arasında verim artışı sağlıyor. Özellikle sera yetiştiriciliğinde yüzde 70’in üzerinde verim artışı sağlar. Leonarditin organik olduğu yıllar öncesinden biliniyor. Hayvan gübresinden daha iyi olduğu kanıtlanmış durumda. İlk başta toz olarak satmaya başladık. Daha sonraki dönemlerde araştırma yaparak granürle birlikte yeni bir ürün ortaya çıkarmak için girişimde bulunduk. Çinko, sülfat, kükürt, organik azot gibi maddeleri de katarak leonarditi zenginleştirecek bir ürün ortaya çıkarmaya çalıştık. Bu alandaki uzmanlığımızla birlikte ülkemizdeki tüm arazilerin toprak analizine göre ürün hazırlayabiliyoruz.

Tek başına da satılabilen ve kullanılabilen bir ürün. Biz, leonarditi zenginleştirerek kimyasal gübrelere yakın değerlerde organomineral gübre üretiyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan izinli olarak bu ürünleri üretiyoruz. Çiftçi, tahlil sonrasında toprakta hangi mineral az ise ona göre biz karışımı hazırlıyoruz. Tamamen toprağa, ihtiyacı olan elementleri veriyoruz. Bir bakıma tarlaya göre gübre üretiyoruz.”

Leonardit veya organomineral gübre kullanımının, suni gübre kullanımını yarı yarıya azalttığının altını çizen Marleo Leonardit ve Organik Tarım Ltd. Şti. Kurucu Müdürü Ömer Polat, fiyat yönünden de büyük avantaj sunduğunu söyledi.

Suni gübre fiyatlarındaki artışın çiftçiyi zorlar hale geldiğini ifade eden Polat, “Günlük, ortalama toz olarak 150 ton üretim yapabiliyoruz. Granürde ise 35 ton kapasitemiz var. Üretimde sıkıntımız bulunmuyor. Dünyanın birçok ülkesinde aranılan ve tercih edilen bir ürünümüz var. Ülkemizde de ürünümüzün ulaşmadığı yer yok diyebiliriz.

Çiftçilerimizde de bu konuda farkındalık düzeyi artıyor. Suni gübrelerdeki artışla birlikte özellikle verim noktasında büyük fayda sağlaması ve organik olması nedeniyle ürünlerimize büyük rağbet var” ifadelerini kullandı.

 

 

 

09 Nis 2022 - 17:31 - Güncel